UCHWAŁY RADY GMINY W ŻEGOCINIE KADENCJI 2014 - 2018

Uchwała nr XXVIII/203/2017 Rady Gminy Żegocina z dnia 30 października 2017 roku w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów.

  Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15, art. 40 ust. 1 i 41 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 1875) oraz art. 6r ust. 2a, 3, 3b, 3c, 3d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 1289), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bochni Rada Gminy Żegocina, uchwala co następuje:

§ 1.
Uchwała określa szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości zamieszkałej opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

§ 2.
1.    Ustala się, iż:
1)    od właścicieli nieruchomości należy odbierać każdą zebraną przez nich na terenie nieruchomości ilość odpadów komunalnych,
2) odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości będzie prowadzone:
a) odpady komunalne niesegregowane (zmieszane) zbierane w workach lub pojemnikach, koloru czarnego oznaczone napisem "Niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne" - dwa razy w miesiącu,
b) odpady zbierane selektywnie obejmujące:
- frakcję odpadów metale i tworzywa sztuczne w skład, której wchodzą odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady z tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe w workach lub pojemnikach, koloru żółtego oznaczone napisem "Metale i tworzywa sztuczne"- dwa razy w miesiącu,
- frakcję odpadów szkło w skład, której wchodzą odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła w workach lub pojemnikach, koloru zielonego oznaczone napisem "Szkło" - dwa razy w miesiącu,
- frakcję odpadów papier w skład, której wchodzą odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury w workach lub pojemnikach, koloru niebieskiego oznaczone napisem "Papier"- dwa razy w miesiącu,
- frakcję odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów w workach lub pojemnikach, koloru brązowego oznaczone napisem "Bio"- dwa razy w miesiącu, a w zabudowie wielolokalowej (Osiedle Przybyszówka) w okresie od czerwca do sierpnia - jeden raz w tygodniu,
- chemikalia w workach lub pojemnikach koloru pomarańczowego oznaczone napisem "Chemikalia", odbierane będą w ramach tzw. "wystawki" poprzez mobilne punkty zbierania odpadów dwa razy do roku, w okresie wiosennym i jesiennym,
- odzież i tekstylia w workach lub pojemnikach koloru popielatego oznaczone napisem "Odzież i tekstylia" - 1 raz na kwartał,
- odpady wielkogabarytowe (w tym meble), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, akumulatory, zużyte opony - będą odbierane od właścicieli nieruchomości w ramach tzw. "wystawki" poprzez mobilne punkty zbierania odpadów dwa razy do roku, w okresie wiosennym i jesiennym,
- zużyte baterie i akumulatorki należy wydzielić ze strumienia odpadów komunalnych i przekazywać samodzielnie do punktów zbiórki znajdujących się w Urzędzie Gminy, w szkołach, świetlicach wiejskich w godzinach ich otwarcia, do specjalistycznych pojemników,
- przeterminowane leki należy wydzielić ze strumienia odpadów komunalnych i przekazywać je do specjalistycznych pojemników znajdujących się w aptekach na terenie gminy tj. Apteka REMEDIUM w Łąkcie Górnej, Apteka Zdrowe Ceny w Żegocinie w godzinach ich otwarcia.
c) W przypadku zabudowy wielolokalowej (Osiedle Przybyszówka) pojemniki z odpadami będą dodatkowo odbierane w przypadku przepełnienia na telefoniczne zgłoszenie Zarządu Spółdzielni lub Gminy Żegocina w terminie 3 dni od zgłoszenia.
2. Odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, które powstały w wyniku prowadzenia drobnych robót prowadzonych we własnym zakresie, właściciele nieruchomości mogą zagospodarowywać we własnym zakresie lub przekazywać samodzielnie do punktu selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych po jego utworzeniu lub będą odbierane na zgłoszenie telefoniczne właścicieli nieruchomości zamieszkałych przez Wykonawcę wyłonionego w drodze przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych bezpośrednio z posesji właścicieli nieruchomości zamieszkałych w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zgłoszenia. Odpady te należy zbierać w pojemniku dostarczonym przez Wykonawcę wyłonionego w drodze przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych po wcześniejszym jego zamówieniu przez właściciela nieruchomości. Odpady niespełniające tej definicji przedsiębiorca ma obowiązek odebrać za dodatkową opłatą w uzgodnieniu z inwestorem.
3. Odpady komunalne wymienione w ust. 1 odbierane będą według harmonogramu określonego przez Gminę Żegocina.
4. Obsługę mobilnego punktu zbierania odpadów na terenie gminy Żegocina prowadzi przedsiębiorca wyłoniony w drodze przetargu, na zasadach określonych w umowie.

§ 3.
1. Koszty wyposażenia nieruchomości zamieszkałych w zabudowie jednorodzinnej, w worki służące do zbierania odpadów komunalnych pokrywa Gmina z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a ich dostawę zapewnia przedsiębiorca realizujący usługę zbiórki odpadów na terenie Gminy, wyłoniony w trybie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
2.Wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym należy do właściciela nieruchomości, z zastrzeżeniem ust. 3
3. Koszty wyposażenia nieruchomości zamieszkałych w zabudowie wielorodzinnej (bloki), w pojemniki lub worki służące do zbierania odpadów komunalnych pokrywa Gmina z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi a ich dostawę zapewnia przedsiębiorca realizujący usługę zbiórki odpadów na terenie Gminy, wyłoniony w trybie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

§4.
1. W przypadku nie wykonania lub niewłaściwego świadczenia usług odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, reklamacje można składać w Urzędzie Gminy Żegocina, 32-731 Żegocina 316 lub u przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne w terminie 14 dni w jednej z poniższych form:
a) pisemnej,
b) telefonicznej.
2.Reklamacja powinna zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi i jej adresu do korespondencji, adresu nieruchomości, której dotyczy reklamacja oraz określenie przypadków i terminu niewłaściwego świadczenia usługi. Reklamacja wniesiona pisemnie powinna być podpisana przez wnoszącego. Z reklamacji składanej telefonicznie sporządza się notatkę służbową.
3.Jeżeli w reklamacji nie wskazano adresu wnoszącego i rozpatrujący reklamację nie ma możliwości ustalenia adresu reklamującego na podstawie posiadanych danych, reklamację pozostawia się bez rozpoznania.
4.Wszystkie reklamacje wnoszone w sposób określony w ust. 1 rozpatrywane będą bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni, w przypadku reklamacji szczególnie skomplikowanej wymagającej dodatkowego wyjaśnienia wnoszący reklamację zostanie poinformowany o nowym terminie załatwienia sprawy.
5.Odpowiedź na złożoną reklamację przekazuje w formie wskazanej w ust. 1 podmiot do, którego została złożona reklamacja chyba, że składający reklamację określi inny sposób, w jaki ma być udzielona odpowiedź.
6. W przypadku udzielania odpowiedzi przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne zgłaszającemu reklamację, winien on poinformować również Urząd Gminy Żegocina o sposobie rozpatrzenia reklamacji.

§ 5.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gmina Żegocina.

§ 6.

Traci moc uchwała nr XVI/119/2016 Rady Gminy Żegocina z dnia 28.06.2016r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów.
§ 7.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego i wchodzi w życie z dniem 1stycznia 2018 r.

UZASADNIENIE
Uchwała wprowadza zmiany w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r., w sprawie: szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów ( Dz. U. z 2017 r. poz.19) wprowadzającego ujednolicone kolory i opisy worków, pojemników na zbieranie poszczególnych frakcji odpadów.

[wstecz]