XIII Sesja Rady Gminy Żegocina - 25.02.2016 r.

RADA GMINY W ŻEGOCINIE KADENCJI 2014 - 2018 - XIII SESJA - 25.02.2016

    Trzynasta już w obecnej kadencji sesja Rady Gminy Żegocina miała miejsce w dniu 25 lutego 2016 roku. Na wniosek Wójta Jerzego Błoniarza przyjęto poszerzony o projekt jeszcze jednej uchwały, dotyczącej wsparcia powiatu środkami finansowymi na modernizację drogi powiatowej na terenie gminy Żegocina.
   Pierwszą, dłuższą częścią sesji były informacje Wójta o jego działalności w okresie międzysesyjnym. Mowa była m. in. o spotkaniu z Członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego Leszkiem Zegzdą, zebraniu w sprawie mapy zagrożeń, spotkaniach w sprawie azbestu (jest apel o zgłaszanie się do Urzędu Gminy w Żegocinie osób zainteresowanych usunięciem azbestu), uruchomieniu kina w Żegocinie. Wójt poinformował o rozpoczęciu projektu Klub Samopomocy "Razem", podziękował za zorganizowanie Balu Charytatywnego, przygotowaniach do realizacji w gminie programu rządowego 500+, zamiarze poszukiwania środków na zainstalowanie w budynku urzędu gminy windy.
   Równie obszerne były interpelacje radnych i sołtysów. Przewodnicząca Rady odczytała list mieszkańców Rozdziela proszących m. in. o naprawę drogi Błoniarze - Góry, Potem pytano i wnioskowano m. in. o:opublikowanie informacji w sprawie wytyczania przebiegu sieci kanalizacyjnej w Bytomsku, o powody odrzucenia ofert UKS "Błyskawica" i Stowarzyszenia Klub Seniora "Żegota" w konkursie ofert na realizację zadań publicznych, naboru uczestników do projektu "Klub Samopomocy", uruchomienia świetlicy wiejskiej w Żegocinie, budowie w Łąkcie Górnej zbiornika wodnego w celu zapewnienia odpowiedniej ilości wody dla mieszkańców gminy, remontów dróg gminnych, zabezpieczenia Potoku Saneckiego, naprawy chodnika w Żegocinie, udzielenia informacji w sprawie prawa własności placu w centrum Żegociny, opublikowania planu inwestycyjnego Gminy Żegocina. Radna Zofia Sajdak odczytała i złożyła na ręce Wójta pismo przypominające wielokrotnie zgłaszane, a niezrealizowane prośby i wnioski radnych.
  W dalszej części posiedzenia Wójt Jerzy Błoniarz informował radnych o planowanych inwestycjach. - Znamy budżet i nic więcej niż zaplanowaliśmy, nie możemy zrobić. Wolnych środków prawie w ogóle nie mamy. Nie mogę składać obietnic bez pokrycia - tłumaczył Wójt informując o zamiarach inwestycyjnych gminy. Temu tematowi poświęcimy odrębny tekst.
  Kolejny omówiony temat, to aktualna sytuacja finansowa gminnej oświaty, która w gruncie rzeczy nie jest możliwa aktualnie do precyzyjnego określenia, bowiem Wójt nie otrzymał jeszcze informacji o dokładnej wielkości subwencji oświatowej na rok 2016. Ze względu na małą i na dodatek ciągle zmniejszająca się ilość dzieci sytuacja ta nie jest dobra. Utrzymywanie mało liczebnych klas jest możliwe tylko dzięki dobrym decyzjom o utworzeniu szkoły średniej i szkoły muzycznej. Gmina finansuje całość wydatków na dwa działające na terenie gminy przedszkola. Na oddziały przedszkolne w szkołach otrzymuje dotacje. To około 1400 zł rocznie na jedno dziecko. Sporo gminę kosztuje także finansowanie dzieci przedszkolnych posyłanych przez rodziców do innych gmin (około 70 tys. zł rocznie). Ponieważ ten temat szeroko przedyskutowano na komisjach, nie było większej dyskusji na sesji, choć radnych interesowały inne tematy związane z oświata np. sprawa ubezpieczeń dzieci w szkołach. Wójt Jerzy Błoniarz pytał: co zrobilibyśmy dziś, gdyby nie utworzenie szkoły muzycznej. Apelowano powszechnie o posyłanie dzieci do szkół średnich w Żegocinie, bo jeśli nie będzie dobrego naboru, trzeba będzie finansować oświatę w jeszcze szerszym zakresie z pieniędzy samorządu, tym samem ograniczając np. inwestycje. Problemem staje się także coraz to większa ilość uczniów z orzeczeniami poradni, dla których trzeba organizować kosztowne zajęcia dodatkowe i specjalistyczne. Przewodniczący Komisji Oświaty radny Bogdan Bielak pytał o jakieś dobre informacje w tym temacie i prosił o solidarność pomiędzy szkołami oraz o solidarność rodziców uczniów i szkół. Apelował o posyłanie jak największej ilości uczniów do żegocińskich szkół, także szkoły muzycznej. Radny Grzegorz Gołąb wskazywał na konieczność wykorzystania szkół poza Żegociną, która jest wykorzystana już do granic możliwości, na inne rodzaje szkół, czy zajęć np. klasy sportowe. Apelowano też o dalsze oszczędności w placówkach oświatowych.
   Przed przerwą Rada wysłuchała jeszcze przedstawicieli Stowarzyszenie Klub Seniora w Żegocinie - panów Franciszka Mrugacza i Tadeusza Olszewskiego w sprawie wniosku organizacji, przedstawionego na początku stycznia 2016 roku o powołanie Rady Seniorów Gminy Żegocina. Obaj panowie uzasadniali cel tego wniosku i wskazywali na zalety i pozytywne skutki ewentualnego powołania tego organu, który już działa w wielu gminach i miastach, w tym w Gminie Drwinia, która jako pierwsza w powiecie bocheńskim powołała taki organ, który ma tylko kompetencje inicjatywne, doradcze i konsultacyjne. - Gminy otrzymały kolejne narzędzie, które ma służyć aktywizacji obywateli, zwiększeniu ich zaangażowania w życie społeczne i kształtowanie postaw obywatelskich. Rady gminy mogą dzięki radom seniorów pozyskać większą liczbę informacji o oczekiwaniach i potrzebach społecznych, zwłaszcza osób starszych. Ludzie ci, gdy odchowają potomstwo i zakończą prace zawodową, często zamykają się w domach, bo nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji. Życie pędzi dalej coraz szybciej, a oni zwalniając tempo, nie wiedzą jak za nim nadążyć - mówił Tadeusz Olszewski, cytując fragmenty wypowiedzi prof. Haliny Szwarc, założycielki pierwszego w Polsce Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dyskusja nad wnioskiem Klubu Seniora będzie teraz przedmiotem dyskusji na posiedzeniach Komisji Rady Gminy.
  Dalsza cześć posiedzenia to głosowania nad propozycjami uchwał. Wszystkie zostały przegłosowane jednogłośnie, a najdłużej obradowano nad uchwałą o uznaniu za bezzasadne skarg na bezczynność Wójta Gminy Żegocina. Skargi mieszkanki Łąkty Górnej i mieszkańca Bytomska była przedmiotem dokładnego badania przez Komisję Rewizyjną. Jej przewodnicząca Radna Zofia Sajdak odczytała obszerne sprawozdanie z prac komisji, zakończone wnioskiem o uznanie obu skarg za bezzasadne i taką też uchwałę jednogłośnie przyjęli radni.
  Ostatnią częścią obrad były odpowiedzi Wójta na zgłoszone interpelacje. Na tym jednak nie zakończył się pobyt radnych i sołtysów w sali narad Urzędu Gminy w Żegocinie. Na zaproszenie Wójta przybyła bowiem pani Iwona Kielian - specjalistka do spraw Funduszy Europejskich z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, która wygłosiła ponad godzinną prelekcję poświęconą planom wykorzystania funduszy unijnych w Małopolsce. Odpowiedziała też na wiele pytań Wójta i radnych.

