UCHWAŁY RADY GMINY W ŻEGOCINIE KADENCJI 2014 - 2018

Uchwała nr III/25/2018 z dnia 28 grudnia 2018 roku w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zapobiegania Narkomanii na rok 2019.  

    Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2018 poz. 994 ze zm.) w związku z art. 41 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( tekst jednolity. Dz.U. z 2018, poz. 2137ze zm ./ i art.10 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii /Dz.U.z 2018, poz. 1030 ze zm./- Rada Gminy Żegocina uchwala co następuje:

§ 1

Przyjmuje się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zapobiegania Narkomanii w Gminie Żegocina na 2019 rok w brzmieniu przedstawionym w załączniku do niniejszej uchwały.


§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w BIP

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI
I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ ZAPOBIEGANIA NARKOMANII NA ROK 2019
W GMINIE ŻEGOCINA

INFORMACJA WSTĘPNA

Raport Światowej Organizacji Zdrowia wśród czynników ryzyka dla zdrowia stawia alkohol na trzecim miejscu. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów jest związanych z alkoholem. Szkody w państwach europejskich związane z alkoholizmem i narkomanią kosztują rocznie 140 miliardów euro, na co każde gospodarstwo wydaje 680 euro rocznie. Szkody w zakładach pracy wynoszą 59 miliardów euro, a opieka zdrowotna wydaje 24 miliardy. Wypadki drogowe kosztują 115 miliardów euro. Przestępczość spowodowana pod wpływem alkoholu, przynosi państwom szkody wycenione na 35 miliardów euro. /Dane Komisji Zdrowia Unii Europejskiej za rok 2017/. Dlatego też działania w zakresie zapobiegania i rozwiązywania problemów alkoholowych są przedmiotem szczególnej troski państwa i administracji samorządowej.
W naszym kraju spożycie alkoholu, począwszy od roku 2008 wzrasta i nie bez wpływu na tę sytuację było obniżenie przez ówczesnego premiera akcyzy na alkohol o 30% oraz lobbing producentów.
Według rocznika statystycznego za 2016 na głowę mieszkańca naszego kraju przypada 8,6 litra czystego alkoholu. Niepokojący jest wzrost spożycia piwa przez około 30% nieletnich. Coraz więcej kobiet ciężarnych / według Instytutu Matki
i Dziecka za rok 2016/ aż 26% sięga po alkohol. W roku 2017 urodziło się 2200 dzieci z tzw. Zespołem FAS / fatal alcoholic syndrom - alkoholowy zespół płodowy/, których matki nadużywały alkoholu, w czasie ciąży.
W Polsce obecnie zarejestrowano 1.300 tyś. osób uzależnionych od alkoholu, a w leczeniu pozostaje 220 tyś. W rodzinach z problemem alkoholowym żyje 1,5miliona dzieci i 2,0 mil. dorosłych. Z powodu przemocy pod wpływem alkoholu cierpi, 1,2 miliona osób w tym około 700 tyś. dzieci. W roku 2017 policja interweniowała w 99 tyś. rodzin zagrożonych z powodu nadużywania alkoholu. Spraw sądowych było 21 tyś./zwłaszcza dotyczących przemocy/.
Gminne Komisje przeprowadziły w minionym roku 48 tyś. rozmów profilaktycznych z osobami nadużywającymi alkoholu i różnych substancji psychoaktywnych. Wśród zadań stojących przed samorządem gminy ważne miejsce stanowią działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz narkomanii. Alkohol i narkotyki powodują największe szkody
u młodych osób, prowadząc niejednokrotnie do nieodwracalnych zmian organicznych i psychicznych. Świadomy tych negatywnych skutków uzależnień, samorząd naszej gminy podejmuje działania zapobiegające różnym formom patologii jakie powoduje alkohol i inne substancja psychoaktywne a zwłaszcza dopalacze. Proponowany przez GKRPA program profilaktyki na 2019r. stanowi instrument pomocniczy i wspierający działania samorządu w zakresie ochrony zdrowia i zwalczania uzależnień. Wspólnym celem komisji oraz dyrekcji szkół a także policji będzie dalszy rozwój współpracy w celu eliminowania z naszego życia społecznego patologii wśród rodzin dotkniętych syndromem uzależnień. Mamy nadzieję, że wspólne działania doprowadzą do stopniowego ograniczania alkoholizmu w rodzinach. Działania te powinny również prowadzić do tworzenia pozytywnych postaw i obyczajów promujących zdrowy styl życia i większą kulturę spożywania napojów alkoholowych.

