UCHWAŁY RADY GMINY W ŻEGOCINIE KADENCJI 2014 - 2018

Uchwała nr I/1/2018 z dnia 20 listopada 2018 roku w sprawie przyjęcia regulaminu głosowania wyboru radnego na Przewodniczącego Rady Gminy Żegocina.

   Na podstawie art. 19 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r. poz. 994 ze. zm.) Rada Gminy Żegocina uchwala, co następuje:

§ 1

Przyjmuje się regulamin głosowania wyboru na Przewodniczącego Rady Gminy Żegocina, zgodnie z brzmieniem załącznika do niniejszej uchwały.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

SENIOR RADY GMINY ŻEGOCINA

ADAM NOŻKIEWICZ

Załącznik do Uchwały Nr I/1/2018 Rady Gminy Żegocina z dnia 20.11.2018 r.

Regulamin głosowania wyboru radnego na Przewodniczącego Rady Gminy Żegocina w dniu 20 listopada 2018 r.


§ 1.1. Rada Gminy Żegocina wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady spośród nieograniczonej liczby kandydatów w głosowaniu tajnym.
2. Głosowanie przeprowadza Komisja Skrutacyjna wybrana spośród radnych.

§ 2. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje radnym.

§ 3.1. Głosowanie odbywa się za pomocą kart do głosowania, na których widnieje treść: „ Karta do głosowania w wyborach na Przewodniczącego Rady Gminy Żegocina” oraz zamieszcza się w kolejności alfabetycznej imiona i nazwiska radnych zgłoszonych na kandydatów na Przewodniczącego Rady Gminy Żegocina. Obok każdego nazwiska z lewej strony znajdują się kratki.
2. W przypadku zgłoszenia tylko 1 kandydata na Przewodniczącego głosowanie odbywa się za pomocą kart do głosowania na których widnieje treść : „Karta do głosowania w wyborach na Przewodniczącego Rady Gminy Żegocina” oraz pytanie „ Czy jesteś za wyborem radnego ………na Przewodniczącego Rady Gminy Żegocina”. Obok nazwiska z prawej strony znajdują się dwie kratki jedna nad wyrazem „TAK” druga nad wyrazem „NIE”.
3. Karty do głosowania sporządza Komisja Skrutacyjna po ustaleniu przez Radę nazwiska radnego, który kandyduje na stanowisko przewodniczącego Rady i rozdaje je radnym.
4. Karty opatrzone są pieczęcią „ Rada Gminy Żegocina”.

§ 4.1. Za wybranych uważa się kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów (znaków „x” w kratce przy nazwisku tego kandydata), których liczba stanowi liczbę większą, niż połowa radnych obecnych na sesji i biorących udział w głosowaniu.
2.W przypadku, gdy zgłoszono więcej niż dwóch kandydatów, a w głosowaniu żaden z nich nie otrzymał wymaganej większości głosów, zgodnie z § 4 ust.1 regulaminu przeprowadza się drugą turę głosowania, spośród kandydatów, którzy otrzymali kolejno dwie największe liczby głosów lub spośród kandydatów, którzy otrzymali największą równą liczbę głosów.
3. Jeżeli jeden z kandydatów otrzymał największą liczbę głosów, ale liczba ta nie stanowi wymaganej większość, o której mowa w § 4 ust.1 regulaminu, a w następnej kolejności dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą liczbę głosów, przeprowadza się dodatkowe głosowanie na tych kandydatów, a następnie druga turę głosowania, o której mowa w ust.1. W drugiej turze głosowania bierze udział kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów w głosowaniu dodatkowym.

§ 5 1. W przypadku określonym w § 3 ust.2 Radny dokonuje wyboru poprzez postawienie znaku „X” w kratce nad wyrazem „TAK „ opowiadając się w ten sposób za wyborem lub w kratce nad wyrazem „NIE” opowiadając się w ten sposób przeciwko wyborowi tego kandydata.
2. Jeżeli radny na kartce do głosowania postawił znak „X” jednocześnie w kratce nad wyrazem „TAK” jak w kratce „NIE” jego głos uważa się za nieważny.
3. Karty wyjęte z urny nieopatrzone pieczęcią oraz całkowite przedarte są kartami nieważnymi.
4. Jeżeli radny na karcie do głosowania nie postawił znaku „X” w kratce ani nad wyrazem „TAK” ani nad wyrazem „NIE” lub wypełnił kartę w sposób niezgodny z zapisami regulaminu jego głos uważa się za ważny bez dokonywania wyboru.

§ 6.1. Głosowanie odbywa się poprzez wywołanie przez członka Komisji Skrutacyjnej wg listy obecności nazwiska radnego, który podchodzi do urny i w obecności Komisji Skrutacyjnej wrzuca do urny kartę do głosowania.

§ 7.1 Wybór Przewodniczącego Rady Gminy następuje bezwzględna większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady.
2. Za wybranego uważa się kandydata jeżeli w głosowaniu uzyskał taką liczbę głosów, których liczba przewyższa połowę liczby radnych obecnych na Sesji i biorących udział w głosowaniu.

§ 8.1. Po przeprowadzeniu głosowania Komisja skrutacyjna ustala wyniki głosowania i sporządza protokół.
2. W protokole Komisja skrutacyjna określa co najmniej :
1/ liczbę radnych obecnych na sesji uprawnionych do głosowania.
2/ imię i nazwisko zgłoszonego kandydata,
3/ liczbę głosów minimalnych koniecznych do ważnego wyboru,
4/ liczbę radnych , którym wydano karty do głosowania,
5/ liczbę kart wyjętych z urny,
6/ liczbę głosów nieważnych
7/ liczbę głosów ważnych,
8/ liczbę głosów ważnych bez dokonywania wyboru,
9/ liczbę głosów ważnych oddanych za wyborem kandydata,
10/ liczbę głosów ważnych oddanych przeciw wyborowi kandydata, a nadto stwierdza wynik wyborów czy kandydat uzyskał wystarczającą ilość głosów.
3. Komisja odnotowuje w protokole wszelkie okoliczności i uwagi mogące mieć wpływ na wyniki głosowania.
4. Protokół podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład Komisji Skrutacyjnej.
5. Wyniki wyborów ogłasza przewodniczący Komisji Skrutacyjnej.

[wstecz]