.

XIII Sesja Rady Gminy Żegocina - 25.02.2016 r. XIII Sesja Rady Gminy Żegocina - 25.02.2016 r.
XIII Sesja Rady Gminy Żegocina - 25.02.2016 r. XIII Sesja Rady Gminy Żegocina - 25.02.2016 r.
XIII Sesja Rady Gminy Żegocina - 25.02.2016 r. XIII Sesja Rady Gminy Żegocina - 25.02.2016 r.
XIII Sesja Rady Gminy Żegocina - 25.02.2016 r. XIII Sesja Rady Gminy Żegocina - 25.02.2016 r.
XIII Sesja Rady Gminy Żegocina - 25.02.2016 r. XIII Sesja Rady Gminy Żegocina - 25.02.2016 r.

XIII Sesja Rady Gminy Żegocina - 25.02.2016 r.

Z A W I A D O M I E N I E

    Przewodnicząca Rady Gminy Żegocina informuje mieszkańców, że XIII Sesja Rady Gminy odbędzie się w dniu 25 lutego 2016 r. /czwartek / o godz .10.00 w sali narad Urzędu Gminy.


Tematyka sesji:
1. Otwarcie XIII Sesji Rady Gminy.
2. Informacja o pracy Wójta w okresie międzysesyjnym.
3. Interpelacje i wnioski.
4. Informacja o planowanych inwestycjach w bieżącym roku.
5. Informacja finansowa funkcjonowania szkół w gminie na 2016 r.
6. Wysłuchanie informacji przedstawicieli Stowarzyszenia Klubu Seniora "Żegota" w temacie powołania Rady Seniorów Gminy Żegocina.
7. Podjęcie uchwał w sprawach:
- zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Żegocina na lata 2016-2021
- zmiany w budżecie gminy na 2016 r.
- przyjęcie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Żegocina
w 2016 r.
- oddalenie skarg zgłoszonych na bezczynność Wójta Gminy Żegocina.
8. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
9. Informacja o programach operacyjnych województwa małopolskiego na lata 2014 - 2020 oraz informacja na temat Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
10. Zamknięcie obrad XIII Sesji Rady Gminy.

Chętnych zapraszamy do udziału.

Przewodnicząca Rady Gminy - Lucyna Nowak

Uchwały:

[sesje2014-18]

[wstecz]