KRZYŻE, FIGURY, KAPLICZKI PRZYDROŻNE
NA TERENIE GMINY ŻEGOCINA

Figura przydrożna w Łąkcie Górnej.

    Chyba nigdzie na świecie nie ma tylu kapliczek, przydrożnych krzyży, drewnianych świątków i figurek co na ziemi tarnowskiej. To taka ludowa tradycja związana z doznaniami religijnymi, dziękczynienie za łaski lub upamiętniająca jakieś wydarzenie. Ktoś ufundował kapliczkę za szczęśliwy powrót z wojny, za uzdrowienie czy zachowanie od moru. Różni święci umieszczeni byli w przydroż-nych kapliczkach: święty Antoni Padewski, Jan Kanty, Jan Chrzciciel, Jerzy – patron rycerzy, apostołowie. Ludzie upodobali sobie też Chrystusa Frasobliwego.
     Człowiek chce być bliżej Boga, z nim wiąże swoją codzien-ność. Czyż nie może sprawiać przyjemności, gdy przechadzając się wśród pół złotych od zboża, jak zza pagórka wyłania się drewniany krzyż czy ukwiecona figurka Maryi. Taki obraz już rodzi modlitwę w sercu.
    Kapliczki przydrożne są przede wszystkim świadectwem chrześcijańskiego rodowodu na polskiej ziemi, ale są też pamiątkami o wydźwięku historycznym i patriotycznym. Można je spotkać w górach, szczególnie pod szczytami na przełęczach, względnie dowol-nych miejscach przy drodze. Stoją nad potokami lub w leśnej gęstwi-nie. Wśród niezliczonej ich ilości bywają drewniane i murowane. Są też małe, zawieszone wprost na drzewach. Jedne pamiętają jeszcze XIX lub nawet XVIII wiek inne świecą nowością.
Wszystkie one skłaniają do zadumy, refleksji o ludzkim przemijaniu, o niewzruszoności przyrody i krajobrazu, którego stały się cząstką.
    Wiele z nich znajduje się w Gminie Żegocina. Na szlakach pieszych wędrówek po okolicy możemy spotkać i te stojące przy drogach głównych, i te przy drogach polnych lub te, stojące gdzieś na skraju lasu. Niektóre powstały niedawno i te lśnią jeszcze świeżością farby, inne naruszył już czas. Prawie w ogóle nie spotyka się tu ka-pliczek bez opieki. Mieszkający w pobliżu kapliczek ludzie zmieniają kwiaty, naprawiają ogrodzenia, czyszczą figurki. Przy wielu z nich w majowe wieczory zbierają się gromady ludzi, by wspólnie oddawać kult Matce Boskiej modląc się i śpiewając pieśni maryjne.
    Warto przybliżyć te najbardziej piękne, przy których można w czasie pieszych wędrówek przystanąć i poddać się chwili refleksji i modlitwy.

KRZYŻE PRZYDROŻNE, FIGURY, KAPLICZKI

BEŁDNO BYTOMSKO ŁĄKTA GÓRNA ROZDZIELE ŻEGOCINA
 
[wstecz]