ROZDZIELE
ZARYS HISTORII

    Nazwa wsi pochodzi od działu wód, który właśnie tutaj dzieli zlewnię Raby i Dunajca. Najdawniejsza wzmianka o Rozdzielu pochodzi z dokumentu wydanego w 1262 r. przez Bolesława Wstydliwego, w którym władca nadaje Dzierżykrajowi z Niegowoci las położony w pobliżu miasta Bochni "... aż do Rozdziela, do granic góry Jeziernik". Fakt ten nie świadczy o tym, że już wtedy istniała tu osada, gdyż w tamtych czasach nadawanie nazw wyprzedzało zakładanie osad. Inny dokument lokujący klasztoru Kanoników Regularnych od Pokuty w Trzcianie - Libichowej wspomina w XIII wieku o tejże wiosce: "usqe po Rozdele luctam sylvam". W XV wieku w te tereny zasiedli pasterze wołoscy, o czym świadczą nazwy przysiółków (np. Wygony,Koszary) oraz to, że w herbie oraz pieczęci wsi znajduje się chłop prowadzący woła.
    W spisie wsi Rozdziele wymienione jest dopiero w 1490 roku i należy wówczas do powiatu szczyrzyckiego. W 1581 r. były tu już dwa samodzielne folwarki, co świadczy o szybkim rozwoju osady. Dzieliło się już wtedy na dwie części: Józefa Otwinowskiego (2 i 3 łanu kmiecego) i Zofii Kowalewskiej (2/3 łanu). W XVI wieku Rozdziele należało do powiatu szczyrzyckiego i graniczyło z powiatem sądeckim. Rozdziele należało do parafii w Żegocinie. Wizytacja kościelna z 1748 r. podaje np. , że żegociński organista otrzymywał z Rozdziela świadczenia w owsie.
   Dziedzic dworu, który znajdował się w miejscu obecnego budynku szkoły, miał dwóch synów: młodszego Olgierda  i starszego Gustawa. Gdy ojciec zginął w jakiejś bitwie, pierworodnemu tzn. Gustawowi przypadł dwór i władza. Był jednak złym szlachcicem i wyżywał się na swych poddanych. Matka wraz z młodszym synem Olgierdem postanowiła podzielić wtedy wieś na dwie części. Wybudowała sobie z synem dworek w Rozdzielu Dolnym, a Gustaw został w Górnym Rozdzielu. Po latach Gustaw zmarł bezpotomnie, a jego brat ponownie scalił wieś, o czym świadczy fakt, że na pieczęci z 1804 roku widnieje napis: "Gromada Rozdziela Górnego i Dolnego".
   W wyniku I rozbioru Polski Rozdziele znalazło się w zaborze austriackim. Panowała tu duża bieda wynikająca z przestarzałych metod gospodarowania na roli i kiepskiej jakości gruntów oraz przeludnienia i ucisku pańszczyźnianego. Dopiero zniesienie pańszczyzny w 1848 r. spowodowało wykarczowanie sporej części lasów dworskich i powstanie kilkudziesięciu nowych gospodarstw. Bieda zmusiła na przełomie XIX i XX wielu mieszkańców wsi do emigracji za chlebem.
    Ostatnim właścicielem zabudowań podworskich w Rozdzielu Górnym był Franciszek Sutor, fundator figury Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia, która na skrzyżowaniu dróg obok Szkoły Podstawowej w Rozdzielu.  Ostatnim właścicielem dworu w Rozdzielu Górnym był pan Roman Zabawski, od którego pan Sutor kupił zabudowania wraz z resztówką gruntów obejmującą około 6 morgów ziemi. W 1902 roku właścicielem dóbr w Rozdzielu Dolnym był Samuel Rosenblum, właściceil ziemski z Żegociny. Od niego majątek zakupili Srokowie.
    W XIX wieku w tej okolicy częste były epidemie, czego niemym świadkiem jest krzyż na Cubie, ufundowany w 1870 roku przez Jakuba Gołębia. We wsi istniała karczma "Murowaniec"prowadzona przez Żyda. Około 1880 roku we wsi mieszkało 1098 katolików i 33 izraelitów.
    Wiadomym jest, że w roku 1912 istniała już w Rozdzielu dwuklasowa szkoła ludowa, w której 77 dzieci uczyły dwie nauczycielki: M. Książkiewicz i J. Sołtysówna. W czasie I wojny światowej mieszkańcy wsi chowali się po lasach z bydłem. W grudniu 1914 roku wojska Augro - Węgier okopały się na "Rosochatce", a Rosjanie na Jastrząbce. Po zatrzymaniu Rosjan miejscowość została wyzwolona.
   W dwudziestoleciu międzywojennym nadal głównym źródłem utrzymania była praca na roli. Mieszkańców Rozdziela żyło się trudno, a na przednówkach w części rodzin panował głód.
    Okres drugiej wojny światowej był tu dosyć spokojny, choć kilka osób wywieziono na roboty do Niemiec, a kilkanaście walczyło w ruchu oporu. Mieszkańcy Rozdziela poparli ruch partyzancki, dając leśnym żołnierzom schronienie i wikt. W 1944 roku miejscowość była miejscem kilku akcji partyzanckim, skierowanych przeciwko Niemcom, z których najsłynniejsza to zasadzka urządzona 10. września 1944 roku na Widomej przez Oddział BCh "Odwet". Zatrzymano wówczas ciężarowy samochód z 4-ma żołnierzami niemieckimi, którzy nie stawili oporu. Zarekwirowano samochód 4 karabiny, amunicję, duże zapasy żywności i bielizny. Podobną akcję, ten sam oddział przeprowadził na Widomej 21. października 1944 r. Tym razem zdobyto: 4 karabiny, 1 pistolet Parabellum, 4 skrzynie z amunicją, 6 skrzynek z granatami, kilka skrzynek z przetworami mięsnymi, z czekoladą, worki z kaszą, grochem, fasolą, sucharami, paczki ze smalcem, boczkiem, ze świecami, różne narzędzia i sprzęt.
   Jeszcze w okresie wojny, w 1942 roku w Rozdzielu powstała Spółdzielnia Spożywców o nazwie "Przyszłość". Jej założycielami i działaczami byli m. in: Czesław Blajda, Jan Pławecki, Józef Pławecki i Jan Bobowski. Po wojnie weszła ona w skład Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
   Dopiero po wyzwoleniu, choć nadal w powolnym tempie, następuje rozwój miejscowości. W 1957 roku powołano miejscową jednostkę OSP. W latach 60. XX. wieku zelektryfikowano wieś. 22 maja 1962 poświęcono kaplicę Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny ("Pod Lipami"), zbudowana staraniem Ks. Krawczyka. Po wielu staraniach udało się wybudować nową, murowaną szkołę (1972 r.), a dawną szkołę przebudowano na szkolne schronisko turystyczne, założyć instalację elektryczną, telefoniczną oraz wyasfaltować drogę do Rozdziela Dolnego. W latach 1985-1986 do Rozdziela, staraniem ks. Antoniego Poręby - proboszcza w Żegocinie, przeniesiono z Królówki zabytkowy, drewniany kościół św. Jakuba Apostoła z 1563 roku. W 2002 oddano do użytku Wiejski Dom Ludowy,w którym mieści się remiza OSP Rozdziele,Świetlica Wiejska oraz sala bankietowa. Rok 1997 zaznaczył się we wsi dużymi stratami, powstałymi w wyniku powodzi, będącej następstwem bardzo dużych opadów deszczu. Największe straty poczynił potok Rozdzielec. 29 maja 2002 we wsi, na szczycie góry Łopusze rozbił się samolot - awionetka, zginęły wtedy 4 osoby.
    Na początku XXI wieku zaznaczył się duży rozwój wsi, który wyraził się m. in. w modernizacji przebiegającej przez wieś drogi wojewódzkiej 965 i budowie chodników, modernizacji budynku szkolnego i oddziału przedszkolnego, budowie przyszkolnego boiska ze sztuczna nawierzchnią. Wybudowano także kilka przydomowych oczyszczalni ścieków oraz punkt widokowy na Widomej.
   Dziś Rozdziele znane jest już w Polsce i nawet za granicą z ładnego schroniska PTSM, kilku gospodarstw agroturystycznych, pracowitości i gościnności mieszkańców, dla których już nie tylko rolnictwo, ale także turystyka, są źródłem dochodów. Piękne krajobrazy, czyste środowisko naturalne, wytyczone szlaki turystyczne (w tym Szlak Św. Jakuba), drewniany kościół znajdujący się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej i ścieżki rowerowe, zaś zimą wyciąg narciarski na stoku Kamionnej, ściągają tu coraz więcej turystów.
   W tych wszystkich pozytywnych przemianach w Rozdzielu dużą rolę odegrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, nauczyciele oraz członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej.

