ŁĄKTA   GÓRNA - FIGURY I KAPLICZKI PRZYDROŻNE

Kapliczka w Łąkcie Górnej, przy domku myśliwskim Kapliczka w Łąkcie Górnej, przy domu mieszkalnym pana Stanisława Wolaka

Kapliczka w Łąkcie Górnej, przy domku myśliwskim Koła Łowieckiego „Ryś”. W grubym pniu wycięta wnęka, w niej drewniana rzeźba Chrystusa Frasobliwego, wykonana przez myśliwego Marka Durbasa, a nad nią dwuspadowy, drewniany daszek. Kapliczkę zbudowano w roku 2000. W dniu 15 listopada 2008 roku wnętrze wzbogacono ikoną Św. Huberta, którą wykonał myśliwy z Nowego Sącza Marian Dąb, a poświęcił kapelan myśliwych z Bochni ks. prałat Jan Nowakowski

Kapliczka w Łąkcie Górnej, przy domu mieszkalnym pana Stanisława Wolaka, przy asfaltowej drodze w kierunku Podkosówki. Na betonowym cokole przeszklona kapliczka zwieńczona metalowym krzyżem z maleńką figurką ukrzyżowanego Chrystusa. Wewnątrz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w ramie, a przed nim gipsowa figurka Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Wybudowana z fundacji czcicieli MBNP w 1958 roku.

  Kapliczka szafkowa na drzewie, przy leśnej drodze, na pograniczu Łąkty Górnej (Konic) i Żegociny  Figura w Łąkcie Górnej, przy drodze od strony Kierlikówki na Konice.

Kapliczka szafkowa na drzewie, przy leśnej drodze, na pograniczu Łąkty Górnej (Konic) i Żegociny, przy tzw. starej drodze do kościoła w Żegocinie. Drewniana, pięknie rzeźbiona, zaszklona od przodu. Wewnątrz krucyfiks, pięknie ozdobiony motywami geometrycznymi drewniany krzyż z jasną figurką Chrystusa. Tradycją jest to, że przechodzące osoby wrzucają do środka monety, które mają służyć osobom przymierającym z głodu.

Figura w Łąkcie Górnej, przy drodze od strony Kierlikówki na Konice. Bliźniaczo podobna do figury z Żegociny, nad cmentarzem parafialnym. Data fundacji 1863. Na wysokiej dwustopniowej, w dolnej części prostokątnej, w górnej okrągłej kolumnie Figura Świętej, jak twierdzą okoliczni mieszkańcy Matki Boskiej (ale prawdopodobnie innej, być może Św. Jadwigi Śląskiej ?). W dolnej części wyryty, kolorowany rysunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem na ręku. Poniżej wyryta w kamieniu inskrypcja, prawie w ogóle nieczytelna, widać tylko datę 1863. W dolnej części postumentu, po bokach mocna zatarte (zamalowane) wizerunki innych świętych: najprawdopodobniej św. Mikołaja, Św. Wojciecha. Według tradycji postawiona jako wotum za uratowaniu od epidemii cholery. Obecnie pod opieką pani Haliny Porębskiej, poprzednio Stanisławy Węglarz.

Figura w Łąkcie Górnej, przysiółek Brzeziny, Kapliczka szafkowa na drzewie, przy drodze z Bełdna na Konice

Figura w Łąkcie Górnej, przysiółek Brzeziny, kamienna, na skraju lasu i przy rozwidleniu dróg do domów. Wzniesiona w 1907 r. z fundacji Szymona i Małgorzaty Rośków jako podziękowanie za ochronę przed cholerą. Kamienna, odnowiona – jak informuje napis wygrawerowany na tabliczce przez Grażynę i Mariana Dziedziców w 2006 roku. Na czworobocznym uskokowym, ogzymsowanym postumencie duży kamienny krzyż z Chrystusem, poniżej z trzech stron płaskorzeźby: z przodu Matka Boża Bolesna (pod nią współczesna tablica z modlitwą: „Któryś za nas cierpiał rany JEZU CHRYSTE zmiłuj się nad nami” oraz imionami i nazwiskiem fundatorów i datą budowy oraz dopiskiem o odnowicielach figury), z lewej strony płaskorzeźba Św. Małgorzaty, z prawej Św. Jakuba.

