UCHWAŁY RADY GMINY W ŻEGOCINIE KADENCJI 2006 - 2010

Uchwała Rady Gminy w Żegocinie nr III/21/2006 z dn. 29 grudnia 2006 roku w sprawie ustalenia regulaminu określającego szczegółowe warunki przyznawania i wysokość dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz kryteria i tryb przyznawania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach dla których organem prowadzącym jest Gmina Żegocina.

    Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) i art.30 ust. 6, art.54 ust. 3 i 7 w związku z art. 91 d ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karta Nauczyciela / Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm./ Rada Gminy Żegocina uchwala co następuje:

§ 1
Ustala się regulamin określający szczegółowe warunki przyznawania i wysokość dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz kryteria i tryb przyznawania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Żegocina, stanowiący załącznik do uchwały.

§ 2

1. Traci moc Uchwała Nr XXXI/212/06 Rady Gminy w Żegocinie z dnia 27 luty 2006 roku w sprawie uchwalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli, dla których organem prowadzącym jest Gmina Żegocina

2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego i ma zastosowanie od 1 stycznia 2007 roku.

R E G U L A M I N
określający szczegółowe warunki przyznawania i wysokość dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz kryteria i tryb przyznawania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach dla których organem prowadzącym jest Gmina Żegocina.

ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

1.    Regulamin określa szczegółowe warunki przyznawania oraz wysokość:
1/ dodatków: funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy oraz mieszkaniowego,
2/ wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych,
3/ nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy z wyłączeniem świadczeń z ZFŚS i dodatków socjalnych określonych w art. 54 Karty Nauczyciela.


§ 2
1.    Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1/ "szkole" - rozumie się przez to: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkołę ponadgimnazjalną,
2/ "organie prowadzącym szkołę" - rozumie się przez to: Gminę Żegocina
3/ "regulaminie" - rozumie się niniejszy regulamin.
4/ "nauczycielach" - rozumie się przez to nauczycieli zatrudnionych w: przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkole ponadgimnazjalnej,
5/ obowiązkowym wymiarze godzin - rozumie się przez to tygodniowy obowiązkowy wymiar określony w art. 42 ust. 3 lub na podstawie art. 42 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karta Nauczyciela, zwana dalej Kartą Nauczyciela,
6/ podwyższonym obowiązkowym wymiarze godzin - rozumie się przez to tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin określony na podstawie art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela,
7/ miesięcznej liczbie godzin - rozumie się przez to obowiązkowy wymiar godzin pomnożony przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin, w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a od 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę,
8/ podwyższonej miesięcznej liczbie godzin - rozumie się przez to podwyższony obowiązkowy wymiar godzin pomnożony przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin,
w ten sposób, że czas zajęty do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
9/minimalnej stawce wynagrodzenia zasadniczego - rozumie się przez to stawkę wynagrodzenia odpowiadającą posiadanym przez nauczyciela kwalifikacjom i stopniowi awansu zawodowego.

ROZDZIAŁ II
WYNAGRODZENIE NAUCZYCIELI

§ 3

1.    Wynagrodzenie nauczycieli składa się z:

1/ wynagrodzenia zasadniczego:
2/ dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;
3/ wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
4/ nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art.54 Karty Nauczyciela.
2.    Wynagrodzenie zasadnicze w zależności od stopnia awansu zawodowego i posiadanych kwalifikacji ustala dyrektor szkoły proporcjonalnie do realizowanego wymiaru zajęć, a w stosunku do dyrektora organ prowadzący.
3.    Podstawę do ustalenia kwalifikacji nauczyciela oraz posiadanego stopnia awansu zawodowego stanowią oryginalne dokumenty albo uwierzytelnione odpisy / kopie / tych dokumentów.
4.    Ustalenia kwalifikacji nauczyciela i stopnia awansu zawodowego w celu zaszeregowania do właściwej stawki wynagrodzenia zasadniczego dokonuje dyrektor szkoły, a dla dyrektora - Wójt Gminy.

