PRZEMÓWIENIE PRZEWODNICZACEGO RADY POWIATU LEOPOLDA GRABOWSKIEGO

Przemawia Leopold Grabowski

Wasza Ekscelencjo! Wielebni Ksiê¿a Proboszczowie, Dostojni Go¶cie!
Zacni Gospodarze Gminy i Tej Szko³y. Mieszkañcy £±kty Górnej i okolicznych wiosek. Droga M³odzie¿y!

Tyle jest w Tobie
Nasze polskie oczy,
Wiara matki, cz³owiecze cierpienie
I taki zwyk³y nie zamocny dzwonek
Tak zag³uszany, ze budzi sumienie

Ojcu ¦wiêtemu na 25 lecie Pontyfikatu Ks. Jan Twardowski

      "Ten zwyk³y nie zamocny dzwonek" obudzi³ my¶l twórcz± tych, co tu nas dzisiaj podejmuj± Zacni Gospodarze tej szko³y, aby nadaæ tej szkole imiê tak wybitnej postaci, której czas naszej historii dotychczas nie zanotowa³.
      Dlatego niech mi bêdzie wolno w Imieniu Rady Powiatu w Bochni, Starosty Bocheñskiego, oraz w³asnym jako mieszkañca tej Gminy, z³o¿yæ na Twoje rêce - Panie Dyrektorze - serdeczne gratulacje z okazji wyboru na patrona Waszej Szko³y naszego wspania³ego rodaka, wielkiego sw± m±dro¶ci± i skromno¶ci± Cz³owieka - Ojca ¦wiêtego Jana Paw³a II.
      Nadanie szkole imienia takiej Postaci, jak± jest Papie¿, bêd±cy zarazem wielkim mecenasem i promotorem nauki, czyni Wasz± Szko³ê, a poprzez to Was samych, niesp³acalnymi d³u¿nikami idei, my¶lenia, sposobu ¿ycia i dobroci Patrona. Jak wielk± wagê przywi±zuje do nauki i zwi±zanego z ni± szeroko rozumianego wychowania spo³ecznego ¶wiadcz± Jego s³owa wskazuj±ce na to, ¿e szko³a winna staæ siê ku¼ni± cnót spo³ecznych, tak bardzo potrzebnych naszemu narodowi. Wyj±tkowa postaæ Patrona, ale i wyj±tkowa szko³a. Bo jest wyj±tkowa. Takiej podobnej nie ma w naszym kraju, tak pod wzglêdem po³o¿enia jak i systemu organizacyjnego. Tak jak jest wyj±tkowa ca³a ¯egociñska Gmina. Bo to jest to Gmina wyj±tkowa w wyj±tkowym Powiecie.
        To tu materializuje siê równie¿ wskazanie waszego Wielkiego Patrona, który w pierwszej po Pontyfikacie Encyklice "Redemptor hominis" z 1979 roku ("Wspólne Dobro"), poucza nas wszystkich o obowi±zku dzia³ania dla dobra wspólnego.A dotyczy to szczególnie w³adzy wszystkich szczebli , której obowi±zkiem jest troska o dobro wspólne spo³eczeñstwa i stad wynikaj± jej zasadnicze uprawnienia Bogu na chwa³ê, ludziom na po¿ytek.
     Droga M³odzie¿y!
     Osobowo¶æ Waszego Patrona kszta³towa³a siê w okresach niezwykle trudnych dla naszej Ojczyzny i Jego samego. Wp³ynê³y one na wra¿liwo¶æ i na los pokrzywdzonego cz³owieka. Nigdy te¿ nie zapomnia³ bêd±c na tronie Chrze¶cijañskiego ¦wiata, ¿e jest Polakiem. "A byæ Polakiem to jest Bosko i szlachetnie". Ale wy ¿yjecie w czasach wolnych od wojen i nienawi¶ci. Wasze kszta³towanie osobowo¶ci to wiedza, wiedza i wiedza ta, która daje dzi¶ warunki i podstawê do godnego ¿ycia dla siebie, ale i dla naszego wspólnego dobra naszej ma³ej i wielkiej Ojczyzny. Pro publico bono - dla dobra publicznego. Bo jak wskaza³ wielki reformator Ks. St. Staszic "Kto Ojczy¼nie swej s³u¿y, sam sobie s³u¿y: niech bêdzie równie¿ wskazówk± w Waszym ¿yciu.
      W tym roku obchodzimy 65 rocznicê wybuchu II wojny ¶wiatowej, najstraszliwszej ze wszystkich dotychczas i 60 rocznicê wybuchu i upadku Powstania Warszawskiego, w którym czêsto tacy jak Wy byli "jak kamienie rzucane na szaniec, a za nimi p³onê³y "³±ki krwi". Wy nie musicie i¶æ z butelk± na czo³gi, gin±æ za Ojczyznê, bo tego Ojczyzna od Was nie wymaga. Ale wymaga aby¶cie byli i musicie byæ wzorem do na¶ladowania. Zobowi±zuje Was do tego Imiê Waszego Patrona. Musicie byæ przede wszystkim m±drzy, uczciwi i szlachetni.To wy macie byæ tymi, którzy bêd± wzorem, dla tych, co po was przyjd± nie tylko tych, co jutro, ale i tych, co przyjd± po was za lat kilkana¶cie, kilkadziesi±t, dot±d, dok±d ta Szko³a istnieæ bêdzie. A na pewno istnieæ bêdzie zawsze. To do Was wszyscy mierzyæ powinni jak do wzorca miar w Sevrers pod Pary¿em. Niech £±kta stanie siê takim Polskim Sevres, od którego wszyscy wzorce braæ bêd±. A nie jest to ³atwe. Bo jak kiedy¶ stwierdzi³ nasz wieszcz:  "Lepiej ksi±¿kê napisaæ, ni¼li dzieñ dobrze prze¿yæ". Dotyczy to nie tylko tutejszej m³odzie¿y, ale nas wszystkich.

    Szanowni Zebrani!
    Dzisiaj obchodzimy ¶wiêto - Dzieñ Nauczyciela. ¦wiêto tych, co kszta³tuj± nasze i przysz³e pokolenia. Proszê, zatem przyj±æ serdeczne ¿yczenia dla Wszystkich Nauczycieli i Wychowawców. Trudno jest mi wyraziæ to swoimi s³owami, dlatego te¿ proszê przyj±æ dedykacjê skre¶lon± s³owami Wielkiego Patrona Tej Szko³y Papie¿a Jana Paw³a II:

"Istniej± ludzie, którzy maj± serce ze z³ota,
Wszystko, co czyni± jest odbiciem ich serdeczno¶ci
A tymi lud¼mi, którzy maj± serce ze z³ota jeste¶cie Wy Nauczyciele i Wychowawcy.
Za ten trud i spracowane rêce,
k³aniam siê Wam dzisiaj w podziêce.

[wstecz]