WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA TERESY MRGUGACZ

      O wernisażu prac plastycznych Teresy Mrugacz w bocheńskim oddziale Krakowskiego Banku Spółdzielczego pisaliśmy w październiku 2004 roku. Dziś mamy przyjemność poinformować o kolejnej wystawie obrazów szeroko już znanej malarki i poetki z Bytomska. 18 sierpnia 2005 roku, w Miejskiej Galerii Sztuki Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej,  miał miejsce wernisaż kolejnej wystawy.

     Prezentacja starych i nowych obrazów utalentowanej i ciągle się rozwijającej malarki i poetki stała się możliwa, dzięki współpracy dyrektora CKSiT w Żegocinie Mieczysława Kędry z dyrektorką limanowskiej placówki - mgr Haliną Matras. - Pan dyrektor zabiegał o urządzenie tej wystawy półtora roku i w końcu stało się to możliwe. Przygotowałam na wystawę 70 prac i przede wszystkim są to obrazy olejne. Jest trochę nowych prac o różnej tematyce; są kwiaty, martwa natura, pejzaże. Ostatnio troszeczkę eksperymentuję z nowymi technikami malarskimi i tematyką obrazów. Niektórym to się podoba, innym nie. Czekam na opinię po tej wystawie - powiedziała jeszcze przed otwarciem wystawy Teresa Mrugacz.

Wchodzących do budynku biblioteki witała kapela CKSiT w Żegocinie. Bohaterkę wieczoru przedstawiła dyrektorka PiMBP w Limanowej Halina Matras.
   

      Przybywających na wernisaż gości witała w przedsionku sal wystawowych kapela ludowa CKSiT w Żegocinie. Kilka minut po godzinie 17 gospodyni wieczoru - pani Halina Matras - powitała licznie przybyłych gości, wśród których byli m. in: Przewodniczący Rady Powiatu Bocheńskiego Leopold Grabowski, Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej Czesław Pączek, Wicestarosta Powiatu Limanowskiego Zbigniew Dutka, Przewodniczący Komisji Kultury Rady Powiatu Limanowskiego Jacenty Musiał, Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan. Wśród publiczności można było także dostrzec liczną grupę przyjaciół artystki oraz plastyków działających na terenie samej Limanowej i powiatu. Był m. in. malujący na szkle ksiądz Stanisław Wojcieszak - proboszcz z Ochotnicy Dolnej, autor monograficznej pracy o Słopnicach.

W sali głównej licznie zgromadziła się publiczność. Była także delegacja z gminy Żegocina.

      Po krótkim powitaniu i przedstawieniu dostojnych gości Dyrektorka PiMBP w Limanowej mgr Halina Matras przedstawiła sylwetkę autorki wystawy, zwracając uwagę na to, że pani Teresa Mrugacz nie tylko maluje obrazy, ale także z powodzeniem pisze wiersze, które wydała już w kilku tomikach. Przedstawiła w zarysie jej drogę życiową oraz dotychczasowe dokonania artystyczne. Podkreśliła  duże zaangażowanie i inspirację artystyczną w działalność żony jej męża Franciszka Mrugacza. - Bardzo się cieszę z licznego udziału Państwa w dzisiejszym wernisażu. To dowód na to, że cenicie to, co proponujemy, to co robimy, proponujemy, bo po to, żeby można było coś wystawić musi być ktoś, kto coś realizuje, coś tworzy. Musi być też miejsce, w którym to można ludziom pokazać, zaprezentować. Takim miejscem jest m. in. to, w którym się Państwo obecnie znajdujecie - powiedziała Halina Matras.

Teresa Mrugacz odczytała także kilka swoich wierszy. Ambasadorką żegocińskiej kultury nazwał artystkę Przew. Rady Powiatu Bocheńskiego Leopold Grabowski.

     Następnie głos zabrała Teresa Mrugacz. Podziękowała za ciepłe słowa i umożliwienie pokazania prac w galerii. Powitała wszystkich przybyłych. - Bardzo Wam dziękuję zwłaszcza za to, że poświęciliście swój wolny czas po raz kolejny, aby być ze mną. Jestem bardzo wdzięczna zawłaszcza tym, bez których nie byłoby tych prac, tym, którzy mnie dopingują, motywują - powiedziała artystka na początku swojego wystąpienia. Potem uzupełniła wiedzę o sobie, przypominając, że artystyczną duszę odziedziczyła chyba po leworęcznym dziadku, który pięknie grał na skrzypcach i mamie, która układała przyśpiewki i pięknie szyła oraz tacie, który bardzo ładnie rysował, a był stolarzem. Wspomniała, że jej plastyczna działalność rozwinęła się stosunkowo późno, bo 15 lat temu. Wtedy to mąż zachęcił ją do tego, aby malowała na płótnie i poprosiła o porady artystów - plastyków. Tak też zrobiła. W 1993 roku po raz pierwszy uczestniczyła w plenerze malarskim, zorganizowanym w Żegocinie z okazji 700-lecia założenia tam parafii. Potem była pierwsza wystawa prac w żegocińskiej bibliotece, wreszcie w Bochni, Tarnowie, a ostatnio w bocheńskim oddziale Krakowskiego Banku Spółdzielczego.  Teresa Mrugacz opowiedziała także o początkach swojej twórczości poetyckiej. Pierwsze wiersza napisała już w liceum, ale upłynęło sporo czasu zanim zostały one wydane w pierwszych tomikach. - Inspiracją do tworzenia jest dla mnie właściwie wszystko to, co nas otacza, piękno przyrody, jej urok, niepowtarzalność, czar. Są też ludzie, którzy wśród nas mieszkają, którzy wśród nas żyją. To jest codzienne życie. Proza życia dostarcza mi tematów do tworzenie poezji. W tej chwili właściwe nie wyobrażam sobie już, że mogłabym nie malować. Muszę to robić. To jest tak głęboka potrzeba jak jedzenie, czy picie. Jeżeli komuś się moje obrazy i wiersze podobają, to bardzo się z tego cieszę   - powiedziała autorka.

