ROZDZIELSKIE KAPLICZKI, KRZYŻE I FIGURY PRZYDROŻNE

Drewniana kapliczka na słupie w przysiółku Błaskówka

Kapliczka szafkowa na Kamionnej

19. Drewniana kapliczka na słupie w przysiółku Błaskówka. Została ufundowana przez Józefa Wróbla jako wotum za ocalenie życia podczas wojny oraz jako podziękowanie za Opiekę Bożą nad jego rodziną. Została wykonana przez Stanisława Parucha. Wewnątrz znajduje się figura Niepokalanego Serca Maryi, szczególnie czczonego w Rozdzielu.

20. Kapliczka szafkowa na Kamionnej, nieopodal bacówki. Została ufundowana w 1994 roku przez Kazimierza Ryncarza i Jana Burka jako wotum za szęśliwe wybudowanie tutaj domków letniskowych. Autorem rzeźby we wnętrzu jest Stanisław Opaliński z Bochni.

Kapliczka na domu rodziny Klimków

17. Kapliczka szafkowa na modrzewiu w przysiółku Dwór, na posesji rodziny Szewczyków. Drewniana, z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego we wnęce. Została wykonana przez Stanisława Parucha.

18. Kapliczka na domu rodziny Klimków w przysiółkiem Dwór, tuż poniżej kaplicy "pod lipami". Wykonana przez Stanisława Parucha w 2005 roku.

15.jpg (46492 bytes)

15. Kapliczka św. Mikołaja Biskupa na tzw. "Dziołku" w przysiółku Najbrówka. Drewniana, przeszklona od przodu kapliczka została ufundowana przez tatę ks. Mikołaja Piechury - dawnego trzciańskiego proboszcza jako wotum za powołanie kapłańskie syna. Wewnątrz znajduje się ludowa, polichromowana rzeźba św. Mikołaja oraz drewniany krucyfiks.

16. Kapliczka szafkowa z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego w tzw. "Wyrębie", postawiona na początku XXI wieku. Została wykonana przez Stanisława Parucha z intencji rodziny Blajdów.

Kapliczka domkowa w przysiółku Rosochatka.

13. Kapliczka domkowa w przysiółku Rosochatka na działce Józefa Pławeckiego. Drewniana, o charakterze otwartej wiaty, przykryta dachówką i zwieńczona drewnianym krzyżem. Wewnątrz na kamiennym postumencie dużych rozmiarów, drewniana rzeźba Jezusa Miłosiernego autorstwa Jana Leśniaka z Przyszowej. Kapliczka została zbudowana w 2007 roku z intencji Ireny i Józefa Pławeckich naprzeciw miejsca gdzie dawniej stał brzozowy krzyż.

14. Kapliczka szafkowa na pograniczu Rajbrotu, Rozdziela i Kamionki Małej. Niewiadomej fundacji, drewniana, przeszklona od przodu i zwieńczona krzyżem kapliczka kryje w sobie krzyż z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego.

Drewniana kapliczka szafkowa w przysiółku "Na Górach"

11. Drewniany krzyż na Łopuszu, przy tzw. "Starej Drodze Kościelnej". Wzniesiony na pamiątkę katastrofy awionetki, która miała miejsce 29 maja 2002 roku. Na krzyżu metalowy wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego oraz napis: "Katastrofa lotnicza. 29.05.2002". Poniżej tego krzyża znajduje się symboliczny grób ofiar katastrofy.

12. Drewniana kapliczka szafkowa w przysiółku "Na Górach", przy niebieskim szlaku turystycznym. Wewnątrz drewnianej, rzeźbionej, zwieńczonej krzyżem i przeszklonej od przodu kapliczki znajduje się gipsowa figurka Matki Bożej Różańcowej oraz drewniana pasyjka z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego przeniesiona tu z pierwotnej kapliczki. Została sprawiona na przełomie XIX i XX wieku przez miejscowego cieślę, pierwotnie widząca na jodle, w którą później uderzył piorun. Po tym wydarzeniu zawisła na drewnianym słupie. Kapliczka odnowiona 23/3.2017 jak głosi napis na bocznej ściance. Obok ławeczka na spoczynek i chwilę refleksji.

9. Kapliczka domkowa w przysiółku "Za Grabiem" została wzniesiona przez Stanisława Parucha w 2012 roku, jednak jej początki sięgają 1986 roku. Pierwotnie stała tu postawiona w 1986 roku figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. W 2012 roku została otoczona kapliczką domkową z kamienia. Domkowa kapliczka jest przykryta dachówką i otwarta od frontu. W jej wnętrzu znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus oraz krzyż przeniesiony z sąsiedniego drzewa. Oprócz tego znajdują się tu wizerunki: Serca Jezusa i Serca Maryi, Jezusa Miłosiernego oraz rzeźbiona płaskorzeźba Jana Pawła II. Kapliczka od przodu zamknięta metalowym ogrodzeniem.

