UCHWAŁY RADY GMINY W ŻEGOCINIE KADENCJI 2014 - 2018

Uchwała nr XI/72/2015 Rady Gminy Żegocina z dnia 26 listopada 2015 roku o zmianie uchwały Nr XXI/150/2013 Rady Gminy Żegocina z dnia 14 marca 2013r. w sprawie wprowadzenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Żegocina

    Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15, art. 41 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 1515) oraz art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bochni Rada Gminy Żegocina, uchwala co następuje :

§ 1.
W uchwale Nr XXI/150/2013 Rady Gminy Żegocina z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie wprowadzenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Żegocina zmienionej Uchwałą Nr XXVI/192/2013 Rady Gminy Żegocina z dnia 30 października 2013r. o zmianie uchwały Nr XXI/150/2013 Rady Gminy Żegocina z dnia 14 marca 2013r. w sprawie wprowadzenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Żegocina wprowadza się następujące zmiany:
1.w §2 uchyla się ust. 3 i 28
2. w §12:
1/ ust. 3 otrzymuje brzmienie:
"3.W drodze selektywnej zbiórki wydzieleniu z wytworzonych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych będą podlegały odpady:
1) niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne z zastrzeżeniem: pkt 2-15
2) odpady komunalne ulegające biodegradacji - w tym odpady zielone i kuchenne, odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji
    3) papier i tektura w tym opakowania z papieru i tektury
4) tworzywa sztuczne w tym opakowania z tworzyw sztucznych
    5) szkło w tym opakowania ze szkła
6) metale w tym opakowania z metali
7) opakowania wielomateriałowe;
8) odpady wielkogabarytowe (w tym meble)
9) odpady budowlane i rozbiórkowe
10) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
11) odpady niebezpieczne zawarte w odpadach komunalnych (chemikalia)
12) zużyte opony
13) przeterminowane leki
14) zużyte baterie i akumulatory
15) tekstylia
2/ ust. 4 otrzymuje brzmienie:
"4.Do selektywnego gromadzenia odpadów należy stosować worki lub pojemniki o następujących, ujednoliconych kolorach:
1) niebieski z przeznaczeniem na papier i tekturę w tym opakowania z papieru i tektury oraz tekstylia,
2) żółty z przeznaczeniem na tworzywa sztuczne w tym opakowania z tworzyw sztucznych, metale w tym opakowania z metali oraz opakowania wielomateriałowe,
3) zielony z przeznaczeniem na szkło bezbarwne i kolorowe w tym opakowania ze szkła,
4) brązowy z przeznaczeniem na odpady komunalne ulegające biodegradacji (odpady zielone, kuchenne i odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji),
5) pomarańczowy z przeznaczeniem na odpady niebezpieczne (chemikalia -np. farby, rozpuszczalniki, oleje, opakowania po środkach ochrony roślin i in.).
6) czarny z przeznaczeniem na odpady pozostałe po wydzieleniu w drodze selektywnej zbiórki)".
3/ ust. 7 otrzymuje brzmienie:
"7. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz akumulatory, pochodzące z terenu nieruchomości odbierane będą:
1) na zgłoszenie telefoniczne właścicieli nieruchomości zamieszkałych do Wykonawcy wyłonionego w drodze przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych bezpośrednio z posesji właścicieli nieruchomości zamieszkałych w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zgłoszenia.
2) w punktach sprzedaży detalicznej, przy zakupie artykułu tego samego rodzaju, co zużyty, w     ilości niewiększej niż ilość kupionych artykułów,
3) w wyspecjalizowanych punktach zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
4) po utworzeniu w punkcie selektywnego gromadzenia odpadów
4/ ust. 10 otrzymuje brzmienie:
"10. Odpady budowlane i rozbiórkowe właściciele nieruchomości mogą zagospodarowywać we własnym zakresie lub przekazywać samodzielnie do punktu selektywnego gromadzenia odpadów po jego utworzeniu albo będą odbierane na zgłoszenie telefoniczne właścicieli nieruchomości zamieszkałych lub Gminy Żegocina.
Odbierane będą wyłącznie te odpady budowlano-remontowe i rozbiórkowe, które powstały w wyniku prowadzenia drobnych robót nie wymagających pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót do starosty; odpady niespełniające tej definicji przedsiębiorca ma obowiązek odebrać za dodatkową opłatą w uzgodnieniu z inwestorem.
5/ ust. 11otrzymuje brzmienie:
