UCHWAŁY RADY GMINY W ŻEGOCINIE KADENCJI 2014 - 2018

Uchwała nr XII/77/2015 Rady Gminy Żegocina z dnia 30 grudnia 2015 roku w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zapobiegania Narkomanii na rok 2016.

     Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2015 poz. 1515 ze. zm.) w związku z art. 41 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( tekst jednolity. Dz.U. z 2015, poz.1286 ze zm./ i art.10 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii /Dz.U.z 2012, poz. 124 ze zm./- Rada Gminy Żegocina uchwala co następuje:

§ 1
Przyjmuje się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zapobiegania Narkomanii w Gminie Żegocina na 2016 rok w brzmieniu przedstawionym w załączniku do niniejszej uchwały.


§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Gminy Żegocina.


Załącznik do uchwały Nr XII/ 77 /2015 Rady Gminy Żegocina z dnia 30.12.2015

Wprowadzenie

   W wymiarze społecznym negatywne konsekwencje powoduje uzależnienie od alkoholu, które w polskiej populacji kształtuje się na poziomie 4%. Obok tej formy uzależnienia występuje dość pokaźny obszar uzależnień od innych substancji psychoaktywnych, zwłaszcza od leków, a także internetu, narkotyków i hazardu. Problemem towarzyszącym uzależnieniem jest bardzo często przemoc domowa, która w 70% występuje w rodzinach z problemem alkoholowym. Alkohol jest także częstym powodem wykroczeń drogowych oraz wypadków komunikacyjnych.
   W kraju w roku 2014 zginęło na drogach 3 160 osób zabitych przez nietrzeźwych kierowców. Społeczeństwo naszej Gminy również nie jest wolne od takich zagrożeń będących rezultatem braku odpowiedzialności kierowców. W minionym roku do izby zatrzymań funkcjonariusze policji doprowadzili 3-ch mieszkańców naszej gminy. Miejscowa policja oraz patrole z sąsiednich placówek przeprowadzili kilkaset drogowych kontroli trzeźwości kierowców. Niestety u 29 osób prowadzących pojazdy i przejeżdżających po naszych drogach ujawniono stan spożycia alkoholu.
   Przeprowadzono 96 interwencji domowych w związku z awanturami wywołanymi przez domowników którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Nałożono 14 mandatów na osoby spożywające alkohol w miejscach publicznych. Jeżeli chodzi o ujawnianie zjawisk negatywnych związanych z nadużywaniem alkoholu przez osoby przebywające na terenie gminy, trzeba uznać, że sytuacja na tym polu uległa pogorszeniu. Może to być wynikiem ograniczania działalności kontrolnej Policji, która działa w uszczuplonym składzie. Na terenie naszego posterunku w Żegocinie dyżuruje 1 policjant /dzielnicowy/ tylko 1 dzień w tygodniu. Sytuacja taka powoduje trudniejszy dostęp do funkcjonariusza policji oraz powoduje obniżenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Występuje istotna różnica, zdaniem wielu osób, pomiędzy zgłaszaniem telefonicznym o zagrożeniu lub o niebezpieczeństwie a osobistym kontaktem z rezydującym na miejscu funkcjonariuszem.
   Szczegółowa diagnoza szkód w gminie związanych z nadużywaniem alkoholu przez część jej mieszkańców jest trudna do oszacowania z uwagi na brak określenia jednoznacznych przyczyn deficytów zdrowotnych spowodowanych alkoholem spożywaniem przez pacjentów korzystających z pomocy miejscowego ośrodka zdrowia. Podobnie rzecz się ma ze szczegółowym określeniem przyczyn szkód ekonomicznych w rodzinach spowodowanych nadużywaniem alkoholu. Nieco łatwiej można ujawnić przemoc, której podłoże stanowi alkohol. Częstokroć podczas interwencji policji, ofiary przemocy lękając się o siebie, zmniejszają skalę doznawanych szkód wobec własnej osoby, a także innych domowników. Zjawisko przemocy domowej dokonywanej przez członków rodziny można by ograniczyć pod warunkiem częstszych kontroli wspólnych przez pracowników GOPSu i Policji wśród zagrożonych przemocą rodzin. Jednakże z przytoczonych wcześniej przyczyn takie wspólne kontrole są w znacznym stopniu ograniczone ze względu na małą obsadę policjantów na naszym terenie. Dlatego też między innymi samorząd naszej gminy, w trosce o rodzinę a zwłaszcza jej najmłodsze pokolenie, podejmuje merytoryczne działania w stosunku do osób nadużywających alkoholu i zgłaszanych do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Szczególną troską Gminna Komisja obejmuje młodzież szkolną finansując cykliczne spotkania profilaktyczne i dydaktyczne dla młodzieży o tematyce zagrożeń związanych z alkoholem, narkotykami, i innymi substancjami uzależniającymi.
   Przedstawiony przez Komisję program profilaktyki na rok 2016 ma na celu przede wszystkim :
1/ zapobieganie problemom związanym z uzależnieniami /profilaktyka/,
2/ ograniczanie w ramach uprawnień ustawowych o samorządzie problemów związanych z handlem i dystrybucją napojów alkoholowych na terenie gminy,
3/ prowadzenie form kontroli społecznej dotyczących szkodliwych sposobów postępowania przez osoby nadużywające alkoholu i innych substancji uzależniających,
4/ w ramach profilaktycznej działalności informowanie rodziców oraz nauczycielu o bieżących osiągnięciach i metodach chroniących dzieci przed plagą uzależnień,