§ 4

1.    Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego określa corocznie rozporządzenie właściwego Ministra w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy.
2.    Wysokość stawki wynagrodzenia zasadniczego za 1 godzinę przeliczeniową ustala się dzieląc odpowiednią minimalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela,
o której mowa w ust.. 1, przez miesięczną liczbę godzin.
3.    Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli realizujących podwyższony obowiązkowy wymiar godzin ustala się mnożąc stawkę wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, o której mowa
w ust. 2, przez podwyższoną miesięczną liczbę godzin.

ROZDZIAŁ III
DODATEK MOTYWACYJNY

§ 5

1.    Dodatek motywacyjny dla nauczycieli stanowi 3 % kwoty planowanej na wynagrodzenie zasadnicze tych nauczycieli w danym roku budżetowym, powiększony o środki przeznaczone na dodatek motywacyjny dla dyrektorów w wysokości 5 % wynagrodzenia zasadniczego.
2. Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, od stycznia do czerwca i od września do grudnia. Za lipiec i sierpień wynagrodzenie jest wypłacane wg średniej urlopowej.

§ 6

1.    Dodatek motywacyjny dla nauczycieli, którzy posiadają szczególne osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze nie może przekroczyć 10%, a dla dyrektora 20 %.
2.    Dodatek ten dla nauczycieli przyznaje Dyrektor szkoły.
3.    Dyrektorowi szkoły dodatek motywacyjny przyznaje Wójt Gminy.

§ 7

1.    Warunkiem przyznania, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole lub placówce prowadzonej przez Gminę Żegocina z zastrzeżeniem ust. 2, dodatku motywacyjnego jest:
1/ uzyskiwanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:
a)    uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, osiągnięć dydaktyczno - wychowawczych potwierdzonych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami
w konkursach, zawodach i olimpiadach,
b)    umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,
c)    pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki z uwzględnieniem ich potrzeb w szczególności w stałej współpracy z rodzicami i właściwymi instytucjami i osobami świadczącymi pomoc społeczną.
2/ jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, w szczególności:
a)    systematyczne i efektywne przygotowywanie się do przydzielonych obowiązków,
b)    podnoszenie kwalifikacji i umiejętności zawodowych,
c)    dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń , pomocy dydaktycznych lub urządzeń szkolnych,
d)    prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,
e)    rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych i powierzonych obowiązków;
3/ posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego;
4/ zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust.2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela, a w szczególności:
a)    inicjowanie i organizowanie imprez i uroczystości szkolnych,
b)    udział w komisjach przedmiotowych i innych,
c)    opieka nad samorządem uczniowskim lub organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,
d)    prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,
e)    inicjowanie i stałe prowadzenie nadobowiązkowych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych
f)    aktywny udział w realizacji innych zadań statutowych szkoły lub placówki.

2.    Warunkiem przyznania nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora w szkole, dodatku motywacyjnego jest:

1/ Uzyskiwanie szczególnych osiągnięć w realizacji zadań wynikających ze statutu szkoły lub placówki,
2/ skuteczne zarządzanie szkołą zapewniające ciągły rozwój i doskonalenie jakości pracy,
3/ realizacja zadań i podejmowanie inicjatyw istotnie zwiększających udział i rolę szkoły w środowisku lokalnym,
4/ jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem dyrektora, a w szczególności:
a)    podnoszenie kwalifikacji i umiejętności zawodowych,
b)    rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych i powierzonych obowiązków;

5/ posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego,
6/ zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art.42 ust. 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela, a w szczególności:
a)    aktywny udział w szkoleniach, naradach i konferencjach,
b)    aktywny udział w realizacji innych zadań statutowych szkoły.
3.    Przy przyznawaniu dodatku motywacyjnego dla nauczyciela, ocenie pracy podlega okres pracy od przyznania poprzedniego dodatku.