"11.Odpady wielkogabarytowe i zużyte opony będą odbierane na zgłoszenie telefoniczne właścicieli nieruchomości zamieszkałych do Wykonawcy wyłonionego w drodze przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych bezpośrednio z posesji właścicieli nieruchomości zamieszkałych w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zgłoszenia.
3. §16 otrzymuje brzmienie:
"1.Odpady komunalne niesegregowane (zmieszane) oraz odpady pozostałe po wydzieleniu w drodze selektywnej zbiórki należy usuwać z terenu nieruchomości dwa razy w miesiącu. W przypadku zabudowy wielolokalowej (Osiedle Przybyszówka) kontenery i pojemniki z odpadami będą dodatkowo odbierane w przypadku przepełnienia na telefoniczne zgłoszenie Zarządu Spółdzielni lub Gminy Żegocina.
2. Odpady podlegające wydzieleniu w drodze selektywnej zbiórki odpadów wymienionych w § 12 ust.3 pkt.2 należy usuwać z terenu nieruchomości, w których brak możliwości zagospodarowania odpadów we własnym zakresie dwa razy w miesiącu, a w zabudowie wielolokalowej (Osiedle Przybyszówka) w okresie od czerwca do sierpnia należy usuwać - jeden raz w tygodniu.
3.Odpady podlegające wydzieleniu w drodze selektywnej zbiórki odpadów wymienionych w § 12 ust.3 pkt. 3 i 15 należy usuwać z terenu nieruchomości dwa razy w miesiącu.
4. Odpady podlegające wydzieleniu w drodze selektywnej zbiórki odpadów wymienionych w§ 12 ust.3 pkt. 4,6,7 należy usuwać z terenu nieruchomości dwa razy w miesiącu.
5. Odpady podlegające wydzieleniu w drodze selektywnej zbiórki odpadów wymienionych w § 12 ust.3 pkt. 5 należy usuwać z terenu nieruchomości dwa razy w miesiącu.
6. Odpady określone w § 12 ust. 3 pkt. 8, 10 i 12 będą odbierane z terenu nieruchomości na zgłoszenie telefoniczne właścicieli nieruchomości zamieszkałych do Wykonawcy wyłonionego w drodze przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych bezpośrednio z posesji właścicieli nieruchomości zamieszkałych w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zgłoszenia.
7. Odpady określone w § 12 ust. 3 pkt. 11 będą odbierane z terenu nieruchomości dwa razy w roku, w tym 1 jeden raz w sezonie letnim.
8. Zużyte baterie i akumulatorki należy wydzielić ze strumienia odpadów komunalnych i przekazywać samodzielnie do punktów zbiórki znajdujących się w Urzędzie Gminy, w szkołach, świetlicach wiejskich do specjalistycznych pojemników.
9. Przeterminowane leki należy wydzielić ze strumienia odpadów komunalnych i przekazywać je samodzielnie do specjalistycznych pojemników znajdujących się w aptekach w godzinach ich otwarcia.
10.Odpady budowlane i rozbiórkowe, które powstały w wyniku prowadzenia drobnych robót nie wymagających pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót do starosty właściciele nieruchomości mogą zagospodarowywać we własnym zakresie lub przekazywać samodzielnie do punktu selektywnego gromadzenia odpadów po jego utworzeniu albo będą odbierane na zgłoszenie telefoniczne właścicieli nieruchomości zamieszkałych lub Gminy Żegocina.
Odpady powstałe na terenie budowy zobowiązany jest usunąć wykonawca robót budowlanych według odrębnych zasad.
11. Odpady z koszy ulicznych należy usuwać co najmniej raz na dwa tygodnie.
12.W przypadku terenów przeznaczonych do użytku publicznego oraz placówek handlowo -usługowych zlokalizowanych poza budynkami wprowadza się obowiązek codziennego usuwania odpadów.
13. Odpady komunalne wymienione w § 12 pkt. 3 ust. 1-15 odbierane będą według harmonogramu określonego przez Gminę Żegocina.
4. §29 otrzymuje brzmienie:
"1. Obowiązkowej deratyzacji podlegają obiekty zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, zabudowania gospodarcze, sklepy, warsztaty, obiekty przemysłowe itp.
2. Obowiązkową deratyzację przeprowadza się raz w roku.
3. Obowiązek ten, w odniesieniu do właścicieli budynków jednorodzinnych, może być realizowany tylko w miarę potrzeby.
4. Obowiązek deratyzacji spoczywa na właścicielu nieruchomości, który ponosi koszty jej przeprowadzenia.
5. §30 otrzymuje brzmienie:
"W przypadku wystąpienia populacji gryzoni, stwarzającej zagrożenie sanitarne, Wójt Gminy Żegocina określi, w uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarny, obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji oraz, poprzez zarządzenie, termin jej przeprowadzenia".

§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gmina Żegocina.

§ 3.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego, z mocą obowiązującą od 1.01.2016r.

[wstecz]