STRAŻACKIE ĆWICZENIA W ROZDZIELU

Międzypowiatowe Ćwiczenia Taktyczno - Bojowe "Rozdziele 2008".

Powiatowe Ćwiczenia Taktyczno - Bojowe "Rozdziele 2008".

     16 listopada 2008 roku został przez wychodzących po niedzielnym nabożeństwie z  zabytkowego, XV - wiecznego, drewnianego, znajdującego się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej kościoła w Rozdzielu ludzi został zauważony dym. Ksiądz zawiadomił Państwową Straż Pożarną, a Dyżurny Operacyjny Powiatu Bocheńskiego poderwał alarmem do działania wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Żegocina, oraz zastępy Jednostek Ratowniczo Gaśniczych z Bochni i Limanowej. Ta ostatnia od kilku miesięcy, na mocy porozumienia pomiędzy powiatami, ma pod swoja opieką także Rozdziele, do którego może przyjechać znacznie wcześniej niż załogi z Bochni. W ciągu kilku minut ogień jeszcze bardziej się rozprzestrzenił i objął także kryty gontem dach.
    W pierwszych minutach akcji ratowniczej działaniami dowodził Komendant Gminny OSP z Żegociny Władysław Zatorski.  Po zapoznaniu się z sytuacją stwierdził, że posiadane siły i środki są niewystarczające do lokalizacji pożaru i drogą radiową zażądał przybycia dodatkowych samochodów gaśniczych i podnośnika hydraulicznego. Tymczasem działania ratownicze prowadzono z użyciem beczkowozów OSP Żegocina i OSP Łąkta Górna. Z upływem czasu pojawiały się kolejne jednostki. Z Limanowej, a potem Bochni przyjechały podnośniki hydrauliczne. Zaczął się jednak problem z wodą. Rozpoczęto więc pośpiesznie budować linie wodne od zbudowanego niedawno w Rozdzielu Dolnym zbiornika (zalewu) na potoku Rozdzielec do kościoła. Strażacy z PSP i OSP mieli pełne ręce roboty. Przyglądający się ich działaniom mieszkańcy Rozdziela z podziwem patrzyli na sprzęt wykorzystywany przez strażaków i komentowali działania zawodowców i ochotników, pomiędzy którymi nie widać było zasadniczej różnicy, ani w umundurowaniu, ani w sposobie działania, ani w wyposażeniu.
     Dopiero uważna obserwacja strażaków pomogła zauważyć wśród nich niektórych, posiadających na mundurach dodatkowe kamizelki. Na niebieskiej noszonej przez kpt. Czesława Ziaję z PSP w Bochni widniał napis - "Kierownik Ćwiczeń". Wszystko było już jasne. To na szczęście były ćwiczenia, których głównym organizatorem była Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Bochni, którą kieruje mł. bryg, Krzysztof Kokoszka. Na jego polecenie zespół ludzi (st. kpt. Piotr Gadowski, st. kpt. Mirosław Mroczek, st. kpt. Grzegorz Cieśla, mł. kpt. Marek Kufta) opracował cele i założenia ćwiczeń taktyczno - bojowych i aplikacyjnych "Rozdziele 2008". Wymagało to wiele pracy i czasu potrzebnego na przygotowanie i potem koordynację działań. Wszystko należało uzgodnić z Komendą Wojewódzką PSP w Krakowie, Parafią Świętego Mikołaja w Żegocinie (do niej należy rozdzielski kościół), Komendą Powiatową PSP w Limanowej, Policją, Pogotowiem Ratunkowym w Bochni, Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków i kilkoma jeszcze innymi instytucjami.

Zbiórka w remizie OSP w Rozdzielu. Zbiórka w remizie OSP w Rozdzielu.
Zbiórka w remizie OSP w Rozdzielu. Zbiórka w remizie OSP w Rozdzielu.
Zbiórka w remizie OSP w Rozdzielu. Zbiórka w remizie OSP w Rozdzielu.

    Sam przebieg ćwiczenia miał kilka etapów. O godzinie 10 w rozdzielskiej remizie spotkały się na zbiórce wszystkie osoby uczestniczące w ćwiczeniach oraz je obserwujące. Po meldunku Kierownika Ćwiczeń - kpt. Czesława Ziaji, głos zabrał Komendant Powiatowy PSP w Bochni mł. bryg. Krzysztof Kokoszka, który powitał i przedstawił gości i obserwatorów. Byli to m. in. Starosta Bocheński Jacek Pająk, Wójt Żegociny Jerzy Błoniarz, Komendant Powiatowy PSP w Limanowej mł. bryg. Grzegorz Janczy, Komendant Powiatowy PSP z Bochni mł. bryg. Krzysztof Kokoszka, st. kpt. Kazimierz Wilk - oficer operacyjny KW PSP w Krakowie, Tadeusz Olszewski - Sekretarz Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Bochni i Leopold Grabowski - Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Żegocinie. Powitał także wszystkich strażaków przybyłych na ćwiczenia. Powiedział o podstawowych o 3 podstawowych celach ćwiczeń, wśród których najważniejsze to doskonalenie współdziałania i dowodzenia siłami i środkami PSP, w tym zastępów zadysponowanych spoza powiatu bocheńskiego na obszarach chronionych.
     Krótko przemówili też zaproszeni goście, po czym dowódcy zespołów udali się na odprawę, podczas której kpt. Mirosław Mroczek zapoznał ich dokładnie ze szczegółowymi założeniami i zaplanowanym przebiegiem ćwiczenia. Udzieleniem odpowiedzi na zgłoszone pytania zakończyła się pierwsza część ćwiczeń, w których wzięło udział około 100 ratowników i ponad 20 pojazdów.

CZĘŚĆ II >> >
Międzypowiatowe Ćwiczenia Taktyczno - Bojowe "Rozdziele 2008".

[wstecz]