UCHWAŁY RADY GMINY W ŻEGOCINIE KADENCJI 2014 - 2018

Uchwała nr XII/87/2015 Rady Gminy Żegocina z dnia 30 grudnia 2015 roku w sprawie przyjęcia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Żegocina 

     Na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1515), Rada Gminy Żegocina uchwala, co następuje:

§ 1
Określa się zasady i tryby przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Żegocina, zgodnie z załącznikiem do niniejszej uchwały.

§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Żegocina.

§ 3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Uzasadnienie do uchwały Nr XII/ /2015. z dnia 30 grudnia 2015r. w sprawie określenia trybu i zasad przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańców Gminy Żegocina

   Możliwość przyjęcia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami gminy Żegocina wynika z art. 5a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym.
   Konsultacje społeczne przeprowadza się w sprawach ważnych dla mieszkańców gminy w celu jak najpełniejszego informowania społeczności o planowanym projekcie lub inwestycji, zebraniu opinii i uwag, a także wyboru najbardziej optymalnego rozwiązania uwzględniającego postulaty mieszkańców.
Zostaje to osiągnięte gdy:
- Przyjęta jest procedura konsultacji społecznych w formie uchwały rady gminy.
- Mieszkańcy gminy są skutecznie poinformowani o przyjętej procedurze.

Mając na uwadze powyższe, podjęcie przedmiotowej uchwały uważa się za zasadne.

Załącznik do Uchwały Nr XII/87 /2015 Rady Gminy Żegocina z dnia 30 grudnia 2015 r.


Zasady i tryb przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Żegocina

§ 1
1. Konsultacje z mieszkańcami Gminy Żegocina przeprowadza się:
a) w przypadku przewidzianym w ustawie, gdzie nie określono jednocześnie zasad i trybu ich przeprowadzenia,
b) w innych sprawach ważnych dla gminy.
2. Konsultacje z mieszkańcami Gminy Żegocina przeprowadza się w celu poznania opinii, uwag i propozycji mieszkańców o sprawie poddanej konsultacjom.
3. Wynik konsultacji nie jest wiążący dla organów Gminy, chyba że ustawy stanowią inaczej.

§ 2
Konsultacje mogą być przeprowadzone z inicjatywy:
a) Rady Gminy Żegocina,
b) Wójta Gminy Żegocina,
c) mieszkańców Gminy Żegocina posiadających czynne prawo wyborcze do Rady Gminy w dniu przeprowadzania konsultacji w liczbie co najmniej sto osób,
d) wspólnie, co najmniej pięciu organizacji pozarządowych i/lub innych podmiotów wymienionych w art. 3. ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działających na terenie Gminy Żegocina, w sprawach ważnych dla społeczności lokalnej mieszczących się w dziedzinach dotyczących prowadzonej przez nie działalności statutowej.

§ 3
1. Wniosek o przeprowadzenie konsultacji powinien zawierać w szczególności:
a) określenie celu i przedmiotu konsultacji,
b) formę konsultacji,
c) terminy i zakres terytorialny konsultacji,
d) uzasadnienie.
2. Wniosek o przeprowadzenie konsultacji zgłoszony przez mieszkańców Gminy, oprócz spełniania wymogów, o których mowa w ust.1 powinien zawierać:
a) wskazanie osoby (osób) upoważnionej (upoważnionych) do kontaktów w imieniu mieszkańców Gminy, z podaniem niezbędnych danych teleadresowych,
b) listę mieszkańców Gminy popierających wniosek (w liczbie nie mniejszej od określonej w § 2 pkt c) posiadających czynne prawo wyborcze w wyborach do Rady Gminy zawierającej imiona, nazwiska, adresy, numery PESEL oraz własnoręczne podpisy.
3. Wójt Gminy dokonuje formalnej oceny złożonego wniosku w terminie miesiąca, licząc od dnia jego złożenia. W przypadku stwierdzenia braków wzywa do uzupełnienia w terminie 7 dni, a w przypadku nie uzupełnienia wniosku w wyznaczonym terminie, pozostawia go bez rozpatrzenia informując o tym wnioskodawcę.
4. Wójt informuje Radę Gminy na najbliższej sesji o wpływie wniosków i sposobie ich rozpatrzenia. Informacja o odmownym rozpatrzeniu wniosku powinna zawierać uzasadnienie.
5. Jeżeli wniosek o przeprowadzenie konsultacji został rozpatrzony odmownie, kolejny wniosek w tej sprawie może być złożony nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od daty podjęcia decyzji o jego odmownym rozpatrzeniu.

§ 4
1. Rozstrzygnięcie o formie i terminie przeprowadzenia konsultacji każdorazowo podejmuje Wójt w drodze Zarządzenia, w którym określa:
a) przedmiot i cel konsultacji (a w przypadku podstawy ustawowej - wskazuje tę podstawę),
b) datę rozpoczęcia i zakończenia konsultacji,
c) zasięg terytorialny,
d) formę przeprowadzenia konsultacji,
e) osobę odpowiedzialną za przeprowadzenie konsultacji.
2. Wójt Gminy zapewnia warunki organizacyjno-techniczne do przeprowadzenia konsultacji.

§ 5
Konsultacje uważa się za ważne bez względu na ilość uczestniczących w nich mieszkańców, przedstawicieli grup społeczno - zawodowych, organizacji pozarządowych lub innych podmiotów.

