herb_g5.gif (1302 bytes)          flaga.jpg (2341 bytes)

UCHWAŁY   RADY  GMINY  W  ŻEGOCINIE

Rada Gminy

Zarząd

Komisje

Z prac Rady Gminy

Uchwały

Kalendarium

XXII SESJA - 22 marca 2002 ROKU

Uchwała nr XXII/183/2002 w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2002 rok

Treść
     Na podstawie art. 18 ust. 2, pkt.15 i art. 40 ust. l ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /tekst jednolity: Dz.U. z 1996 r. Nr 13, póz. 74 z późn. zm. /w związku z art.4 ust.2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi /Dz.U.Nr 35, poz.230 z późn. zm. /Rada Gminy w Żegocinie uchwala, co następuje:

§1

    Przyjmuje się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Żegocina na 2002 r. w brzmieniu przedstawionym w załączniku do niniejszej uchwały.

§2

     Traci moc Uchwała Nr XVI/129/2001 Rady Gminy w Żegocinie z dnia 28 marca 2001 r. w Sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2001.

§3

1. Uchwała podlega ogłoszeniu w miejscach publicznych gminy oraz w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.
2. Uchwała wchodzi w Życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Załącznik do uchwały nr XXII/183/2002

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROVLEMÓW ALKOHOLOWYCH GMINY ŻEGOCINA NA 2002 ROK

I. ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI POMOCY TERAPEUTYCZNEJ I REHABILITACYJNEJ DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU.

Realizacja tego zadania odbywać się będzie poprzez:
1/ Pomoc finansową dla pacjentów korzystających z leczenia odwykowego i zajęć terapeutycznych w poradniach odwykowych /zwrot kosztów przejazdu/.
2/ Kontynuowanie poradnictwa w Gminnym Punkcie Konsultacyjnym dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin.
3/ Dofinansowanie w zależności od potrzeb, szkoleń i kursów specjalistycznych dla personelu miejscowego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej świadczącego pomoc osobom uzależnionym od alkoholu.
4/ Zapewnienie osobom uzależnionym i ich rodzinom pełnej informacji dotyczącej   korzystania z placówek lecznictwa  odwykowego i zespołów terapeutycznych w powiecie bocheńskim i limanowskim.

II. UDZIELANIE RODZINOM, W KTÓRYCH WYSTĘPUJĄ PROBLEMY ALKOHOLOWE POMOCY PSYCHOSPOŁECZNEJ I PRAWNEJ A W SZCZEGÓLNOŚCI OCHRONY PRZED PRZEMOCĄ W RODZINIE.

Realizacja tego zadania odbywać się będzie poprzez:
1/ Prowadzenie stałych konsultacji specjalistycznych /prawnik, lekarz, psycholog/ dla ofiar przemocy w rodzinie.
2/ Współdziałanie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Policją, Gminnym Zakładem Opieki Zdrowotnej, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w celu przeciwdziałania zjawisku przemocy i udzielania wsparcia psychicznego i materialnego rodzinom – ofiarom przemocy.
3/ Edukację publiczną /przewodniki, poradniki, broszury/ przy okazji spotkań z rodzicami szkół prowadzonych przez gminę.
4/ Świadczenie pomocy finansowej i merytorycznej dla świetlic realizujących program socjoterapeutyczny, którym objęte są dzieci i młodzież z rodzin zagrożonych alkoholizmem i przemocą.

III. PROWADZENIE PROFILAKTYCZNEJ DZIAŁALNOŚCI INFORMACYJNEJ I EDUKACYJNEJ W SZCZEGÓLNOŚCI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.

Realizacja tego zadania odbywać się będzie poprzez:
1/ Organizowanie i prowadzenie na terenie szkół prowadzonych przez gminę programów edukacyjnych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.
2/ Udostępnianie świetlicom z programem terapeutycznym materiałów edukacyjnych nadsyłanych przy okazji prowadzenie ogólnopolskiej kampanii profilaktyki uzależnień.
3/ Świadczenie pomocy merytorycznej i finansowej dla szkół i świetlic organizujących imprezy edukacyjno - profilaktyczne o tematyce przeciwalkoholowej /konkursy plastyczne, gazetki szkolne i inne formy promujące zdrowy styl życia wśród młodzieży/.
4/ Prowadzenie działalności edukacyjnej na tematy związane z problematyką alkoholową poprzez kolportaż ulotek i broszur udostępnianych społeczności lokalnej za pośrednictwem szkół, Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej i Gminnego Punktu Konsultacyjnego.
5/ Prowadzenia stałych konsultacji i poradnictwa dla rodziców, których dzieci piją alkohol i sprawiają inne trudności wychowawcze.

IV. SZCZEGÓŁOWE ZASADY WYDAWANIA I COFANIA ZEZWOLEŃ NA PROWADZENIE SPRZEDAŻY NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH, PRZEZNACZONYCH DO SPOŻYCIA NA MIEJSCU LUB POZA MIEJSCEM SPRZEDAŻY.

