CZĘŚĆ III - NADANIE IMIENIA, ŚLUBOWANIE, POPISY I PODZIĘKOWANIA

        Trzecia część uroczystości miała miejsce w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej szkoły. Najpierw przemawiał Dyrektor Szkoły mgr Jan Rosiek, który przypomniał historię szkoły. Potem informację o realizacji z uczniami projektu "Jan Paweł II patronem naszej szkoły" przedstawiła nauczycielka mgr Halina Pączek [zobacz >>>]. Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy w Żegocinie Jan Marcinek, który odczytał treść uchwały o nadaniu Zespołowi Szkół w Łąkcie Górnej imienia Jana Pawła II. Potem sztandar, na którym umieszczono z jednej strony godło państwowe, a na drugiej wizerunek Jana Pawłą II, Matki Boskiej Łąkieckiej oraz napis: "Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej" - Prawda - Dobro - Piękno" poczet rodziców przekazał w ręce pocztu uczniowskiego, utworzonego przez: Ewelinę Kępa, Małgorzatę Kukla oraz Marcina Guzika. -  Jako rodzice jesteśmy bardzo zatroskani o przyszłość naszych dzieci. Chcielibyśmy, aby potrafiły znaleźć właściwą drogę w trudnej współczesności, pełnej zła i niebezpieczeństw. Przekazując Wam, drogie dzieci, ten sztandar mamy nadzieję, że przyjmując utrwalone na nim wartości, nie pobłądzicie, ale bezpiecznie dojdziecie do wytyczonego celu - wejdziecie w dorosłość zabezpieczeni orężem Prawdy, Dobra, Piękna   - powiedziała podczas przekazywania sztandaru Przewodnicząca Rady Rodziców Zofia Grabska. Za otrzymany sztandar, w imieniu uczniów podziękował B. Pławecki, który powiedział: - Jako reprezentant młodzieży Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej chciałbym wyrazić ogromną radość i wdzięczność. Cieszymy się bardzo, że Jan Paweł II został naszym Patronem, tak jak tego od dawna pragnęliśmy. Już zanim opuścimy mury tej szkoły stajemy wobec pierwszych w życiu dylematów moralnych, poszukujemy wzorców i autorytetów. Obecny papież jest odpowiedzią na potrzeby duchowe i intelektualne każdego człowieka , a młodzieży w szczególności. Dlatego tak bardzo jesteśmy wdzięczni rodzicom, władzom szkolnym i samorządowym, że przychylili się do naszych pragnień i dali nam Patrona, który wskazuje drogę prostą, choć niełatwą, ale jego drogowskazy są jasne i przejrzyste. Miniony rok szkolny upłynął nam na przygotowaniach do tego, byśmy stali się godni Wielkiego Patrona i sztandaru. Staraliśmy się poznawać życie i duchowość Jana Pawła II, uczestniczyliśmy aktywnie w wydarzeniach, które były jego udziałem, włączaliśmy się w realizację jego pragnień. Dzięki temu wzrosła w nas świadomość ciężaru zobowiązań, które dziś na nas ta uroczystość nakłada. Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, abyśmy nigdy nie uchybili sztandarowi i Osobie Naszego Patrona.
      Po objaśnieniu symboliki sztandaru [zobacz >>>] i jego dokładnej prezentacji delegacja uczniów szkoły złożyła uroczyste ślubowanie, po którym szkolny chór odśpiewał hymn Zespołu Szkół - pieśń "Divide amore" - "Dzielmy miłość".
      Potrójna uroczystość stała się także okazją do wyrażenia podziękowań dla wielu osób, które przyczyniły się do fundacji sztandaru, pomnika oraz służyły pomocą przy organizacji uroczystości. Jako wyraz wielkiej wdzięczności za serce okazane wspólnocie szkolnej i w uznaniu ogromu zasług położonych dla dobra szkoły i jej wychowanków medale "Bene Merentibus" ("Dobrze zasłużonym" - zaprojektował go prof. Stefan Dousa),) z rąk Jana Rośka - przewodniczącego Kapituły Medalu, którą tworzą przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów, otrzymali: Jerzy Błoniarz, Ks. Stanisław Szczygieł, Bogdan Szwajcar oraz mieszkańcy wsi: Stanisław Mech, Maria Guzik, Czesława Guzik, Kazimierz Mech, Józef Kukla, Zofia Grabska, a także Krystyna i Edward Mechowie. Dla uhonorowanych medalami zagrał specjalnie im dedykowana piosenkę zespół braci Krawczyków.
       Podczas tej części uroczystości przemawiało wielu spośród zaproszonych gości, m. in. reprezentant Małopolskiego Kuratorium Oświaty Bogdan Szwajcar, Przewodniczący Rady Powiatu Bocheńskiego Leopold Grabowski [zobacz >>>], Teofil Wojciechowski z IPN-u oraz Wójt Jerzy Błoniarz, który powiedział, że jest szczęśliwy i dumny z faktu, że kolejna szkoła w gminie obrała sobie wielkiego patrona.- Gratuluję trafnego wyboru. Ale trzeba pamiętać, że postać Wielkiego Patrona stawia wielkie wymagania przed uczniami, nauczycielami i rodzicami. Dlatego musicie - tak jak Papież - podejmować nowe wyzwania, być otwartymi na każdego człowieka, podawać pomocną dłoń ludziom potrzebującym pomocy. Musicie być ludźmi sumienia, wiernymi Bogu i Ojczyźnie - powiedział gospodarz gminy.
      Uroczystość zakończył popis młodzieży szkolnej. Zebranym bardzo spodobał się zwłaszcza występ uczniowskiego zespołu folklorystycznego, który odśpiewał okolicznościowe kuplety oraz brawurowo zatańczył dwa krakowiaki do melodii granych przez żegocińską kapelę ludową. Goście wpisywali się do szkolnej kroniki, a większość z nich wykupiła także cegiełki na fundację sztandaru i pomnika. Gospodarze na zakończenie uroczystości podjęli zaproszonych gości obiadem, podczas którego toast za pomyślność uczniów oraz obchodzących tego dnia swoje święto nauczycieli i pozostałych pracowników oświaty, wzniósł Wójt Gminy Jerzy Błoniarz. Kapela zagrała "Sto lat".
      Przygotowana przez rodziców, księży, nauczycieli i uczniów uroczystość wypadła niezwykle okazale. Na długo zapisze się w pamięci i sercach młodych ludzi, których życie i działalność Patrona są i nadal będą niedościgłym wzorem do naśladowania w ich dorosłym życiu. Przypominać im o tym będzie codziennie popiersie Patrona, które będzie ich witało przed rozpoczęciem i żegnało po zakończeniu zajęć.