Kapliczka szafkowa na drzewie, przy drodze z Bełdna na Konice (Działy). Wewnątrz blaszanej skrzynki, z przodu ząbkowo wyciętej, stary drewniany krzyż z uszkodzoną (złamana ręka) figurką Chrystusa. Pierwotnie na innym drzewie, ściętym. Zawieszona w miejscu, gdzie wg opowiadań ludzi straszyło. Prawdopodobnie krzyżyk ufundował miejscowy cieśla Franciszek Marzec, który powiesił go na lipie, a następnie dorobił skrzynkę. Potem opiekował się nią Mikołaj Marzec. Odprawiano tu majówki. Wichura połamała drzewo i kapliczkę przeniesiono w inne miejsce i zawieszono na młodej lipie.

Figura w Łąkcie Górnej, przysiółek Podkosówka Figura w Łąkcie Górnej, przysiółek Podkosówka

Figura w Łąkcie Górnej, przysiółek Podkosówka, na zakręcie drogi prowadzącej przez Przysiółek. Wzniesiona w 1922 roku z fundacji Marii i Franciszka Dziedziców., jako wotum za szczęśliwy powrót Franciszka z I wojny światowej. Kamienna. DO kamiennego krzyża przymocowano metalową figurkę ukrzyżowanego Chrystusa. Pod nią, na czworobocznym, wielostopniowym postumencie płaskorzeźba Matki Boskiej Bolesnej. Pod nią wyryty w kamieniu napis; „R.P. 1922”. Całość estetycznie otoczona kamienna posadzką i metalowym płotkiem. Pierwotnie lokowana nieco poniżej

Figura w Łąkcie Górnej, przysiółek Podkosówka, na południe od drogi przez osiedle, wśród pól. Wzniesiona w 1909 roku z fundacji Szymona i Julii Grabskich. Kamienna, z płaskorzeźbionym wizerunkiem Chrystusa, na wysokim, czworo bocznym, trójkondygnacjowym, ogzymsowanym postumencie z wnęką w której figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem i płaskorzeźby: Chrystus upadając pod krzyżem, śś. Stanisław Bp, Julia, Józef z Dzieciątkiem, Jan Nepomucen, Szymon, Karolina, Mikołaj; kiedyś osłonięta ozdobnym, blaszanym zadaszeniem, które uległo zniszczeniu. Z przodu, w dolnej części zatarta już nieco inskrypcja: „Figura ufundowana za przyczyną Szymona Grabskiego i żony Julii na cześć i chwałę N. P. M. 1909”.
   W 2016 roku odrestaurowana przez gminę.

Figura Chrystusa w Łąkcie Górnej, przed wejściem do parku podworskiego. Figura Matki Boskiej Fatimskiej w Łąkcie Górnej, przy kościele

Figura Chrystusa w Łąkcie Górnej, przed wejściem do parku podworskiego, w pobliżu pomnika Lotników Polskich (Stefana Bohanesa). Wzniesiona w 1875 roku z fundacji dworu i gminy, na pamiątkę ocalenia od zarazy. Kamienna. Posąg Chrystusa, na wydatnym, czworobocznym postumencie. Nad figurą wsparty na metalowych prętach dwuspadowy daszek, również z metalu. Na kamiennym sokole, od przodu, poniżej figury widnieje napis: "PÓJDŹCIE DO MNIE KTÓRZYŚCIE SPRACOWANI I OBCIĄŻENI A JA WAS POCIESZĘ" (cytat z Mateusza XI). Z lewej strony, na tej samej wysokości wyryty napis: „Kosztem Dworu i Gminy Łąkty górnej w roku 1875 postawiono”. Z prawej strony zaś: „Na pamiątkę zachowania od cholery tej wsi w r. 1873”.
  W 2015 roku odrestaurowana przez gnminę.

Figura Matki Boskiej Fatimskiej w Łąkcie Górnej, przy kościele, przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z drogą do kościoła. Na tabliczce umieszczonej z przodu, na okrągłym cokole wygrawerowano napis następującej treści: "W tym miejscu, w latach 1986 - 1991 była prowizoryczna kaplica. Tutaj organizowała się nowa wspólnota parafialna. Dla upamiętnienia tego faktu parafianie Łąkty wraz z ks. proboszczem ufundowali ten monument, z którego na jadących i idących spogląda Matka Boża Fatimska. Łąkta 2005 - VI - 27".

Drewniana kaplica na terenie parku dworskiego w Łąkcie Górnej. Kamienna figura w Łąkcie Górnej, przy drodze do Kierlikówki.

