NIEDZIELA PALMOWA I KONKURS PALM

 Procesja w Niedzielę Palmową 2006 r.

     Niedziela Palmowa, która w tym roku przypadła 9 kwietnia [2006 r.] rozpoczyna najważniejszy dla chrześcijan okres Wielkiego Tygodnia. Jest pamiątką triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, kiedy to - jak podaje Nowy Testament, Żydzi tłumnie witali Jezusa u bram miasta z gałązkami palmowymi i wołali "Hosanna!". Niedziela Palmowa znana jest nie tylko w Polsce. Palmy przygotowują także między innymi Macedończycy i Bułgarzy. U innych Słowian niedziela ta nazywana jest Kwetną, Werbnicą czy Wierzbnicą. W tym dniu w kościołach święci się palmy, a podczas mszy czytany jest opis męki Chrystusa. Odbywana jest także procesja wokół kościoła.

Niedziela Palmowa w Żegocinie - procesja. Niedziela Palmowa w Żegocinie - procesja.

    Zgodnie z wieloletnią już tradycją we wszystkich kościołach na terenie gminy (Łąkcie Górnej, Rozdzielu i Żegocinie) po sumach odbyły się konkursy palm. Cieszą się one wielkim zainteresowaniem ze strony parafian. Do rywalizacji o miano największej i najpiękniejszej palmy przystąpiły nie tylko dzieci, ale także młodzież i dorośli. Nawet te najwyższe nie dorównały z pewnością palmom prezentowanym na konkursie w pobliskiej Lipnicy Murowanej, ale były równie piękne i wykonane z tradycyjnych materiałów.

Konkurs Palm w Żegocinie. Konkurs Palm w Żegocinie.
Konkurs Palm w Żegocinie. Konkurs Palm w Żegocinie.

  - Warto organizować takie konkursy, bo co rok palmy przygotowywane przez moich parafian są piękniejsze - powiedział po tegorocznym konkursie palm w żegocińskiej parafii ks. proboszcz Leszek Dudziak. Pracująca pod jego przewodnictwem komisja konkursowa, po uważnym oglądnięciu około setki palm, zdecydowała przyznać I miejsce palmie wykonanej przez rodzinę państwa Kaczmarczyków z Bytomska. Dzielnie ich ponad pięciometrową, piękną, tradycyjną palmę, w kolorystyce papieskiej, trzymał syn Dawid. Równorzędne pierwsze miejsce komisja przyznała również jednej z najwyższych i bogato zdobionej palmie Tomasza Waligóry z Żegociny. W sumie nagrodzono pięknymi wydawnictwami albumowymi, ufundowanymi przez ks. proboszcza oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości oraz Wójta Gminy Żegocina aż 18 palm.
    Wykonali je: Dominik Majerski (Żegocina), Patryk Rogala (Rozdziele), Władysław Sądel (najstarszy nagrodzony uczestnik konkursu - Żegocina), Jakub Lech (6-latek - najmłodszy laureat konkursu - Żegocina), Grzegorz Cichoń (Żegocina), Paulina i Przemysław Pączek (Bytomsko), Ewa Waligóra (Żegocina), Natalia Krawczyk (Rozdziele), Mikołaj Janiczek (Żegocina), Maciej Bilski (Bełdno), Łukasz Kuska (Bełdno), Małgorzata Stańdo (Żegocina), Magda i Natalia Czech (Żegocina), Piotr Dudzic (Żegocina), Jerzy Wolak (Żegocina) i Marek Piech (Bytomsko).

Konkurs Palm w Żegocinie. Konkurs Palm w Żegocinie.
Konkurs Palm w Żegocinie. Konkurs Palm w Żegocinie.

     Nagród zresztą było więcej i otrzymały je prawie wszystkie osoby biorące udział w konkursie. W żegocińskiej parafii nie ginie więc piękna tradycja. Tak duża ilość palm, oraz ich coraz staranniejsze wykonanie, skłaniają księdza proboszcza Leszka Dudziaka do zamiaru zorganizowania konkursu o nieco szerszym zakresie, obejmującym kilka sąsiednich parafii.

DUŻA FOTOGRAFIA LAUREATÓW KONKURSU PALM >>>

    W tym roku Niedziela Palmowa była w żegocińskiej parafii pierwszym dniem Rekolekcji Wielkopostnych. Prowadzi je w Żegocinie Ojciec Zbigniew Chaim - dyrektor zespołu misyjnego Ojców Redemptorystów w Tuchowie. Szczegółowy plan przedstawia się następująco:

Rekolekcje dla Dorosłych
Niedziela 09.04
godz.7 - Msza św. i nauka ogólna
godz.8.30 - Msza św. dla młodzieży
godz. 11 - Msza św. dla wszystkich
godz. 15 - Gorzkie Żale
Wielki Poniedziałek
godz.7 - Msza św. i nauka ogólna
godz. 18 - Kazanie dla Rodziców
Wielki Wtorek
godz.7 - Msza św. i nauka ogólna
od godz.8.30 do 17 Spowiedź
godz. 17 - Msza św. i nauka ogólna
Wielka Środa
godz.7 - Zakończ, rekolekcji -1 grupa
godz. 16 - Msza św. dla chorych
godz. 18 - Zakończenie rekolekcji - II grupa

Rekolekcje dla młodzieży Zespołu Szkół i dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w parafii Żegocina 2006 r.
Wielki Poniedziałek 10.04.
godz.8.00 - Msza św.
l. Rozważanie dla młodzieży Zespołu Szkół (LO, ZSZ i Gimnazjum).
2. II-ga nauka rekolekcyjna dla młodzieży
godz. 10.30 - Nabożeństwo Słowa Bożego
1. Kazanie rekolekcyjne dla dzieci
2. II-gie kazanie rekolekcyjne dla dzieci
Wielki Wtorek 11.04.
godz. 8.00 - Nauka rekolekcyjna dla Młodzieży Zespołu Szkół (przygotowanie do Sakramentu Pokuty)
Spowiedź św. - młodzieży
godz. 10.30 - Nauka rekolekcyjna dla dzieci
Spowiedź św. - dzieci
Wielka Środa 12.04.
godz. 8.00: I-sza konferencja dla młodzieży
Msza św. i zakończenie
godz.10.30: Kazanie dla dzieci
Msza św. i zakończenie

RELACJE Z LAT POPRZEDNICH

2001 2002 2003 2004 2005

[archiwum]                                                                     [parafia]                                                       [konkursypalm]