RELACJA - CZĘŚĆ III.

    Jednym z istotnych punktów "712 Urodzin Żegociny" była ceremonia wręczenia Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie pamiątkowego dyplomu, potwierdzającego przyznanie tej organizacji wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Fundacji Pro Publico Bono na najlepszą inicjatywę obywatelską - "Dla Dobra Publicznego".
     Zanim na estradzie pojawiła się delegacja Fundacji, spikerka Agnieszka Żołna przybliżyła widzom Fundację i jej działalność. - Celem Fundacji, utworzonej w 1999 roku, jest kontynuacja corocznego konkursu "Pro Publico Bono", czyli "Dla Dobra Wspólnego" - mającego na celu propagowanie inicjatyw obywatelskich z zakresu kultury, ochrony dziedzictwa narodowego, ochrony zdrowia, działalności charytatywnej oraz rozwoju lokalnego i regionalnego.  W skład Kapituły Konkursu wchodzą znane autorytety społeczne, m. in. profesor Andrzej Zoll, prof. Jerzy Buzek, arcybiskup Franciszek Macharski, prof. Andrzej Stelmachowski i obecny na uroczystości dr Krzysztof Pawłowski, któremu w wizycie z Żegocinie towarzyszyła pani Honorata Gawlas - Sekretarz Fundacji.
    Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie (SRGiWP) zostało wyróżnione w kategorii "Inicjatywy na rzecz rozwoju środowiska i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy organizacji z samorządem terytorialnym". Uznanie w oczach Kapituły Konkursu znalazła działalność szkoleniowa; inicjatywy związane z ochroną dziedzictwa kulturowego, działalność wydawnicza. Stowarzyszenie prowadzi Fundusz Pożyczek Wzajemnych, z którego udzielane sa niskooprocentowane pożyczki na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości. W 1998 roku Stowarzyszenie przystąpiło do konkursowego projektu organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. "Integracja i Aktywizacja Mieszkańców Gminy". W efekcie wydana została książka "W kręgu żegocińskich baśni, zwyczajów i obyczajów". Przygotowanie tego wydawnictwa stało się okazją do integracji pokoleniowej mieszkańców gminy. W kolejnych latach powstały książki "W kręgu żegocińskich twórców kultury" oraz poszerzona "Żegocińska książka kucharska" - wydawnictwo unikatowe na skalę ogólnopolską, gdyż na kartach tej książki znajdują się ręcznie napisane przez żegocińskie gospodynie przepisy regionalnej kuchni. Nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. zł została przez członków Zarządu Stowarzyszenia odebrana 11 listopada 2005 r. w Krakowie, podczas specjalnej gali w Teatrze Starym w Krakowie i przeznaczona na statutową działalność organizacji.

Przedstawiciele SRGiWP Dr Krzysztof  Pawłowski podczas krótkiego przemówienia.
   - Mam zaszczyt, że Wyższa Szkoła Biznesu z Nowego Sącza, którą kieruję, została laureatem pierwszego Konkursu "Pro Publico Bono". Dzisiaj mam przyjemność i zaszczyt wręczyć wyróżnienie dla Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie i poproszę Zarząd Stowarzyszenia na scenę powiedział dr Krzysztof Pawłowski, który następnie odczytał treść uchwały Kapituły Konkursu: - "Kapituła Konkursu na najlepszą inicjatywę obywatelską Pro Publico Bono, oceniając inicjatywy podejmowane przez wolnych obywateli Rzeczpospolitej, działających w imieniu dobra wspólnego, postanawia przyznać wyróżnienie w kategorii inicjatyw na rzecz środowiska i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy tej organizacji z samorządem terytorialnym uczestnikowi konkursu na najlepszą inicjatywę obywatelską  Pro Publico Bono 2004 Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie". Pod dyplomem podpisali się: Przewodniczący Kapituły prof. Andrzej Zoll i Przewodniczący Rady Fundacji prof. Jerzy Buzek.
Dr Krzysztof Pawłowski prezentuje publiczności okolicznościowy dyplom. Moment przekazania dyplomu z wyróżnieniem dla SRGiWP.

    Forma dyplomu jest bardzo dostojna. Znajduje się on w drewnianej teczce, jest umieszczony w niebieskiej księdze, z metalową aplikacją w kształcie logo Fundacji, czyli układu liter PB. Na specjalnym papierze ozdobnym pismem wypisano treść dyplomu z sentencją wyróżnienia. Do księgi dołączona jest oficjalna pieczęć lakowa Rzeczpospolitej Polskiej, co dyplomowi nadaje szczególną rangę.

Za wyróżnienie podziękował Prezes Zarządu SRGiWP Jan Marcinek. Kwiaty i upominki dla gości SRGiWP: Honoraty Gawlas i Krzysztofa Pawłowskiego.

     Za nagrodę, gratulacje i życzenia podziękował Prezes Zarządu SRGiWP w Żegocinie Jan Marcinek, który powiedział. - Dziękuję Zarządowi Fundacji, jak również Kapitule Konkursu "Pro Publico Bono" za to, że doceniliście Państwo nasze działania na dole na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Takie nagrody i wyróżnienia uskrzydlają, dodają otuchy i odwagi do dalszego działania. Myślę, że ta nagroda jest tak mobilizująca, że w przyszłości będziemy się starać jeszcze lepiej działać, aby pokazać, że nie zostaliśmy nagrodzeni na darmo. Chciałem przy tej okazji podziękować wszystkim tym, którzy złożyli się na to, że nasza praca została doceniona. Chciałem podziękować innym organizacjom, z którymi współpracujemy, samorządowi gminy i wszystkim członkom Stowarzyszenia, którzy często po cichu pracują dla dobra wspólnego. Również serdecznie dziękuję całemu zarządowi, który wspólnie ze mną pracuje społecznie dla gminnego dobra. Niech te wydawnictwa naszego Stowarzyszenia, wydane we współpracy z innymi organizacjami i kwiaty będą symbolem naszej wdzięczności dla Fundacji.
    Prezesowi Zarządu SRGiWP w Żegocinie Janowi Marcinkowi asystowali na estradzie członkowie władz organizacji: wiceprezes Jerzy Matlęga, sekretarz Tadeusz Olszewski, skarbnik Krzysztof Guzik oraz członek komisji rewizyjnej Józef Kępa.

Na pamiątkę pobytu w Żegocinie gościom z Fundacji przekazano
wydawnictwa książkowe Stowarzyszenia.
Pamiątkowa fotografia członków władz SRGiWP z delegacją Fundacji. Od lwej:
J. Matlęga, K. Guzik, J. Kępa, J. Marcinek, H. Gawlas, K. Pawłowski, J. Błoniarz.

   

CZĘŚĆ IV >>>

[wstecz]