LAPIDARIUM CMENTARZA NA BIEDRONIÓWCE

Lapidarium na Biedroniówce.

      W historii żegocińskiej parafii, istniejącej od XIII wieku (1293 r.) , funkcjonowały najprawdopodobniej cztery miejsca pochówku zmarłych: 1) W samym kościele i tuż za jego drewnianymi ścianami, w przedsionku, pod dzwonnicą i sobotami, 2) w kierunku północnym od kościoła, w miejscu, gdzie dziś znajduje się kilkanaście domów mieszkalnych, 3) w przysiółku Biedroniówka (300 m na wschód od kościoła), gdzie zmarłych grzebano jeszcze w latach 30-tych XX wieku, 4) na obecnym cmentarzu parafialnym, funkcjonującym od 1896 roku, położonym 2000 m na zachód od kościoła.
     W Żegocinie odbywały się pogrzeby z całej parafii, obejmującej w okresie największego zasięgu także w XVII wieku Ujazd, Kierlikówkę, a nawet Zbydniów.
    Na przełomie XVIII i XIX wieku założono w Żegocinie, na polu plebańskim, nowy cmentarz, położony na północny - wschód od kościoła, w przysiółku zwanym Biedroniówka. Spoczywa tu kilka pokoleń mieszkańców parafii.
    Znajduje się tu najstarszy w Polsce chłopski nagrobek "Reginy Kuscyny"(Kuska) z 1833 r. Równie stare są kamienne nagrobki: szlachcianki z Kierlikówki - Eleonory Wojciechowskiej oraz Mateusza i Józefy Górków. Najpóźniejszy pochówek na tym cmentarzu miał miejsce w 1931 roku. Przez kilkadziesiąt lat cmentarz zarastały drzewa, krzaki i trawa. Nagrobne pomniki poprzewracały się, mchem pokryły się kamienne płyty, a korzenie drzew rozsadziły wiele kamiennych postumentów. Pielęgnowane były tylko dwa najpóźniejsze groby, położone w zachodniej części cmentarza.
     Sprawą uratowania tego cmentarza od całkowitej zagłady zainteresowało się Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy. 16 kwietnia 2002 roku aktyw Stowarzyszenia odbył w sprawie cmentarza naradę z księdzem proboszczem - prałatem Antonim Porębą. Wraz z początkiem wiosny 2002 roku rozpoczęły się pierwsze prace porządkowe. Niesty p śmierci ks. Antoniego Poręby prace te ustały i cmentarz zarastały coraz mocniej krzewy i drzewa.
    Na prośę Stowarzyszenia prace porządkowe zostafy wznowione w 2019 roku. Z inicjatywy Wójta Gminy Żegocina Wojciecha Wrony, Proboszcza Bogusława Pasierba oraz Stowarzyszenia "Żegocina odNowa" przystąpiono do usuwania zbędnej roślinnosci. Wybuch epidemii koronowirusa Covid-19 i wprowadzone ograniczenia spowodowały ponowne zaprzestanie prac porządkowych.
    W roku 2021 pojawiła się możliwość uzyskania dotacji z funduszy z „Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” na renowację starych nagrobków oraz na utworzenie lapidarium na łączną kwotę 55000 zł.  Stowarzyszenie Żegocina OdNowa podjęło się napisania projektu pt. „Pamięć i tożsamość – utworzenie lapidarium na zapomnianym i opuszczonym terenie starego cmentarza w Żegocinie”. Został on rozpatrzony pozytywnie i w roku 2022 rozpoczęły się prace. Przeprowadzono akcję poszukiwania nagrobków, stworzono inwentaryzację i w pierwszym półroczu 2022 roku konserwator zabytków Danuta Majewska Motyl w raz z firmą RENOVA - Dariusz Motyl przeprowadzili szereg prac, których wynikiem było stworzenie lapidarium.m czyli wydzielonego miejsca, w którym są zgromadzone ocalałe i odrestaurowane nagrobki,i ich fragmenty oraz krzyże. Pozostałe, częściowo odrestaurowane, pozostawiono w różnych miejscach cmentarza i prowadzą do nich alejki.

WIĘCEJ INFORMACJI - LINKI

 

[wstecz]