II. Święto Chleba w Żegocinie - 18.09.2011 r.

II. ŚWIĘTO CHLEBA W ŻEGOCINIE - 18.09.2011

    W tym roku organizatorzy imprez plenerowych w Żegocinie mają szczęście. Podobnie jak podczas "718. Urodzin Żegociny" dopisała pogoda, a jak powszechnie wiadomo dobra aura to przynajmniej połowa sukcesu takiej imprezy. Organizatorów praktycznie nowej w żegocińskim kalendarzu imprezy zawiodła natomiast publiczność. O ile podczas sierpniowego święta plac GS nie mieścił wszystkich chętnych oglądnięcia występów estradowych, to podczas "II. Święta Chleba w Żegocinie", zorganizowanego w niedzielę - 18 września 2011 roku, nawet miejsca siedzące pozostawały puste. Ci, co przyszli na imprezę, nie żałowali, bo organizatorzy, czyli CKSiT w Żegocinie oraz Wójt Gminy, przygotowali bardzo urozmaiconą ofertę estradową oraz wystawową.
     Lista osób i instytucji, które przygotowały swoje stoiska promocyjne jest długa (publikujemy ją na podstronie). Najwięcej było oczywiście firm piekarskich, w funkcjonującej od niedawna w Żegocinie firmy "EcoBama", która wypieka ekologiczne, tradycyjne chleby. W dwóch miejscach: na stoisku LGD "Dolina Raby " oraz Jóżefa Fąfary z Bytomska można było kupić żegocińskie miody i tylko szkoda, że profesjonalnego stoiska nie zaprezentowało dobrze przecież funkcjonujące Żegocińskie Koło Pszczelarzy. Nie brakowało stoisk, na których częstowano znakomitymi, tradycyjnymi przysmakami; m. in. chlebem ze smalcem, pierogami, krokietami, bigosem. Tak było na stoiskach piekarzy, a także Koła Gospodyń Wiejskich z Bytomska, Pani Zofii Grabskiej z Łąkty Górnej oraz na stoisku kulinarnym Żegocińskiego Klubu Seniora. Były także stoiska z obrazami i wyrobami rzemieślniczymi. Większość z tych stoisk funkcjonowała już od godziny piętnastej i od samego początku była oblegana, zwłaszcza przez miłośników tradycyjnego jadła.
   Kilka minut przed godziną 16 w asyście Kapeli CKSiT w Żegocinie spod budynku Urzędu Gminy w Żegocinie przeszedł korowód, w którym maszerowali głównie członkowie Zespołu Folklorystycznego "Łąkta", śpiewający dożynkowe pieśni i niosący dary ofiarne, które podczas mszy świętej, koncelebrowanej przez proboszcza Leszka Dudziaka i ks. katechetę Janusza Krasa, złożyli na ołtarzu. Tak się złożyło, że podczas tej mszy świętej dziękczynnej za tegoroczne plony i odprawianej w intencji rolników, modlono się także do Patrona tego dnia Św. Stanisława Kostki oraz w intencji środków masowego przekazu. To właśnie im poświęcił w większości swoje kazanie ks. Janusz Psonak.
   Po nabożeństwie korowód przeszedł na plac GS-u i tam wkróce rozpoczął się koncert, przerwany na część oficjalną, podczas której przyłych gości z województwa, powiatu i gminy powitał gospodarz terenu - Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz. Kilku gości otrzymało dorodne chleby dożynkowe, które zostały im wręczone przez Panie z Zespołu "Łąkta". Wśród gości byli m. in. Jan Musiał - poseł, Stanisław Sorys - członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Ludwik Węgrzyn - reprezentant Polski w Komitecie Regionów Unii Europejskiej (obecnie także kandydat na senatora), wójtowie sąsiednich Gmin z Łapanowa i Lipnicy Murowanej, działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego, w tym kandydat na posła Tadeusz Kozioł z Chronowa. Przybył także kolejny kandydat na posła z terenu powiatu bocheńskiego - Eugeniusz Konieczny z Bochni - członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 
   W swoim wystąpieniu Wójt Jerzy Błoniarz skoncentrował się na sprawach związanych z rolnictwem (pełna treść wystąpienia na podstronie). Tegoroczne plony ocenił jako dobre. Podziękował rolnikom za ich trud.
   Na koncert estradowy złożyły się występy: Zespołu Folklorystycznego "Łąkta" (przyspiewki dożynkowe, pieśni i tańce krakowiaków), Grupy Obrzędowej "Kasztany" z Lipnicy Dolnej (przedstawiła montaż słowno - muzyczny tematycznie związany z dożynkami - zaprezentowali także swój wieniec dożynkowy w kształcie studni), kapeli ludowej z Dębna (tym razem uzupełnionej przez naszego muzyka - Tomasza Cudejko z Kapeli CKSiT w Żegocinie) oraz gwiazdy wieczoru - śląskiej grupy "Baba z Chopym", która zaprezentował w Żegocinie swoje największe przeboje muzyczne oraz opowiedziała wiele śląskich, przaśnych dowcipów i przeprowadziła kilka konkursów z udziałem publiczności.
   Wszystkie występy oraz całą imprezę można uznać za udaną i tylko trzeba żałować, że frekwencja była stosunkowo mała.     

II. Święto Chleba w Żegocinie - 18.09.2011.

II. Święto Chleba w Żegocinie - 18.09.2011.

II. Święto Chleba w Żegocinie - 18.09.2011.

II. ŚWIĘTO CHLEBA W ŻEGOCINIE - ZAPROSZENIE >>> GALERIA FOTOGRAFII >>>
WYKAZ WYSTAWOWAWCÓW >>> PRZEMÓWIENIE WÓJTA >>>
I. ŚWIĘTO CHLEBA W ŻEGOCINIE >>> RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]