    Proponowany do realizacji program pomocy osobom uzależnionym i nadmiernie pijącym ma też na celu uaktywnienie osób społecznego zaufania odnośnie wsparcia w podejmowanych działaniach Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rzecz eliminacji z naszego życia społecznego szkodliwych zachowań.


Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


Harmonogram działań w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz zapobiegania uzależnieniom w gminie Żegocina na rok 2016

   Na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982r. O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( tekst jednolity. Dz.U. z 2015, poz.1286 ze zm.) i ustawy z dnia 29 lipca 2005r, o przeciwdziałaniu narkomanii ( tekst jednolity /Dz.U.z 2012, poz. 124 ze zm.) przyjmuje się do realizacji następujące zadania:

I. ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI POMOCY TERAPEUTYCZNEJ I REHABILITACYJNEJ DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU I INNYCH SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH.

1. Wspieranie placówek leczenia uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych w celu zapewnienia kompleksowej opieki terapeutycznej w zakresie podstawowego programu leczenia uzależnień (podstawa prawna; ustawa o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011r. - Dz. U. z 2013r. poz 217 ze zm.)
2. Kierowanie do placówek podstawowego leczenia uzależnień osób stosujących przemoc domową pod wpływem alkoholu lub innych substancji uzależniających.
3. Współpraca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z dyrekcjami szkół i Policją w rozpoznawaniu zjawisk patologicznych wśród młodzieży szkolnej pod kątem ujawniania zagrożeń spowodowanych nadużywaniem napojów alkoholowych, narkotyków, dopalaczy i innych środków uzależniających.
4. Refundowanie kosztów przejazdu osobom uzależnionym, które podejmują dobrowolne leczenie i rehabilitację w otwartych placówkach leczenia uzależnień.
5. Finansowanie badań diagnostycznych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i narkotyków osób zgłaszanych do Gminnej Komisji przez członków rodzin, Policję oraz instytucje i osoby prywatne.
6. Udział Gminnej Komisji w lokalnym gminnym systemie konsultacji i diagnozowania rodzin uwikłanych w problemy uzależnień, w wyniku których występują negatywne zachowania poszczególnych członków tych rodzin, skutkujące przemocą, zaniedbywaniem nieletnich, obniżeniem poziomu ekonomicznego, grożącego wykluczeniem społecznym itp.
7. Udzielanie osobom zainteresowanym aktualnych informacji na temat dostępnych placówek pomocy oraz instytucji, które są włączone w systemowe wspieranie rodzin uwikłanych w problemy alkoholowe.
8. Dofinansowanie szkoleń dla nauczycieli, którzy deklarują gotowość podjęcia pracy socjoterapeutycznej z uczniami z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym.
9. Finansowanie zajęć i programów opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów z rodzin zagrożonych patologią będącą skutkiem alkoholizmu lub niezaradności życiowej rodziców.
10. Współudział w organizowaniu lokalnych narad i konferencji przy udziale Policji, dyrektorów szkół gminnych, GOPS w zakresie diagnozowania i wdrażania systemu pomocy rodzinom z problemami alkoholowymi.

II. UDZIELANIE RODZINOM W KTÓRYCH WYSTĘPUJĄ PROBLEMY UZALEŻNIEŃ OD ALKOHOLU ORAZ PROBLEMY NARKOMANII POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ I PRAWNEJ A W SZCZEGÓLNOŚCI OCHRONY PRZED PRZEMOCĄ W RODZINIE.

1. Świadczenie pomocy w formie konsultacji dla rodzin (członków rodzin), w których są osoby nadużywające alkoholu i które doprowadzają przez swoje zachowania do destrukcji życia rodzinnego, co jest szczególnie niebezpieczne gdy w takiej rodzinie żyją dzieci i osoby nieletnie.
2. Kierowanie sprawców przemocy domowej dokonywanej przez osoby będące pod wpływem alkoholu na dobrowolną terapię odwykową a w przypadku gdy wchodzi w rachubę ochrona dzieci i osób nieletnich kierowanie wniosków tych osób do sądu celem wydania prawomocnych orzeczeń o umieszczeniu ich w stacjonarnych oddziałach szpitalnych leczenia uzależnień.
3. Zabezpieczenie w budżecie gminy niezbędnych środków finansowych na pomoce dydaktyczne do pracy z młodzieżą i dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych oraz zagrożonych ubóstwem i mających w związku z zaistniałą sytuacją trudności w nauce czy kontaktach społecznych (pomoc finansowa dotyczy zajęć w kołach zainteresowań, zespołach teatralnych, muzycznych prowadzonych w szkolnych grupach świetlicowych).
4. Dofinansowanie obozów młodzieżowych z programem profilaktycznym i socjoterapeutycznym dla wytypowanych grup z rodzin uwikłanych w problemy alkoholowe bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym z innych przyczyn życiowych.