TEKSTY ŹRÓDŁOWE

    "Rozdziele (Rozdziele). Oznacza zapewne nie osadę, bo tej może jeszcze wtedy nie było, lecz las, jak to widoczne z aktu przytoczonego w Kod. kat. krak. I,* s. 88, mocą, którego dziedzice Niegowici nadają, nowozałożonemu klasztorowi w Libichowcj (in Lubichoiva), tj. w dzisiejszej Trzcianie, obszar leśny "usąue po rozdele luctam sylvam". Nazwa Rozdzielę pochodzi od z dala widocznego obniżenia terenu między górami Kamionna (805 m) a Opuszem (661 m) (nom. Opusze gw. uopuse), którym to obniżeniem, zwanym przełęczą, Widomą (535 m), prowadzi gościniec z Bochni do Limanowej i Sącza. Dzisiejsza wieś Rozdzielę dzieli się na Górne i Dolne. Pierwotnie były to może dwie oddzielne osady, lecz już od dawna złączyć się musiały w jedną miejscowość, o czym świadczy pieczęć z 1804 r.
z napisem w otoku: "Gromada Górnego i Dolnego Rozdziela"

Źródło: "Granice darowizny książęcej z roku 1262"  P. Galas - Onomastica z. 1 - Wrocław 1956.

[wstecz]