1)/ Zezwolenia wydawane są na pisemny wniosek przedsiębiorcy. Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko, adres, nazwę i siedzibę firmy, adres miejsca sprzedaży napojów alkoholowych, określenie rodzaju sprzedaży napojów alkoholowych, godziny sprzedaży napojów alkoholowych, podpis osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiębiorcy.
2) W toku postępowania przeprowadza się oględziny miejsca sprzedaży napojów alkoholowych w obecności wnioskodawcy w celu zbadania czy wskazany jako punkt sprzedaży lokal nie narusza określonych przez Radę Gminy zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych i warunków sprzedaży tych napojów.
3) Z oględzin sporządza się protokół, który stanowi dowód w postępowaniu administracyjnym.
4) W protokole określa się w szczególności:
a) oznaczenie przedsiębiorcy oraz jego siedzibę, 
b) określenie położenia miejsca sprzedaży w kontekście spełniania wymogów określonych przez Radę Gminy w Uchwale w sprawie zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży napojów alkoholowych i warunków sprzedaży tych napojów.
c) określenie przedmiotu działalności w zakresie rodzajów napojów alkoholowych oraz miejsca przeznaczenia do spożycia (na miejscu lub poza miejscem sprzedaży),
d) określenie czasu pracy punku sprzedaży napojów alkoholowych,
e) stan techniczny punktu sprzedaży,
f) tytuł prawny do wskazanego lokalu /np. prawo własności, umowa najmu itp./,
g) uwagi właściciela lokalu .
5) Przed wydaniem zezwolenia wnioskodawca składa pisemne oświadczenie o znajomości przepisów ustawy , o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz uchwał Rady Gminy wydanych na podstawie delegacji zawartych w tej ustawie.
6) Zezwolenia wydaje się po wniesieniu opłaty rocznej do kasy Gminy.
7) Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydaje się w ramach określonych przez Radę Gminy liczby punktów sprzedaży.
8) Prowadzona jest ewidencja zezwoleń.
9) Zezwolenia wydaje Wójt, po zasięgnięciu opinii Zarządu Gminy wydawanym w formie postanowienia
10) Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży wydaje się oddzielnie na następujące rodzaje tych napojów:
a) do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo,
b) powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu,
c) powyżej 18% zawartości alkoholu.
Szczegółowe zasady cofania zezwoleń na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem i w miejscu sprzedaży.
1) Zezwolenie cofa się w przypadku:
a) nie przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi, zawartych w ustawie a w szczególności sprzedaży napojów alkoholowych osobom nieletnim i nietrzeźwym, po zasięgnięciu opinii Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
b) Powtarzającego się, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez daną placówkę po zasięgnięciu opinii Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
c) Wprowadzenia do sprzedaży napojów alkoholowych pochodzących z nielegalnych źródeł.
d) Nieprzestrzegania warunków określonych w zezwoleniu.
e) Przedstawienie fałszywych danych w oświadczeniu o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim,
f) Popełnienia przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę odpowiedzialną za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie.
g) Orzeczenia wobec przedsiębiorcy będącego osobę fizyczną albo wobec osoby odpowiedzialnej za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej objętej zezwoleniem 

V. KONTROLA ZASAD OBROTU NAPOJAMI ALKOHOLOWYMI

1/ Obowiązek kontroli przestrzegania uchwał i decyzji spoczywa na organach Gminy.
2/ Kontrolę przeprowadza zespół kontrolny składający się z osób posiadających upoważnienia do jej przeprowadzenia podpisany przez Wójta Gminy.
3/ Zespół nie może liczyć mniej niż 2 osoby.
4/ Z ustaleń kontroli sporządza się protokół, którego jeden egzemplarz pozostawia się w punkcie kontrolowanym.
5/ Osoby upoważnione do dokonywania kontroli mają prawo do:
a) wstępu na teren lokalu gdzie prowadzona jest sprzedaż napojów alkoholowych w dniach i godzinach , w jakich prowadzona jest ta działalność,
b) żądania pisemnych lub ustnych wyjaśnień oraz okazania zezwolenia,
6/ Zakres kontroli obejmuje:
a) zgodność prowadzonej sprzedaży z aktualnie ważnymi zezwoleniami,
b) przestrzeganie warunków ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
c) przestrzeganie zasad i warunków sprzedaży określonych w uchwałach Rady Gminy,
7/ Na podstawie wyników kontroli organ wydający zezwolenie wzywa przedsiębiorcę do usunięcia uchybień w wyznaczonym terminie, o ile nie są podstawą do cofnięcia zezwolenia, lub wszczyna postępowanie o cofnięcie zezwolenia.
8/ Jednostka kontrolowana w terminie do 30 dni od dnia otrzymania wezwania do usunięcia uchybień , przesyła do organu wydającego zezwolenia informację o wykonaniu zaleceń.

VI. WSPOMAGANIE DZIAŁALNOŚCI INSTYTUCJI, STOWARZYSZEŃ I OSÓB FIZYCZNYCH, SŁUŻĄCEJ ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH.

Realizacja tego zadania odbywać się będzie poprzez:
1/ Dofinansowanie /w oparciu o jasno sformułowane kryteria/ działalności grup sportowych mających w swoich programach zadania związane z profilaktyką alkoholową i propagowaniem trzeźwego sposobu spędzania wolnego czasu.
2/ Dofinansowanie kolonii i obozów terapeutycznych dla dzieci z rodzin zagrożonych patologią alkoholową.
3/ Koordynowanie pracy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w oparciu o materiały informacyjne uzyskiwane z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej a dotyczące osób zagrożonych patologią alkoholową i przemocą.

GMINNA KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH.


[powrót]