ROZDZIAŁ IV
WYNAGRODZENIE ZA GODZINY PONADWYMIAROWE I ZASTĘPSTW DORAŹNYCH

§ 8
1.    Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin tych zajęć.
2.    Zatrudnienie w zwiększonym wymiarze godzin określonym w art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela powinno obejmować nauczycieli szczególnie wyróżniających się w pracy.
3.    Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w szczególności w związku z:
1/ zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub mrozów,
2/ wyjazdem uczniów na wycieczki, zawody, turnieje, olimpiady, konkursy,
3/ wyjazdem nauczyciela z uczniami jak w pkt 2 lub uczestnictwo nauczyciela w pracach komisji konkursowych, egzaminacyjnych i innych,
4/ chorobą ucznia nauczanego indywidualnie, trwającą nie dłużej niż tydzień, traktuje się jak godziny faktycznie odbyte.
4.    Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową oblicza się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych odbywa się w warunkach trudnych i uciążliwych dla zdrowia) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego wymiaru zajęć ustalonego dla danego rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych nauczyciela.
5.    Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas do 0,5 godziny pomija się,
a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
6.    Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
7.    Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub w dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru ( lub 1 gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w tym tygodniu, nie może być jednak większe niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.
8.    U nauczycieli, którzy realizują obowiązkowy wymiar godzin na podstawie etatu łączonego ( różne pensum godzin ), ilość godzin ponadwymiarowych wylicza się w stosunku do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin liczonych dla każdego pensum oddzielnie.
9.    Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje za czas niezbędny do wykonywania doraźnych czynności w związku z pełnieniem funkcji związkowych.

§ 9

1.    Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.
2.    Wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się jak § 8 pkt. 4 regulaminu, z zastrzeżeniem dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć na podstawie art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela.
3.    Wynagrodzenie za godziny zastępstw doraźnych wypłaca się wg stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela.
4.    Dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć na podstawie art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela wynagrodzenie za godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach doraźnego zastępstwa odbywała się w warunkach trudnych i uciążliwych dla zdrowia) przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru zajęć.

§ 10

Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin określony jest w art. 42 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela.

§ 11

Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych określony w art. 42 ust. 3 cyt. wyżej ustawy - Karta Nauczyciela, o liczbę godzin zajęć stanowiącą różnicę między obowiązującym nauczyciela tygodniowym wymiarem zajęć, a wymiarem określonym w poniższej tabeli:

Lp.    Stanowisko kierownicze    Tygodniowy wymiar zajęć
1    Dyrektor szkoły /zespołu/
- do 4 oddziałów                                             12
- od 5 do 8 oddziałów                                    10
- od 9 do 11 oddziałów                                    6
- od 12 do 15 oddziałów                                  5
- 16 i więcej oddziałów                                    3
Wicedyrektor szkoły /zespołu/
- od 12 do 15 oddziałów                                  9
- 16 i więcej oddziałów                                    7

§ 12

Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkole , Wójt Gminy może przydzielić godziny ponadwymiarowe w wymiarze nie przekraczającym 3 godzin tygodniowo.

§ 13

Wymiar zajęć ustalony w § 11 regulaminu odnosi się również do nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w zastępstwie nauczycieli, którym powierzono te stanowiska, z tym że obowiązuje on tych nauczycieli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zlecono nauczycielowi zastępstwo.

§ 14

1.    Przepisy regulaminu stosuje się do nauczycieli szkół, dla których ustalony plan zajęć wynikający z planów nauczania lub organizacji pracy jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego i spowodowany jest:
1/ odbywaniem praktyk zawodowych przez uczniów szkół zawodowych,
2/ wcześniejszym zakończeniem zajęć w ostatnich klasach szkół ponadgimnazjalnych,
3/ udziałem w kursach dokształcania zawodowego uczniów klas wielozawodowych,

