II. Festiwal Rosołu w Tomaszkowicach.

Adam Gessler na stoisku SRGiWP w Żegocinie.

III. FESTIWALU ROSOŁU - ŻEGOCINA - 15.09.2013 - ZAPROSZENIE I REGULAMIN

   Rozpoczęły się przygotowania do trzeciej już edycji dużej imprezy promocyjnej organizowanej przez Lokalną Grupę Działania "Dolina Raby" pod nazwą "Festiwal Rosołu", która tym razem odbędzie się 15 września 2013 roku w Żegocinie, a to dlatego, że to rosół z gminy Żegocina, okazał się najlepszym wśród amatorów w poprzedniej edycji tej imprezy.
   Któż z nas - starszych - nie wspomina niedzielnego popołudnia, kiedy to siadano rodzinnie przy stole i zawsze w niedziele jadano rosół na obiad. każdy był właściwie przyrządzany inaczej. Dawniej, gdy dzieci były chore, a i dorośli złapali przeziębienie, nasze mamy i babki gotowały właśnie rosół jako lekarstwo. Maria Disslowa w książce "Jak gotować" z 1934 roku pisała, że "rosół zawiera podniecające składniki, które wywierają na czynności żołądka wpływ dodatni". Dziś to zupa niedoceniana i zapomniana, gotowana równie rzadko, może dlatego, że dobry rosół gotuje się długo. Organizatorzy imprezy pragną upamiętnić również fakt, że w 1682 roku, na zamku w Nowym Wiśniczu powstała pierwsza książka kucharska "Compendium Ferculorum", napisana przez Stanisława Czernieckiego, a na samym jej początku jest aż 15 przepisów na rosół. 
    Program imprezy składa się z części konkursowej, degustacyjnej i artystycznej. W przypadku Żegociny "Festiwal Rosołu" połączony zostanie z tradycyjną żegocińską imprezą "Świętem Chleba".

   Poniżej publikujemy "Regulamin III. Festiwalu Rosołu". Zachęcamy koła gospodyń, restauracje, sołectwa, koła łowieckie, rodziny do udziału w tej konkursowej imprezie. Poprzedzona ona zostanie - zgodnie z regulaminem - eliminacjami gminnymi, o których napiszemy wkrótce. Tylko najlepsi w eliminacjach gminnych będą mieć prawo do reprezentowania Gminy Żegocina w imprezie wrześniowej.

  

II. Festiwal Rosołu" - Tomaszkowice - 15.10.2012 r.

II. Festiwal Rosołu" - Tomaszkowice - 15.10.2012 r.

   Zgłoszenia drużyn należy dokonać najpóźniej do 30 sierpnia 2013 r. po przeprowadzeniu eliminacji gminnych. Każda gmina LGD "Dolina Raby" wyłania według własnych zasad jedną drużynę amatorską i jedną drużynę profesjonalistów. Zaleca się, aby eliminacje gminne miały formę konkursu. Drużyny wyłonione podczas eliminacji gminnych muszą spełniać warunki określone w "Regulaminie III Festiwalu Rosołu". W konkursie nie mogą brać udział zdobywcy pierwszych miejsc w poprzedniej edycji festiwalu ich przedstawicieli zaprosimy do jury. Przewodniczącym jury konkursowego będzie pan Grzegorz Russak znany z telewizyjnego programu kulinarnego "Smaki polskie" (TVP2).
   W tym roku impreza przeprowadzana jest w ramach projektu współpracy pomiędzy LGD "Dolina Raby", a LGD "Przyjazna Ziemia Limanowska", w związku z czym na laureatów konkursu czeka szereg atrakcji i działań projektowych aż do połowy 2014 roku. Szczegółowe informacje w poniższym regulaminie konkursu oraz pod nr telefonu 14 685 44 44.      

                                                                                                                                                                         
                                                                                                                                                                    Zapraszamy do udziału!
                                                                                                                                                              Patryk Paszkot - LGD "Dolina Raby"

REGULAMIN III FESTIWALU ROSOŁU


Organizator: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Raby"
Współorganizator: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Przyjazna Ziemia Limanowska"
Partnerzy: Gmina Żegocina; Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie
Sponsorzy:
Patronat honorowy: dr Grzegorz Russak oraz Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników

1. Organizator konkursu:
   Niniejszy regulamin określa warunki, na jakich odbywa się konkurs "III Festiwal Rosołu". Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Raby", Chrostowa 1A, 32-742 Sobolów, współorganizatorem jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Przyjazna Ziemia Limanowska" ul. Matki Boskiej Bolesnej 10a, 34-600 Limanowa.

