GOŚCINNE  WZGÓRZA  MAŁOPOLSKI

Opracowanie: I. Majewska, P.Jastrzębski - Polska Agencja Rozwoju Turystyki S.A.  Krajowa Turystyczna Usługa Inwestorska

Opracowanie współfinansowane przez Ministerstwo Gospodarki i samorządy gmin Łapanów, Trzciana i Żegocina.

     Kiedy gminy powiatu bocheńskiego nie potrafiły się na początku ubiegłego roku ze sobą dogadać w sprawie prowadzenia Centrum Informacji Turystycznej, gospodarze trzech gmin południowej części powiatu: Łapanowa - Bogdan Wiśniewski, Trzciany - Józef Nowak i Żegociny - Jerzy Błoniarz wzięli sprawy w swoje ręce. Podpisali wspólne porozumienie, na mocy którego zlecono Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki opracowanie strategii rozwoju turystyki na tym terenie.


     29 stycznia 2002 roku w Domu Kultury w Żegocinie został zaprezentowany przez pracowników PART - Prezesa Tomasza Majkę oraz Iwonę Majewską i Pawła Jastrzębskiego efekt ich pracy - "Strategia Rozwoju Produktu Turystycznego Łapanowa, Trzciany, Żegociny - Gościnne Wzgórza Małopolski". - Myślimy, że będzie to dobry materiał dla samorządów, które teraz muszą rozpocząć jego realizację. Wielkim atutem tego projektu jest to, że to wspólna propozycja trzech gmin. To nie jest plan na ten rok. Jego realizacja może potrwać i 15 lat. Ważne jest jednak to, by jego realizacja postępowała systematycznie - mówił do zgromadzonych przedstawicieli gmin Prezes PART Tomasz Majka.
      W dalszej części zebrania Iwona Majewska i Paweł Jastrzębski  prezentowali poszczególne projekty. Najpierw wspólne dla trzech gmin. Będą nimi: "Gościnny Dyliżans", czyli powóz stylizowany na XIX wiek, obwożący turystów po terenie trzech gmin objętych projektem. Przystanki dyliżansu będą się znajdować w najciekawszych krajobrazowo i kulturowo miejscach obszaru; „Ostatki w dobrach Lubomirskich” - kilkudniowa impreza karnawałowa – kulig (sanie lub w razie braku śniegu bryczki) objeżdżający wszystkie dwory, karczmy, zajazdy i hotele na terenie Gościnnych Wzgórz Małopolski, a także punkty widokowe i zabytki. Kolejne dwa to: Zintegrowany Obszar Agroturystyczny i Lokalna Organizacja Turystyczna.
      Następnie szczegółowo zaprezentowano projekty, które będą realizowane w poszczególnych gminach. Już same ich nazwy są bardzo intrygujące: "Żegocińska Akademia Smaku", "Rowerowy zawrót głowy", "Szkoła Żon", "Szkoła Mężów", "Romantyczne Wzgórza", "Dworek w kwiatach", "Drewniana osada", czy też: "Bajkowe Jezioro", "Ostra Jazda - Łapanów Ring", "Bractwo Sokoła", "Sportowy Park Wodny" i Co powie Ryba?".

      W ramach poszczególnych projektów przewidziano szereg przedsięwzięć, począwszy od zbudowania pewnych obiektów (np. karczmy w Żegocinie czy też drewnianej osady w Trzcianie), poprzez propozycje konkretnych imprez (np. "Dzień Bażanta w Trzcianie", "Miodowe lato w Żegocinie" czy też Zawody wędkarskie Gościnnych Wzgórz Małopolski), a na luźnych propozycjach skończywszy np. zaproszenie "znanych żon", konkursy dla młodych piosenkarzy itd.
      W końcowej części strategii zawarto propozycje działań promocyjnych. Trzeba będzie bowiem projekt rozpropagować, by przyciągnąć tutaj inwestorów miejscowych i z zewnątrz, bo same gminy  nie dadzą sobie rady z realizacją projektów.
      Obecny na prezentacji wicestarosta bocheński Edward Polek ucieszył się z faktu dogadania się tych trzech gmin w sprawie wspólnego działania w zakresie turystyki. - Może jak pozostałe gminy zobaczą efekty tej współpracy, zaczną ze sobą rywalizować i to może być szansą na rozwój. Uważam, że najbardziej trudne zadanie do wykonania będzie miała Trzciana. Potrzeba więc dużej cierpliwości, bo zwiększony ruch turystyczny może się tu pojawić za wiele lat - powiedział wicestarosta.
      - Cóż warte życie bez marzeń ? - tak zaczął swoją ocenę projektu wójt Trzciany Józef Nowak. To projekt na jutro. Teraz musimy sami rozpocząć "burzę mózgów", by zapełnić konkretnymi decyzjami treści strategii. Zwrócił również uwagę na to, że pojawienie się na tych terenach turystów zależy także od stanu dróg dojazdowych od Krakowa i Tarnowa; gdyż do mieszkańców tych miast jest głównie kierowana nasza oferta turystyczna.
      - Nie mam złudzeń, że realizacja tego programu przysporzy dużo nowych miejsc pracy. Ważne jest także to, by oferta wypoczynku była skierowana także do mieszkańców naszych gmin. Musimy także pobudzić przedsiębiorczość naszych firm. Ta koncepcja daje szansę każdemu z nas z osobna i nam wszystkim wspólnie - ocenił wójt Łapanowa Bogdan Wiśniewski.
      Gospodarz spotkania wójt Żegociny Jerzy Błoniarz, który także pozytywnie odniósł się do przedstawionych przez autorów strategii projektów, podziękował im za pracę i wyraził nadzieję, że nadal będą wspierać gminy, tym razem przy realizacji projektów. - Liczymy także na wsparcie powiatu i Marszałka Województwa Małopolskiego - powiedział na zakończenie spotkania wójt Błoniarz.
     Tak więc są już opracowane plany rozwoju. Teraz przyjdzie je realizować. Znając operatywność samorządów tych gmin, można mieć nadzieję, że za kilka lat "Gościnne Wzgórza Małopolski" będą uznaną marką turystyczną.          

                                                                                                                     tols

[powrót]