WERNISAŻ W BANKOWEJ SCENERII

Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Mrugacz w Miechowie.

Rolę gospodarza wieczoru pełnił dyrektor oddziału KBS w Miechowie pan Stefan Biela.

     Krakowski Bank Spółdzielczy nie tylko szczyci się wieloma wyróżnieniami branżowymi (np. "Złotej Firmy", Lider Regionu Małopolski, Złotej Firmy z Szafirem, "Najlepszy Bank Spółdzielczy w Polsce" ), ale posiada również tytuł "Mecenasa Kultury Krakowa roku 2000", który przyznano mu za najciekawszą formę i efektywny mecenat nad artystami. Jest wśród nich także malarka i poetka z Bytomska - pani Teresa Mrugacz. Pierwszy jej artystyczny kontakt z tym bankiem miał miejsce 19 października 2004 roku, gdy w bocheńskim oddziale banku otwarto wystawę jej obrazów. Już wtedy zachwyciła swoją sztuką kierownictwo Krakowskiego Banku Spółdzielczego, które postanowiło zaprezentować jej obrazy w kolejnym swoim oddziale.
      W ten właśnie sposób prawie 50 obrazów Teresy Mrugacz pojechało do Miechowa - powiatowego miasteczka w północnej części województwa małopolskiego. 12 maja 2006 roku w miechowskim Oddziale Krakowskiego Banku Spółdzielczego miał miejsce wernisaż, czyli uroczyste otwarcie wystawy dzieł sztuki, połączone ze spotkaniem z autorem, odbywające się w gronie zaproszonych gości, m.in. krytyków, specjalistów, przedstawicieli prasy, poprzedzające udostępnienie ekspozycji publiczności.

Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Mrugacz w Miechowie. Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Mrugacz w Miechowie.
Teresa Mrugacz z mężem Franciszkiem przed Oddziałem KBS w Miechowie. Obok artystki: Stefan Biela, Jerzy Skrobot, M. Bertek i J. Czesak.

      Rolę gospodarza wieczoru pełnił dyrektor oddziału KBS w Miechowie pan Stefan Biela. To właśnie on powitał artystkę i licznie przybyłych gości, wśród których byli nie tylko bankowcy, ale również przedstawiciele samorządów (m. in. burmistrz Miechowa Włodzimierz Mielus i starosta powiatu miechowskiego Mieczysław Bertek) dyrektorów zakładów pracy, szkół, nauczycieli, młodzież oraz redaktorów lokalnej prasy. Krakowski Bank Spółdzielczy reprezentowali: Przewodniczący Rady Nadzorczej pan Jerzy Skrobot (jednocześnie komisarz wystawy), Prezes Zarządu mgr Jan Czesak, dyrektorzy oddziałów. Dosyć ciasno zrobiło się w pomieszczeniu bankowym, gdzie na ścianach, nad punktami kasowymi, powieszono kilka obrazów artystki. 
    - Nasza galeria, którą utworzył pan Jerzy Skrobot,  ma już ponad 10-letnią tradycję. Dziś gości w niej artystka, która maluje nie tylko pędzlem, ale także słowem, albowiem pisze także wiersze - tak zaprezentował artystkę z gminy Żegocina gospodarz wieczoru.

Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Mrugacz w Miechowie. Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Mrugacz w Miechowie.
O roli KBS w rozwoju kultury mówił Jan Czesak (z lewej). Teresa Mrugacz podczas czytania swoich wierszy.