Drewniana kaplica na terenie parku dworskiego w Łąkcie Górnej. Została zbudowana w II połowie XIX wieku, najprawdopodobniej z fundacji ówczesnych właścicieli dworu i wsi - Wiktorii i Feliksa Armatowiczów. Zbudowana na planie prostokąta z drewna, ma konstrukcję zrębową. Posiada niewielki przedsionek. Przykryta dwuspadowym dachem, na którym umieszczono metalową wieżyczkę z sygnaturką. Wewnątrz znajdował się prosty, drewniany ołtarz. W ołtarzu był obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, ufundowany przez następnego właściciela dworu Adama Rutowskiego, a namalowany przez kogoś z jego rodziny. Przez pewien okres, jeszcze po II wojnie światowej odprawiano tu nabożeństwa. Potem częściowo zniszczona przez czas i chuliganów. Obecnie dwór i kapliczka znajdują się w rękach prywatnych właścicieli, którzy zakupili dwór i jego otoczenie od Gminy w Żegocinie w roku 2007.

Kamienna figura w Łąkcie Górnej, na niewielkim wzniesieniu po lewej stronie drogi powiatowej w stronę Kierlikówki. Wzniesiona w roku 1864 z fundacji Jędrzeja Kępy. Wykonana przez Kazimierza Ślusarczyka z Winiar. Kamienna, czworoboczna, trójkondygnacyjna, ogzymsowana, z wnęką, w której umieszczono figurę Matki Boskiej Różańcowej. Z przodu i po bokach płaskorzeźby: Chrystus upadający pod krzyżem, święci: Andrzej, Wojciech, Anna, Grzegorz, Walenty. Kiedyś zwieńczona krzyżem, którego obecnie brak, bo podczas wichury został zniszczony przez konary stojącego w pobliżu potężnego drzewa, które dopiero potem zostało ścięte. Zachowały się tylko kamienne kawałki z tego krzyża. Na dole postumentu, z przodu napis: „Fondator Tyi Figury Jędrzyi Kępa prosi o wesThnienie do Boga. R. P. 1864”. Jest także podpis autora pomnika. Ustna tradycja głosi, że figurę ufundował Jan Kępa w podzięce za szczęśliwy powrót do domu z więzienia w Myślenicach, w którym przebywał za posądzenie o dezercję, a faktycznie za przedłużenie sobie urlopu podczas służby w wojsku.
W 2015 roku odrestaurowana przez gminę.

Figura przydrożna w Łąkcie Górnej. Figura w Łąkcie Górnej.

Figura kamienna w Łąkcie Górnej, w przysiółku Skrzydłówka, po prawej stronie drogi gminnej, biegnącej na wschód od drogi wojewódzkiej E-965 i przebiegającej około sklepu w stronę Przysiółka. Wzniesiona w 1893 roku z fundacji Józefa i Marianny Krawczyków. Kamienna, o cechach neogotyckich. Czworoboczna, z głęboką wnęką, w której figurka N.P. Maryi Niepokalanie Poczętej; zwieńczenie dwuspadowe z krzyżem między dwiema wieżyczkami. Poniżej wnęki napis: FUNDATORZY JÓZEF I MARYANNA KRAWCZYK. 1983”. Postawiona przez grupę czcicieli M.B.NP. jako wotum za uratowanie od epidemii cholery. Odnowiona w 2005 roku przez Marka Dziedzica.

Figura kamienna słupowa w Łąkcie Górnej, przy drodze z Limanowej do Bochni, przy skrzyżowaniu z asfaltową drogą w kierunku przysiółka Konice. Została wzniesiona w 1861 roku z fundacji Antoniego Roszka, o czym informuje napis w dolnej części figury o następującej treści: „Fóndator Antoni Roszek prosi o westchnienie do Boga za dusze zmarłe ratónku żądającze. R. 1861”. W kamieniu wyrzeźbił ją Teodor Twaróg z Limanowej, co potwierdza napis z tyłu figury. Jest czworoboczna, uskokowa i zwieńczona kapliczkową wnęką, w której znajduje się figura N.M.P. Niepokalanie Poczętej. Poniżej płaskorzeźby Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominikiem i Katarzyną Sieneńską, z boków św. Antoni i Jan Nepomucen. Stąd wyruszali do Kalwarii Zebrzydowskiej pielgrzymi z okolicy, prowadzeni tam najpierw przez Walentego Kamionkę, a potem jego syna Leona. Pod opieką Państwa Dziedziców i na terenie ich posesji. Także ich staraniem i kosztem wyprostowana i odnowiona w 2004 r.

[wstecz]