2. Przedmiot konkursu:
Przedmiotem konkursu jest: ROSÓŁ POLSKI
Kategorie dodatkowe:
- Pierogi z mięsem,
- Potrawa z ziemniaka,
- Ciasto z jabłkami,
- Żurek.

3. Cel konkursu:
1. Kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy na temat rosołu, jako polskiej potrawy tradycyjnej.
2. Wypromowanie potraw regionalnych i produktów lokalnych.
3. Promocja obszaru działania LGD "Dolina Raby".
4. Ochrona kulinarnego dziedzictwa oraz wykazanie się znajomością w przygotowaniu rosołu według receptury Stanisława Czernieckiego opisanej w "Compendium Ferculorum" - najstarszej polskiej książce kucharskiej.
5. Poznanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego partnerów projektu tj. LGD "Dolina Raby" i LGD "Przyjazna Ziemia Limanowska" ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulinarnego oraz tradycji rękodzielniczych.
6. Połączenie kulinarnej rywalizacji z zabawą.
7. Budowa więzi wewnątrz społeczności lokalnych.
8. Promocja inicjatyw lokalnych.


4. Uczestnicy konkursu:
1. Uczestnikami konkursu w kategorii ROSÓŁ POLSKI są:
- "Amatorzy" (koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, nieformalne grupy społeczne, osoby fizyczne),
- "Profesjonaliści" (restauratorzy, firmy cateringowe, osoby związane z sektorem gastronomicznym) oraz
- "Goście" (drużyny z innych LGD). W powyższej kategorii w konkursie wezmą udział:
a) Po jednej drużynie z grupy "Amatorzy" oraz "Profesjonaliści" z terenu sześciu gmin LGD, tj: Biskupic, Gdowa, Łapanowa, Nowego Wiśnicza, Trzciany, Żegociny wytypowani podczas eliminacji gminnych.
b) W kategorii "Goście"po jednej drużynie reprezentującej zaproszone LGD.
2. Dla pozostałych czterech kategorii potraw tj. pierogi z mięsem, potrawa z ziemniaka, ciasto z jabłkami oraz żurek - konkurs przeprowadzony zostanie wyłącznie dla grupy "Amatorzy" wytypowanych podczas eliminacji gminnych na terenie LGD "Dolina Raby" oraz "Amatorzy" wytypowani przez LGD "Przyjazna Ziemia Limanowska".
3. W konkursie nie mogą uczestniczyć członkowie Jury konkursowego ani ich rodziny, członkowie władz LGD "Dolina Raby" oraz zdobywcy pierwszych miejsc w poprzedniej edycji festiwalu.
4. Drużyny należy zgłaszać do uczestnictwa w konkursie do dnia 30 sierpnia 2013 r. na adres e-mail.biuro@dolinaraby.pl   lub tel. 14 685-44-44.

5. Data, miejsce organizacji i rozstrzygnięcia konkursu:
Konkurs odbędzie się w dniu 15 września 2013 r. na w centrum Żegociny.

6. Przebieg konkursu:
Konkurs przebiegać będzie w dwóch etapach:
1. I etap - eliminacje na poziomie gminnym, czyli wyłonienie w każdej gminie wchodzącej w skład LGD "Dolina Raby" przedstawicieli (drużyn konkursowych) z grupy "Amatorzy"\ "Profesjonaliści". I etap eliminacji przeprowadzają Urzędy Gmin według własnych regulaminów. Wytypowane do finału drużyny muszą spełniać warunki określone w pkt. 4 niniejszego regulaminu.
2. Zgłoszenie udziału w finale konkursu drużyn konkursowych z każdej gminy oraz drużyn spośród zaproszonych LGD do dnia 30 sierpnia 2013 r.
3. II etap - finał konkursu w dniu 15 września 2013 r. w centrum Żegociny, gdzie zostaną zaprezentowane do degustacji dla Jury Konkursowego produkty w w/w. kategoriach.


7. Zasady prowadzenia konkursu:
1. Każde stanowisko konkursowe zostanie wyposażone przez organizatora w stolik, ławkę oraz możliwość skorzystania z podpięcia do prądu.
2. Drużyny uczestniczące w Konkursie zobowiązane są do zakupu produktów, niezbędnych do przygotowania potrawy we własnym zakresie.