     Z twórczością pani Teresy Mrugacz zapoznał zebranych komisarz wystawy pan Jerzy Skrobot. - Myślę, że dla ludzi tutaj żyjących praca i sztuka żyją w symbiozie.  Gdy patrzymy na obrazy pani Teresy, gdy czytamy jej wiersze, stwierdzimy, że są szalenie refleksyjne, osadzone w rzeczywistości i stanowią szlachetna wypowiedź człowieka, który wywodzi się ze środowiska wiejskiego, który potrafi dzieciom przekazywać wiedzę oraz wpływać na otoczenie poprzez sztukę. Mieliśmy okazje parę lat temu prezentować obrazy pani Teresy w naszym oddziale w Bochni. Muszę powiedzieć, jako człowiek, który "siedzi" w sztuce 40 lat, jest o klasę jeszcze lepsza, choć i tamte obrazy były piękne. Mamy z panem prezesem Czesakiem ogromną satysfakcję, że potrafimy przy pomocy naszych przyjaciół wyszukiwać ludzi, którym, trzeba ułatwiać prezentację ich sztuki. Biznes może wspaniale współżyć ze sztuką. Dziś zobaczymy malarstwo realistyczne, głównie pejzaże przetransponowane przez wyobraźnię  i talent artystki. Przyroda jest u niej szalenie radosna, ciepła, kojąca. Myślę, że te obrazy na nasze roztargane życie mają ogromny wpływ. Przynoszą nam spokój, ład, harmonię - coś, czego nam brakuje na co dzień - tak zarekomendował malarkę komisarz wystawy.
      Prezes Jan Czesak poinformował, że Krakowski Bank Spółdzielczy już od 11 lat organizuje wystawy, nie tylko w Krakowie, ale także w oddziałach. - Mam nadzieję, że kolejne oddziały złożą nam w tym roku propozycję organizacji tego typu wystaw. Cieszę się, że przybywają do nas znani i cenieni artyści, tacy jak pani Teresa. Ale, aby prowadzić tego typu działalność, bank musi dobrze prowadzić swoją pracę podstawową w zakresie działalności bankowej. Dzięki temu, że osiągamy dobre wyniki, że podnosimy potencjał banku, że przychodzą do nas ciągle to nowi klienci (dziś KBS to sieć 51 placówek bankowych, ponad 29 tysięcy członków oraz szeroka oferta nowoczesnych usług bankowych) możemy rozwijać działalność w zakresie kultury - powiedział szef KBS.

Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Mrugacz w Miechowie. Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Mrugacz w Miechowie.
Publiczność w skupieniu słuchała wierszy Teresy Mrugacz. Nagradzała je potem oklaskami.

     Po przywitaniu się z publicznością i złożeniu podziękowań za zaproszenie i umożliwienie prezentacji obrazów pani Teresa Mrugacz odczytała kilka swoich wierszy, które znalazły się w tomiku "Krajobrazy serca". Rozpoczęła od "Wiosny", a potem w ciszy i skupieniu widocznym na twarzach zebranych, czytała kolejne wiersze: "Ptak" i   "Chleb", aby zakończyć nostalgiczną "Matką".
    - Myślę, że dzisiejsze spotkanie z panią Teresą zapadnie nam na długo w pamięć, bo wiersze są urokliwe, a obrazy przepiękne. Serdecznie zapraszam do zwiedzania galerii - tak zakończył pierwszą część wieczornego spotkania ze sztuką dyrektor Biela.
     Wiszące w dwóch pomieszczeniach bankowych obrazy budziły zaciekawienie zwiedzających. Pytano o możliwość zakupienia, o ceny, o to skąd się biorą pomysły na temat obrazu. Wśród prezentowanych prac były także pierwsze próby nowoczesnego, abstrakcyjnego malarstwa. - Nam podobają się jednak tradycyjne, realistyczne pejzaże, takie jak ten - mówią młode kobiety zwiedzające wystawę, wskazując na obraz przedstawiający kopki zboża na polach z beskidzkimi wzniesieniami w tle.

Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Mrugacz w Miechowie. Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Mrugacz w Miechowie.
Publiczność podczas zwiedzania bankowej wystawy. Szefowie KBS wznoszą toast za dalszą pomyślność artystki.

      Z okazji tej wystawy wydany został mały przewodnik, w którym jego autor - Jerzy Skrobot - właśnie na ten element twórczości artystki z Bytomska, zwraca uwagę, pisząc: "Cała filozofia malarstwa Teresy Mrugacz jest szczególna i z serca wyprowadzona. Apoteoza natury jest jej punktem programowo najważniejszym. Nie ma tu miejsca na skomplikowane tezy filozoficzne, na formalne eksperymenty czy malarskie dywagacje egzystencjalne. Co jest istotą tego malarstwa ? Myślę, że przede wszystkim harmonia i klarowny, czysty porządek kompozycyjny, zaś w emocjonalnym kontekście spokój emanujący z owej harmonii, optymizm, radość, ogromna pogoda ducha. Warto posłuchać jej słów, warto oddać się smakowaniu barwnych krajobrazów, bo jest to twórczość nade wszystko nasycona dobrymi energiami wiary, miłości".
     Wystawa malarstwa Teresy Mrugacz w bankowej galerii potrwa przez trzy najbliższe miesiące. Bardzo ciepłe, wręcz serdeczne przyjęcie w Miechowie, który na sztuce zna się bardzo dobrze (działa tu m. in. stała Galeria "U Jaksy") świadczy o stałym rozwoju artystycznym "ambasadorki żegocińskiej kultury".

RELACJE Z POPRZEDNICH WERNISAŻY

WERNISAŻ W BOCHNI 1 >>> WERNISAŻ W BOCHNI 2 >>> WERNISAŻ W LIMANOWEJ >>>

[wstecz]