Procesja Bożego Ciała w Żegocinie - 20.06. 2019 r.

UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA W PARAFII ŻEGOCINA - 20.06.2019

   Boże Ciało jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystycznej następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa. Boże Ciało to święto ruchome, które przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. W Polsce obchodzi się je w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. W niektórych krajach zostało przeniesione na niedzielę.
    Uroczysta suma w czwartek Bożego Ciała, który w tym roku wypadł na 20 czerwca, została odprawiona o godz. 11.00 w koncelebrze księży żegocińskiej parafii pod przewodnictwem ks. Proboszcza Bogusława Pasierba. W asyście wystapili: ks. prałat Leszek Dudziak i ks. Jan Wąchała - rezydent. Homilę wygłosił wikariusz - ks. Marcin Łazarz, a całe nabożeństwo uświetnił śpiewem Chór Parafialny.
   Po zakończeniu mszy świętej i wystawieniu Najświętszego Sakramentu z kościoła wyszła procesja, zabezpieczana przez strażaków OSP w Żegocinie, którzy także nieśli baldachim oraz wspólnie z druhami z OSP w Bełdnie i OSP w Bytomsku asystowali w strażackim pododdziale. Przy dźwiękach dzwonów, muzyce Młodzieżowej Orkiestry Dętej CKSiT w Żegocinie, ze śpiewem na ustach barwny orszak procesyjny przemierzał trasę do ustawionych, w tych samych miejscach, co w latach poprzednich, czterech ołtarzy, przygotowanych kolejno przez parafian z Bełdna, Rozdziela, Bytomska i Żegociny. Obecne były dzieci pierwszokomunijne ubrane w białe stroje, dziewczynki w krakowskich strojach sypiące wielobarwne kwiaty, chłopcy w komeżkach z czerwonymi pelerynkami dzwoniący małymi dzwonkami. Niesiono kościelne chorągwie i feretrony. W początkowej części procesji pochód skropił deszcz. Potem już nie padało i procesja, będąca publicznym wyznaniem wiary, przebiegła bez zakłóceń.
   Przy każdym z ołtarzy, przygotowanych kolejno przez parafian z Bełdna, Rozdziela, Bytomska i Żegociny kapłani czytali fragmenty poszczególnych Ewangelii. Śpiewano suplikacje, hymn "Ciebie Boga wysławiamy", a na zakończenie ks. Bogusław Pasierb pobłogosławił uczestników procesji Najświętszym Sakramentem. Na zakońćzenie podziękował za przygotowanie ołtarzy, zabezpieczenie ruchu drogowego, za udział w procesji i jej uświetnienie przez orkiestrę, strażaków i dzieci. Procesje w kolejne dni odbywać się będą wokół kościoła.

Boze Cialo 2019 - Uroczysta suma w zegocinskim kosciele.

Boze Cialo 2019 - Uroczysta suma w zegocinskim kosciele.

Boze Cialo 2019 - Uroczysta suma w zegocinskim kosciele.

Boze Cialo 2019 - Uroczysta suma w zegocinskim kosciele.

Boze Cialo 2019 - Uroczysta suma w zegocinskim kosciele.

Boze Cialo 2019 - Uroczysta suma w zegocinskim kosciele.

Boże Ciało 2019 - Uroczysta suma w żegocińskim kościele.
OŁTARZE 2019 W ŻEGOCINIE

Ołtarz przygotowywany przez parafian z Bełdna.

Ołtarz przygotowywany przez parafian z Rozdziela.

Ołtarz przygotowywany przez parafian z Bełdna. Ołtarz przygotowywany przez parafian z Rozdziela.

Ołtarz przygotowywany przez parafian z Bytomska.

Ołtarz przygotowywany przez parafian z Żegociny.

Ołtarz przygotowywany przez parafian z Bytomska. Ołtarz przygotowywany przez parafian z Żegociny.
Procesja Bożego Ciała w Żegocinie - 20.06. 2019 r.
Procesja Bożego Ciała w Żegocinie - 20.06. 2019 r.
FOTOGALERIA >>> PROCESJA >>> RELACJA WIDEO >>>

UROCZYSTOŚCI BOŻEGO CIAŁA W PARAFIACH GMINY ŻEGOCINA W LATACH POPRZEDNICH

BOŻE CIAŁO 2005 >>> BOŻE CIAŁO 2006 >>> BOŻE CIAŁO 2007 >>> BOŻE CIAŁO 2008 >>>
BOŻE CIAŁO 2009 >>> BOŻE CIAŁO 2010 >>> BOŻE CIAŁO 2011 >>> BOŻE CIAŁO 2012 >>>
BOŻE CIAŁO 2013 >>> BOŻE CIAŁO 2014 >>> BOŻE CIAŁO 2015 >>> BOŻE CIAŁO 2016 >>>
BOŻE CIAŁO 2017 >>> BOŻE CIAŁO 2018 >>>

[archiwum.zegocina.pl]

[parafiazegocina]