10. Kapliczka szafkowa na drzewie w przysiółku "Za Grabiem". Została wykonana przez Stanisława Parucha. Drewniana, rzeźbiona, zwieńczona krzyżem szafka kryje w sobie polichromowaną figurę III Upadku Chrystusa. W trojkątnym szczycie Oko Opatrzności.

Kapliczka w przysiółku Kmieciówka, na rozstaju dróg

7. Kapliczka w przysiółku Kmieciówka, na rozstaju dróg (w prawo do przysiółka "Kotły", w lewo do przysiółka "Na Górach"). Wzniesiona została w 2001 roku przez Stanisława Parucha i poświęcona przez ks. Jana Godka. Pomiędzy dwoma konarami spiętymi dwuspadowym daszkiem zwieńczonym krzyżykiem znajduje się drewniana, polichromowana figura Matki Bożej z Lourdes. Przed kapliczką znajduje się ławeczka oraz ładnie urządzony sklaniak.

8. Kapliczka przy drodze do przysiółka "Na Górach" w tzw. "Cyplu". Wzniesiona w 1996 roku przez Stanisława Parucha jako wotum za powrót do zdrowia po ciężkim wypadku. Drewniana, rzeźbiona szafka zwieńczona krzyżem zawieszona jest na metalowym słupie. W jej wnętrzu znajduje się drewniana rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Pod drewnianą szafką tablica z napisem: "Ojcze Nasz..."

Kapliczka w przysiółku Kmieciówka

5. Szafkowa kapliczka na drzewie koło kościoła w Rozdzielu. Jest to niewielkich rozmiarów wydrążona w pniu wnęka z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego przykryta blaszanym daszkiem zwieńczonym krzyżykiem. Została wykonana w 2010 roku przez tutejszego rzeźbiarza Stanisława Parucha na pamiątkę tragicznej dla Polski katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

6. Kapliczka w przysiółku Kmieciówka, na działce rodziny Zapiór. Została wzniesiona w 1993 roku przez braci: Kazimierza, Stanisława i Zbigniewa Zapiór za namową ich wujka o. Klemensa Blajdy z zakonu kapucynów. Murowana, przykryta czterospadowym daszkiem zwieńczonym krzyżem, dwukondygnacyjna. W górnej kondygnacji przeszklonej z czterech stron znajduje się figura Serca Pana Jezusa. Na drzwiach kapliczki napis: "Najświętsze Serce Jezusa/Króluj nam!". W dolnej kondygnacji wnęka z figurką Matki Bożej Niepokalanej oraz napis:" Królowo Polski/Módl się za nami!". Kapliczka otoczona metalowym ogrodzeniem.

3. Kapliczka szafkowa na dębie w centrum wsi, nieopodal remizy OSP Rozdziele. Drewniana, przeszklona od przodu i zwieńczona krzyżem kapliczka została sprawiona w 1920 roku przez Jana Kmiecika. Wewnątrz znajduje się drewniana, misternie rzeźbiona i polichromowana rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Podanie mówi, że pod tym drzewem i kapliczką rozsypywano wióry powstałe przy wyrobie trumny, aby w ten sposób poinformować o śmierci jednego z mieszkańców wsi oraz prosić przechodniów o modlitwę w jego intencji.

4. Figura św. Floriana w centrum wsi, przed remizą OSP Rozdziele została wzniesiona w 2018 roku z okazji jubileuszu 60 - lecia jednostki straży pożarnej w Rozdzielu. Na kamiennym postumencie polichromowana figura św. Floriana - patrona strażaków. Na cokole tablica, na której napisano: "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. W 100 rocznicę odzyskania niepodległości oraz w 60 rocznicę powstania OSP w Rozdzielu".

Krzyż choleryczny w przysiółku Błaskówka

1. Krzyż choleryczny w przysiółku Błaskówka wzniesiony w 1878 roku z fundacji Jakuba Gołębia jako wotum za ocalenie jego rodziny w czasie epidemii cholery. Drewniany, z metalowym wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego, zwieńczony metalowym krzyżykiem z kogutkiem, który symbolizuje epidemię. Postawiony został na miejscu zbiorowej mogiły ofiary cholery, która w tym czasie panoszyła się w okolicy. Tradycja mówi, że obok tego krzyża grzebano również poległych w okolicy żołnierzy I wojny światowej.

2. Kamienna figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej na skrzyżowaniu dróg koło szkoły podstawowej. Wzniesiona w 1934 roku z fundacji Franciszka Sutora w stulecie dworu w Rozdzielu. Figura Matki Bożej Niepokalanej otoczona blaszanym zadaszeniem i postawiona na czworobocznym, gzymsowanym postumencie, na którego froncie wyryto inskrypcję: "IHS/Witaj/Święta/I Poczęta/Niepokalanie/" oraz data 1934. Z tyłu cokołu tablica fundacyjna: "Fundator/Franciszek/Sutor Gos/podarz Re/szty dworu". Kapliczka została gruntownie odnowiona w 2017 roku z funduszów województwa małopolskiego.

[wstecz]