3. Drobny sprzęt kuchenny oraz zastawę do podania potraw każda drużyna zobowiązana jest posiadać we własnym zakresie.
4. Organizator, podczas trwania konkursu ze względu na warunki polowe, nie zapewnia dostępu do profesjonalnej kuchni, tym samym - w miejscu rozgrywania Konkursu nie będzie możliwości gotowania potraw, a jedynie ich podgrzanie. Pragniemy zwrócić
uwagę, iż w szczególności rosół winien być ugotowany w dniu konkursu. Rosół do oceny winien być podany z tzw. "wkładką" tzn. makaronem, kluskami, itp.
5. Oficjalne rozpoczęcie imprezy o godzinie 13.00.
6. Wszystkie drużyny muszą przygotować swoje stoiska wystawowe do godziny 12.30.
7. Każda drużyna powinna efektywnie się zaprezentować zarówno, jeśli chodzi o wygląd kucharzy, jak i swojego stanowiska.
8. Każde stanowisko konkursowe poza potrawami konkursowymi może posiadać inne potrawy i produkty lokalne do degustacji dla uczestników imprezy.
 

8. Kryteria wyboru potraw:
1. Przy ocenie potrawy "ROSÓŁ POLSKI" Jury Konkursowe kierować się będzie następującymi kryteriami:
- smak, zapach,
- barwa, przejrzystość,
- dodatek (wkładka),
- podanie {ogólne wrażenie),
- wystrój stoiska wystawowego,
- własne uznanie członka Jury.
2. Przy ocenie potraw w kategoriach dodatkowych Jury Konkursowe kierować się będzie następującymi kryteriami;
- smak, zapach,
- dodatek,
- podanie,
- wystrój stoiska wystawowego,
- własne uznanie członka Jury.
3. Skala oceny wyżej wymienionych kryteriów wynosi 1-5 punktów.
4. Decyzja Jury Konkursowego jest ostateczna i nieodwołalna.
 

9. Komisja konkursowa:
1. W kategorii głównej tj. "ROSÓŁ POLSKI" oceny dokona profesjonalne Jury pod przewodnictwem dr Grzegorza Russaka, w skład, którego wejdą również przedstawiciele Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników.
2. Oceny potraw w kategoriach dodatkowych dokona inna komisja powołana przez organizatorów, w skład której wejdą przedstawiciele LGD "Dolina Raby" i LGD "Przyjazna Ziemia Limanowska".
3. Posiedzenie Jury Konkursowego odbędzie się bezpośrednio po degustacji potraw.  

10. Nagrody:
1. W konkursie "III Festiwalu Rosołu" w kategorii głównej "ROSÓŁ POLSKI" nagrody będą przyznawane w podziale na trzy grupy tj. "Amatorzy", "Profesjonaliści" i "Goście".
W grupach "Amatorzy" i "Profesjonaliści" przewidziano nagrody w postaci bonów towarowych o wartościach:
I miejsca - wartość nagrody 400,00 zł
II miejsca- wartość nagrody 250,00 zł
III miejsca - wartość nagrody 150,00 zł
2. Grupie "Goście" w kategorii "ROSÓŁ POLSKI" przyznaje się tylko I miejsce - wartość nagrody 400,00 zł i jedno wyróżnienie - nagroda upominek od organizatora.
3. W pozostałych czterech kategoriach tj. pierogi z mięsem, potrawa z ziemniaka, ciasto z jabłkami oraz żurek udział biorą tylko "Amatorzy" - dla każdej z kategorii potraw przewidziane są nagrody w postaci bonów towarowych:
I miejsca - wartość nagrody 400,00 zł,
II miejsca- wartość nagrody 250,00 zł,
III miejsca - wartość nagrody 150,00 zł.
4. Każda drużyna biorąca udział w konkursie otrzyma dyplom uczestnictwa.

11. Postanowienia końcowe:
1. Organizator zastrzega sobie prawo do opublikowania imion, nazwisk, zdjęć fotograficznych i informacji o zwycięzcach i uczestnikach Konkursu.
2. Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do zamieszczania informacji o potrawach konkursowych w swoich materiałach i kampaniach promocyjnych, jako element promujący obszar LGD "Dolina Raby".
3. Poprzez przystąpienie do Konkursu uczestnicy wyrażają zgodę na warunki zawarte w niniejszym regulaminie.
4. Regulamin Konkursu jest udostępniony do wglądu w siedzibie organizatora, a także na stronie internetowej www.dolinaraby.pl.
5. Organizator pozostawia sobie prawo dokonywania indywidualnych ustaleń w sprawach związanych z Konkursem, a nie objętych niniejszym regulaminem.

12. Informacje dodatkowe:
Dodatkowe informacje udzielane są pod numerem tel. 14 685-44-44.

III. Festiwal Rosołu.

II. Festiwal Rosołu" - Tomaszkowice - 15.10.2012 r.

II. Festiwal Rosołu" - Tomaszkowice - 15.10.2012 r.

I. FESTIWAL ROSOŁU >>>

II. FESTIWAL ROSOŁU >>>

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]