§ 6
Konsultacje społeczne w zależności od ich przedmiotu mogą mieć zasięg:
a) ogólnogminny (sprawy, których przedmiot dotyczy mieszkańców całej Gminy),
b) lokalny - dotyczący mieszkańców określonego terytorium,
c) środowiskowy - dotyczący określonych grup społeczno-zawodowych, organizacji pozarządowych lub innych podmiotów.

§ 7
1. Uprawnionymi do udziału w konsultacjach społecznych są mieszkańcy Gminy Żegocina posiadający w dniu ich przeprowadzania czynne prawo wyborcze.
2. W przypadku konsultacji środowiskowych do udziału w konsultacjach uprawnieni są umocowani przedstawiciele grup społeczno - zawodowych, organizacji pozarządowych lub innych podmiotów działających na terenie Gminy.

§ 8
Konsultacje społeczne mogą polegać na:
a) wyrażeniu opinii lub złożeniu uwag w sprawie będącej przedmiotem konsultacji,
b) udzieleniu odpowiedzi na postawione pytanie,
c) wskazaniu jednego z zaproponowanych rozwiązań.

§ 9
1. Konsultacje społeczne mogą mieć formę:
a) ankiet w postaci papierowej lub elektronicznej skierowanych do mieszkańców gminy, grup społeczno-zawodowych, organizacji pozarządowych lub innych podmiotów,
b) bezpośrednich spotkań, zebrań, debat, warsztatów z mieszkańcami, przedstawicielami grup społeczno-zawodowych, organizacji pozarządowych lub innych podmiotów,
c) zbierania opinii i ekspertyz wśród specjalistów danej dziedziny.
2. Możliwe jest łączenie kilku form prowadzenia konsultacji.

§ 10
Zawiadomienie o konsultacjach społecznych publikuje się na stronie internetowej Gminy Żegocina, Biuletynie Informacji Publicznej oraz w formie obwieszczeń na terenie gminy najpóźniej na 7 dni od daty rozpoczęcia konsultacji. W zawiadomieniu o konsultacjach wskazuje się cel, przedmiot, formę oraz termin ich przeprowadzenia.

§ 11
1. Konsultacje społeczne w formie ankiety prowadzone są poprzez:
a) opublikowanie treści ankiety na stronie internetowej Gminy Żegocina,
b) opublikowanie treści ankiety na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Żegocinie i udostępnienie formularza ankiety w sekretariacie Urzędu Gminy w Żegocinie.
2. Druk ankiety powinien zawierać wskazanie celu i przedmiotu prowadzonych konsultacji.
3. Mieszkańcom Gminy umożliwia się składanie wypełnionych formularzy ankiety w Sekretariacie Urzędu Gminy w Żegocinie (skrzynka na formularze ankiety).

§ 12
1. Ankieta jest ważna jeżeli została prawidłowo wypełniona ze wskazaniem wszystkich koniecznych danych oraz podpisana.
2. Każdy uprawniony do wzięcia udziału w konsultacjach może tylko raz wyrazić swoją opinię.
3. Analizy zebranych ankiet dokonuje powołany zespół ds. konsultacji społecznych Urzędu Gminy w Żegocina.
4. Do zadań powołanego zespołu ds. konsultacji społecznych Urzędu Gminy w Żegocinie, o którym mowa w ust. 3 należy w szczególności:
a) sprawdzenie poprawności wypełnienia ankiet,
b) ustalenie wyników konsultacji.

§ 13
1. W przypadku konsultacji społecznych w formie bezpośredniego spotkania z mieszkańcami, przedstawicielami grup społeczno - zawodowych, organizacji pozarządowych lub innych podmiotów, spotkaniu przewodniczy Wójt Gminy lub osoba przez niego upoważniona w przypadku zebrań wiejskich sołtys.
2. Ze spotkania sporządza się protokół zawierający wynik konsultacji społecznych, do którego dołącza się listę obecności.
3. W protokole zapisuje się informację o terminie i formie konsultacji społecznych, dane osoby będącej przewodniczącym spotkania, temat, przebieg, podjęte ustalenia.
4. Do protokołu , o którym mowa w ust. 2 załącza się listę obecności zawierającą:
a) imię i nazwisko
b) adres zamieszkania
c) podpis
5. Zawiadomienie o konsultacjach w formie bezpośrednich spotkań z mieszkańcami Gminy zamieszcza się:
a) na oficjalnej stronie internetowej Gminy,
b) na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Żegocinie,
c) w sposób zwyczajowo przyjęty w jednostkach pomocniczych Gminy, w terminie nie późniejszym niż 7 dni przed dniem spotkania.

§ 14
1. Opinie i uwagi zgłoszone w czasie konsultacji kierowane są do powołanego przez Wójta Gminy zespołu ds. konsultacji społecznych Urzędu Gminy w Żegocinie.
2. Zespół ds. konsultacji społecznych Urzędu Gminy w Żegocinie rozpatruje ww. opinie i uwagi, przekazując propozycję stanowiska w tej sprawie do zatwierdzenia Wójtowi Gminy Żegocina.

§ 15
1. Wyniki konsultacji zawierające zestawienie zgłoszonych opinii i uwag wraz ze stanowiskiem Wójta Gminy Żegocina z podaniem uzasadnienia w przypadku ich nieuwzględnienia, zamieszcza się na stronie internetowej Gminy Żegocina oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Żegocinie nie później niż w terminie 14 dni od zakończenia konsultacji.
2. O wynikach konsultacji Wójt Gminy Żegocina informuje Radę Gminy na najbliższej sesji.

[wstecz]