III. PROWADZENIE PROFILAKTYCZNEJ DZIAŁALNOŚCI INFORMACYJNEJ I EDUKACYJNEJ W ZAKRESIE ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII, W SZCZEGÓLNOŚCI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY - W TYM PROWADZENIE POZALEKCYJNYCH ZAJĘĆ SPORTOWYCH A TAKŻE DZIAŁAŃ NA RZECZ DOŻYWIANIA DZIECI UCZESTNICZĄCYCH W POZALEKCYJNYCH PROGRAMACH OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZYCH I SOCJOTERAPEUTYCZNYCH.

1. Finansowanie zakupów materiałów dydaktycznych i pomocniczych dla nauczycieli prowadzących pracę profilaktyczną z indywidualnymi uczniami i z całą klasą.
2. Zabezpieczenie środków finansowych na zajęcia profilaktyczne prowadzone w gminnych placówkach oświatowych przez wyspecjalizowane osoby bądź certyfikowane zespoły terapeutyczne.
3. Wspieranie finansowe uczniowskich przedsięwzięć profilaktycznych opracowywanych przez młodzież i kierowanych do grup rówieśniczych. (Tworzenie tematycznych scenariuszy teatralnych wyrażających emocje i postawy młodzieży wobec alkoholu, narkotyków i innych używek)
4. Wpieranie finansowe sportowych zajęć pozalekcyjnych jako integralnej części strategii szkolnego programu profilaktycznego i stanowiących jedną z alternatywnych form spędzania wolnego czasu przez uczniów.
5. Zgodnie z kompetencjami wynikającymi z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych może w ramach finansowania sportowych zajęć pozalekcyjnych przeznaczyć część środków na zakup sprzętu sportowego.
6. Udzielanie wsparcia finansowego dla gminnych placówek oświatowych realizujących zajęcia profilaktyczne poświęcone bezpieczeństwu komunikacyjnemu ze szczególnym uwzględnieniem ugruntowania właściwych postaw i zachowań wobec nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.
7. Przeznaczenie części środków finansowych dla wsparcia świetlic szkolnych realizujących program profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej na zakup niezbędnych materiałów edukacyjnych wzbogacających metodykę pracy z młodzieżą.
8. Świadczenie pomocy finansowej na częściowe pokrycie kosztów organizacyjnych półkolonii i ferii zimowych z elementami profilaktyki trzeźwościowej dla dzieci i młodzieży korzystających z tych form wypoczynku.

IV. WSPOMAGANIE DZIAŁALNOŚCI INSTYTUCJI, STOWARZYSZEN I OSÓB FIZYCZNYCH SŁUŻĄCYCH ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I PROBLEMÓW W NARKOMANII

1. Współdziałanie członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w zakresie rozpoznawania i rozwiązywania problemów w rodzinach dotkniętych alkoholizmem, przemocą i wykluczeniem społecznym.
2. W miarę posiadanych środków wspomaganie świetlic środowiskowych i stowarzyszeń działających na terenie gminy, które realizują program profilaktyczno-wychowawczy i promują postawy oraz zachowania społecznie akceptowane.
3. Kontynuowanie współpracy z Policją w zakresie kontroli przestrzegania zapisów ustawy
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przez placówki korzystające z zezwoleń na handel napojami alkoholowymi na terenie gminy.
4. Współpraca z lokalnymi jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych w zakresie wsparcia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych realizujących w programie szkoleniowym elementy profilaktyki trzeźwościowej i wiedzy z dziedziny pomocy osobom będącym w stanie głębokiego zaburzenia psychicznego wywołanego upojeniem alkoholowym bądź innymi substancjami psychoaktywnymi.

V. WARUNKI REALIZACJI GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

1. Niniejszy program realizuje Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we współdziałaniu z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych stosownie do dyrektyw zawartych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r. (tekst jednolity. Dz.U. z 2015, poz.1286 ze zm./ i ustawy z dnia 29 lipca 2005 r,
o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jednolity Dz.U. z 2012r, poz.124 ze zm. /
2. Finansowanie zadań ujętych w programie odbywa się ze środków budżetowych gminy.
3. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żegocinie odbywa posiedzenia w budynku Urzędu Gminy w uzgodnionych każdorazowo terminach.
4. Konsultacji w sprawach dotyczących problemów uzależnień udziela się we wtorki i środy w pokoju numer 21 w budynku Urzędu Gminy w godzinach urzędowania.
5. Uczestniczącym w posiedzeniach Komisji członkom jest wypłacane, na dotychczasowych zasadach wynagrodzenie w kwocie 80 zł. brutto.
6. Nadzór nad realizacją programu sprawuje Rada Gminy w Żegocinie za pośrednictwem Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej.

Program został opracowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żegocinie

[wstecz]