Gminna Komisja Rozwiązywania
Problemów Alkoholowych.

Załącznik do uchwały Nr III/25 /2018 Rady Gminy Żegocina z dnia 28 grudnia 2018

Harmonogram działań w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz zapobiegania uzależnieniom w gminie Żegocina na rok 2019

    Na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982r. O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( tekst jednolity. Dz.U. z 2018, poz2137ze zm.) i ustawy z dnia 29 lipca 2005r, o przeciwdziałaniu narkomanii ( tekst jednolity /Dz.U.z 2018poz. 1030 ze zm.) przyjmuje się do realizacji następujące zadania:


I. ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI POMOCY TERAPEUTYCZNEJ I REHABILITACYJNEJ DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU I INNYCH SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH.

1. Udział Gminnej Komisji w lokalnym gminnym systemie konsultacji i diagnozowania rodzin uwikłanych w problemy uzależnień, w wyniku których występują negatywne zachowania poszczególnych członków tych rodzin, skutkujące przemocą, zaniedbywaniem nieletnich, obniżeniem poziomu ekonomicznego, grożącego wykluczeniem społecznym itp.
2. Kierowanie do Sądów Rejonowych wniosków o leczenie osób uzależnionych od alkoholu bądź innych substancji psychoaktywnych, biorąc pod uwagę przede wszystkim dobro i ochronę nieletnich oraz pozostałych członków rodzin zamieszkujących wspólnie z osoba uzależnioną, art.24 -36 ustawy z dnia 26 października 1982r.o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi .
3. Wspieranie placówek leczenia uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych w celu zapewnienia kompleksowej opieki terapeutycznej w zakresie podstawowego programu leczenia uzależnień (podstawa prawna; ustawa o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011r. - Dz. U. z 2018r. poz 2190 ze zm.)
4. Współpraca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z dyrekcjami szkół i Policją w rozpoznawaniu zjawisk patologicznych wśród młodzieży szkolnej pod kątem ujawniania zagrożeń spowodowanych nadużywaniem napojów alkoholowych, narkotyków, dopalaczy i innych środków uzależniających.
5. Finansowanie badań diagnostycznych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i narkotyków osób zgłaszanych do Gminnej Komisji przez członków rodzin, Policję, instytucje pomocy społecznej oraz prokuraturę.
6. Udzielanie osobom zainteresowanym aktualnych informacji na temat dostępnych placówek pomocy oraz instytucji, które są włączone w systemowe wspieranie rodzin uwikłanych w problemy alkoholowe.
7. Refundowanie kosztów przejazdu osobom uzależnionym, które podejmują dobrowolne leczenie i rehabilitację w otwartych placówkach leczenia uzależnień.
8. Współudział w organizowaniu lokalnych narad i konferencji przy udziale Policji, dyrektorów szkół gminnych, GOPS w zakresie diagnozowania i wdrażania systemu pomocy rodzinom z problemami alkoholowymi.

II. UDZIELANIE RODZINOM, W KTÓRYCH WYSTĘPUJĄ PROBLEMY UZALEŻNIEŃ OD ALKOHOLU ORAZ PROBLEMY NARKOMANII POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ I PRAWNEJ, A W SZCZEGÓLNOŚCI OCHRONY PRZED PRZEMOCĄ W RODZINIE.

1. Świadczenie pomocy w formie konsultacji dla rodzin (członków rodzin), w których są osoby nadużywające alkoholu i które doprowadzają przez swoje zachowania do destrukcji życia rodzinnego, co jest szczególnie niebezpieczne gdy w takiej rodzinie żyją dzieci i osoby nieletnie.
2.Pomoc rodzinom osób uzależnionych od alkoholu lub innych substancji
w kierowaniu tych osób na terapię odwykową w placówkach ambulatoryjnych lub stacjonarnych.
3. Prowadzenie szkolnych spotkań informacyjno edukacyjnych na temat problemów dotyczących przemocy w rodzinie i sposobów przeciwdziałania tym zjawiskom zwłaszcza w rodzinach w których przemoc jest rezultatem uzależnienia od alkoholu.