§ 15

1.    Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć, dla których plan zajęć wynikający z planów nauczania lub organizacji pracy szkoły, w danym okresie roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych lub przekracza ten wymiar, zobowiązani są do realizowania w innych okresach trwania roku szkolnego takiego wymiaru tygodniowej liczby godzin zajęć (zwiększonego lub zmniejszonego), aby średni wymiar zajęć nauczyciela w ciągu roku szkolnego odpowiadał obowiązkowemu wymiarowi godzin zajęć określonemu w art. 42 ust. 3 cyt. ustawy - Karta Nauczyciela oraz w § 19 regulaminu.
2.    Ustalony dla nauczyciela na zasadach określonych w pkt.1 wymiar godzin zajęć różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, nie może w okresach realizacji zwiększonego wymiaru godzin przekraczać z tego tytułu 1 etatu.
3.    Plan zajęć ustalony według zasad, o których mowa w ust.. 1, powinien być określony dla każdego nauczyciela w planie organizacyjnym na dany rok szkolny i podany nauczycielowi do wiadomości przed rozpoczęciem roku szkolnego.

§ 16

1.    Dla nauczycieli, którym w planie organizacyjnym na dany rok szkolny przydzielono liczbę godzin zajęć przekraczającą tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, godzinami ponadwymiarowymi są godziny zajęć realizowane ponad tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określony według zasad ustalonych w § 15 ust.. 1 regulaminu.
2.    Dla nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze zajęć realizujących różny wymiar zajęć w poszczególnych okresach roku szkolnego, w umowie o pracę należy określić średni wymiar godzin zajęć dla całego okresu zatrudnienia lub liczby godzin przypadające na poszczególne okresy zatrudnienia.

§ 17

Przydzielone w planie organizacyjnym godziny zajęć, nie realizowane przez nauczyciela
z powodu choroby lub z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, traktuje się dla rocznego rozliczenia godzin jak godziny zajęć zrealizowane z zastrzeżeniem § 16 ust. 1 regulaminu.

§ 18

W przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy przed upływem roku szkolnego, na który został ustalony plan zajęć, rozliczenie z przydzielonych godzin zajęć, następuje z datą ustania stosunku pracy z tym, że za wszystkie przepracowane miesiące, bez względu na wymiar zrealizowanych zajęć przysługuje nauczycielowi prawo do wynagrodzenia zasadniczego za obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin zajęć określony w art. 42 ust. 3 ustawy - Karty Nauczyciela, oraz w § 19 regulaminu.

§ 19
1.    Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami oraz na ich rzecz przez nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela, zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Żegocina, przedstawia poniższa tabela:

Lp.    Stanowisko                             Obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin
1    Pedagodzy, psycholodzy, logopedzi, doradcy zawodowi, nauczyciele orientacji przestrzennej i nauczyciele usprawnienia widzenia, a także inni specjaliści prowadzący zajęcia specjalistyczne zatrudnieni w szkołach  -  22.    
   

2.    Przez zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami oraz na ich rzecz przez nauczycieli wymienionych w powyższej tabeli w pkt 1 należy rozumieć zajęcia grupowe i indywidualne, wynikające z realizacji zadań diagnostycznych, terapeutycznych, doradczych, profilaktycznych i korekcyjnych.

§ 20

1.    Obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze, prowadzącego zajęcia z przedmiotów o różnym wymiarze godzin, ustala się
w częściach proporcjonalnych dla wymiaru godzin obowiązujących dla danego przedmiotu.
2.    Obowiązkowy pełny wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych nauczycieli zobowiązanych do pracy w innej szkole w celu uzyskania obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych ustala się według zasad określonych
w pkt. 1.