     Podczas wernisażu Teresa Mrugacz zaprezentowała dwa wiersze: "Chleb" zawarty w   tomiku "Powroty", oraz nowy utwór pt. Miłość", który znajdzie się w przygotowywanym kolejnym już tomiku poezji. 

    Spośród gości pierwszy przemawiał Przewodniczący Rady Powiatu Bocheńskiego Leopold Grabowski. - Przyjechaliśmy do Was po sąsiedzku i serdecznie dziękujemy za tak miłe przyjęcie. Przyjechaliśmy z bardzo miłym prezentem. Nasza ziemia rodzi talenty. Jest dużo ludzi z ogromnym ładunkiem pozytywnych cech. Taką osobą, dziś tu prezentowaną, jest pani Teresa, która jest znakomitą ambasadorką naszej kultury i naszej gminy. Za to właśnie serdecznie pani dziękuję - powiedział Leopold Grabowski, który podarował limanowskiej bibliotece książkę "Parafie Ziemi Bocheńskiej" oraz foldery promocyjne powiatu bocheńskiego.

  
Przemawiał także  Wójt Jerzy Błoniarz. Wicestarosta Powiatu Limanowskiego Zbigniew Dutka.

    Przemawiał także Wójt Żegociny Jerzy Błoniarz, który pogratulował ziemi limanowskiej wspaniałych osiągnięć gospodarczych i kulturalnych. - Naszej, żegocińskiej artystce chcemy życzyć dużo zdrowia i dalszej twórczości artystycznej. Ja artystom tak bardzo zazdroszczę, bo tworzą coś wspaniałego, coś, co nigdy nie zostanie zapomniane - powiedział wójt i wręczył artystce piękny bukiet kwiatów.

     Żegocińskiej artystce pogratulował pięknych wierszy i obrazów wicestarosta limanowski, który podkreślił współpracę obu powiatów, które współdziałają na wielu płaszczyznach. Artystce życzył także tego, aby przynajmniej połowa z prezentowanych obrazów pozostała na ziemi limanowskiej. - Przyszliśmy tutaj, nie aby wysłuchiwać przemówień, ale aby zwiedzać wystawę. Dlatego, życząc miłego zwiedzania, dobrych wspomnień, otwieram dzisiejszą wystawę - powiedział Zbigniew Dutka.

      Krótko przemówił jeszcze Wójt Limanowej Władysław Pazdan, który pogratulował gminie Żegocina tak wspaniałej artystki oraz zaproponował szerszą współpracę kulturalną obu gmin. Dyrektor PiMBP pani Halina Matras zaproponowała dyrektorowi CKSiT w Żegocinie Mieczysławowi Kędrze zorganizowanie w limanowskiej galerii przekrojowej wystawy wszystkich żegocińskich malarzy. Dodajmy od siebie, że rzeczywiście na terenie gminy maluje obrazy kilkanaście osób. Wymieńmy dla przykładu: Annę Łękawę, Marię Juszczyk, Alicję Janiczek, Zdzisława Janiczka.

   
Zwiedzanie wystawy. Teresa Mrugacz i Jan Kurek.

    - Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony poziomem malarstwa pani Mrugacz. Słyszeliśmy, że korzystała z pomocy przyjaciół z plenerów i to jest jakby uczenie się na bieżąco. Na obrazach widać jakby poszczególne etapy rozwoju artystki, jej przechodzenia z amatorskiego na profesjonalne malarstwo. Moim zdaniem na obrazach widać, że maluje je osoba, która jest z wykształcenia literatką, bo bardzo dużo opowiada na swoich obrazach. W jej ostatnich obrazach dostrzegam fascynację Cezannem i to w pozytywnym odczuciu. Mnie osobiście cieszą bardzo obrazy, gdzie jest dużo ekspresji, dużo kolorytu, mniej opowiadania i na tej wystawie jest kilka takich obrazów - powiedział po zwiedzeniu wystawy Jan Kurek - rzeźbiarz i malarz z Limanowej.

     Obrazy Teresy Mrugacz, podobnie jak wszystkie inne obrazy prezentowane w limanowskiej galerii są na sprzedaż. Na każdym obrazie umieszczona jest więc cena. Wystawa będzie czynna przez najbliższy miesiąc.

[wstecz]