III. PROWADZENIE PROFILAKTYCZNEJ DZIAŁALNOŚCI INFORMACYJNEJ I EDUKACYJNEJ W ZAKRESIE ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII, W SZCZEGÓLNOŚCI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY – W TYM PROWADZENIE POZALEKCYJNYCH ZAJĘĆ SPORTOWYCH, A TAKŻE DZIAŁAŃ NA RZECZ DOŻYWIANIA DZIECI UCZESTNICZĄCYCH W POZALEKCYJNYCH PROGRAMACH OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZYCH I SOCJOTERAPEUTYCZNYCH.

1. Finansowanie zakupów materiałów dydaktycznych i pomocniczych dla nauczycieli prowadzących pracę profilaktyczną z indywidualnymi uczniami i z całą klasą.
2.Finansowanie zajęć profilaktycznych prowadzonych w gminnych placówkach oświatowych przez wyspecjalizowane osoby bądź certyfikowane zespoły terapeutyczne.
3. Wspieranie finansowe uczniowskich przedsięwzięć profilaktycznych opracowywanych przez młodzież i kierowanych do grup rówieśniczych. (Tworzenie tematycznych scenariuszy teatralnych wyrażających emocje i postawy młodzieży wobec alkoholu, narkotyków i innych używek)
4. Wpieranie finansowe sportowych zajęć pozalekcyjnych jako integralnej części strategii szkolnego programu profilaktycznego i stanowiących jedną z alternatywnych form spędzania wolnego czasu przez uczniów.
5. Zgodnie z kompetencjami wynikającymi z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych może w ramach finansowania sportowych zajęć pozalekcyjnych przeznaczyć część środków na zakup sprzętu sportowego.
6. Przeznaczenie części środków finansowych dla wsparcia świetlic szkolnych realizujących własny program profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej na zakup niezbędnych materiałów edukacyjnych wzbogacających metodykę pracy z młodzieżą.
7. Świadczenie pomocy finansowej na częściowe pokrycie kosztów organizacyjnych półkolonii i ferii zimowych z elementami profilaktyki trzeźwościowej dla dzieci i młodzieży korzystających z tych form wypoczynku.

IV. WSPOMAGANIE DZIAŁALNOŚCI INSTYTUCJI, STOWARZYSZEN I OSÓB FIZYCZNYCH SŁUŻĄCYCH ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I PROBLEMÓW W NARKOMANII

1.Współdziałanie członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w zakresie rozwiązywania problemów w rodzinach dotkniętych alkoholizmem.
2. W miarę posiadanych środków wspomaganie świetlic środowiskowych i stowarzyszeń działających na terenie gminy, które realizują program profilaktyczno-wychowawczy i promują postawy oraz zachowania społecznie akceptowane.
3. Kontynuowanie współpracy z Policją w zakresie kontroli przestrzegania zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przez placówki korzystające z zezwoleń na handel napojami alkoholowymi na terenie gminy.
4. Współpraca z lokalnymi jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych w zakresie wsparcia finansowego Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych realizujących w programie szkoleniowym elementy profilaktyki trzeźwościowej i wiedzy z dziedziny pomocy osobom będącym w stanie zagrożenia życia lub zdrowia.

V. WARUNKI REALIZACJI GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

1. Niniejszy program realizuje Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we współdziałaniu z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych stosownie do dyrektyw zawartych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r. (tekst jednolity. Dz.U. z 2018, poz..2137 ze.zm./ i ustawy z dnia 29 lipca 2005r,
o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r, poz. 1030 ze zm. /
2. Finansowanie zadań ujętych w programie odbywa się ze środków budżetowych gminy.
3. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żegocinie odbywa posiedzenia w budynku Urzędu Gminy w uzgodnionych każdorazowo terminach.
4. Konsultacji w sprawach dotyczących problemów uzależnień udziela się we wtorki i środy w pokoju numer 21 w budynku Urzędu Gminy w godzinach urzędowania.
5. Uczestniczącym w posiedzeniach Komisji członkom jest wypłacane, na dotychczasowych zasadach wynagrodzenie w kwocie 100 zł. brutto.
6. Nadzór nad realizacją programu sprawuje Rada Gminy Żegocina za pośrednictwem Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej.

Program został opracowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żegocinie

Przewodniczący Rady Gminy Żegocina
Grzegorz Gołąb

[wstecz]