Uchwałę Rady Gminy w Żegocinie o nadaniu imienia Zespołowi Szkół w Łąkcie Górnej odczytał Przewodniczący Rady Gminy w Żegocinie Jan Marcinek. Ceremonia przekazania przez rodziców sztandaru  szkolnemu pocztowi sztandarowemu, który tworzą: M. Kukla, M. Guzik i E. Kępa.
Ślubowanie na sztandar złożyło po dwóch przedstawicieli każdej klasy łąkieckiej szkoły. Po ślubowaniu uczniowie odśpiewali hymn szkoły, którym jest pieśń "Dzielcie się miłością".
Jako pierwszy medal okolicznościowy "Bene Merentibus" otrzymał Wójt Jerzy Błoniarz. Dziesięciu nagrodzonym medalami osobom podziękowano także muzyczną dedykacją.
Przemawiało wielu gości, m. in. st. wizytator Bogdan Szwajcer. Specjalnie napisany na tą okazję wiersz odczytała jego autorka Anna Łękawa.
Uroczystość zakończył popis szkolnego zespołu folklorystycznego. Uczestnicy uroczystości wpisywali się do kroniki szkolnej oraz wykupywali cegiełki.
Toast za pomyślność szkoły, uczniów i nauczycieli wzniósł Wójt Gminy Jerzy Błoniarz. Uroczystość uświetniła także kapela ludowa z Żegociny.

OKOLICZNOŚCIOWE WIERSZE ANNY ŁĘKAWA I HENRYKA WRONY  >>>

[wstecz]