§ 21

1. Do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w kształceniu zaocznym zalicza się:

1/ godziny wykładów, konsultacji, ćwiczeń, zajęć praktycznych i konwersatoriów,
2/ faktycznie zrealizowane godziny:
a) poprawiania i oceniania pisemnych prac kontrolnych i egzaminacyjnych (z wyjątkiem egzaminów wstępnych, z nauki zawodu, z przygotowania zawodowego i dojrzałości), licząc poprawianie 3 prac za 1 godzinę zajęć,
b) innych zajęć pedagogicznych realizowanych z uczniami przez pełnozatrudnionego nauczyciela w formach przez niego obranych i udokumentowanych w wymiarze nie przekraczającym 50 godzin rocznie; dla nauczycieli niepełnozatrudnionych wymiar tych zajęć ulega stosownemu zmniejszeniu,

2.    Dla celów obliczania obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych przez godzinę ćwiczeń i konsultacji należy rozumieć jednostkę 45 minut, przez godzinę zajęć praktycznych - jednostkę 55 minut, a przez godzinę pozostałych zajęć - 60 minut.
3.    Rozliczenie godzin zajęć dydaktycznych nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin zajęć dydaktycznych w kształceniu zaocznym następuje w każdym semestrze. W okresie semestru nauczyciel obowiązany jest zrealizować połowę rocznego wymiaru godzin zajęć; za podstawę rozliczenia przyjmuje się zapisy w dzienniku lekcyjnym, odbyte godziny zajęć, godziny usprawiedliwionej nieobecności w pracy i godziny nie zrealizowane z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

4.    Odbyte godziny zajęć wymienionych w ust.1 regulaminu oraz godziny zajęć wynikające z planu nauczania, lecz nie zrealizowane z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, przekraczające połowę rocznego wymiaru, są godzinami ponadwymiarowymi

ROZDZIAŁ V
DODATEK FUNKCYJNY

§ 22
1.    Wysokość dodatku funkcyjnego dyrektora zależy od:

1/ warunków organizacyjnych - / ilości oddziałów, liczby wicedyrektorów, zmianowości, liczby budynków, w których funkcjonuje szkoła /,

2/ funkcjonowania szkoły:

a)    racjonalnego i efektywnego gospodarowania środkami finansowymi,
b)    prawidłowo prowadzonej polityki kadrowej,
c)    pozyskiwanie środków w ramach działalności gospodarczej szkoły,
d)    terminowego przygotowywania arkusza organizacyjnego, aneksów do arkusza,
e)    prowadzenia dokumentacji szkolnej /arkusze ocen, protokoły egzaminów wstępnych, sprawdzających, dojrzałości, dzienniki lekcyjne /,
f)    przestrzegania przepisów BHP na terenie szkoły,

3/ wyników w nauczaniu i wychowaniu:
a) wyników klasyfikacji rocznej,
b) wyników egzaminów dojrzałości.

2.    Dodatek przyznaje Wójt Gminy na okres roku szkolnego.

§ 23

Wysokość dodatku funkcyjnego określa poniższa tabela:

 

L.p.

 

Stanowisko

Wysokość dodatku funkcyjnego w złotych

od

do

1

Dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej/ zespołu szkół

    - liczącej do 4 oddziałów

   -  od 5 do 8 oddziałów

   - od 9 do 11 oddziałów

   - od 12 do 15 oddziałów

   - 16 i więcej oddziałów

 

200

400

500

600

700

 

400

600

700

800

900

 

 

§ 24

1.    Dodatek funkcyjny dla wicedyrektora określa dyrektor szkoły, z tym, że jego wysokość nie może przekroczyć 60 % dodatku funkcyjnego dyrektora.
2.    Wysokość dodatku funkcyjnego dla innych stanowisk kierowniczych w szkole określa dyrektor szkoły, a ich wysokość nie może przekroczyć 40% dodatku funkcyjnego dyrektora..
§ 25

1.    Nauczycielom, którym powierzono wychowawstwo klasy, opiekuna stażu przysługuje dodatek funkcyjny w stosunku do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego w najwyższym stopniu zaszeregowania i wynosi miesięcznie:

1/ wychowawca klasy - 2,5%
2/ opiekun stażu - 2%
3/ wychowawca w przedszkolu - 2,5%
przyznawane przez dyrektora na czas pełnienia funkcji.
2.    Dodatki o których mowa w § 25 wypłacane są w pełnych złotych.


§ 26

1.    Dodatek funkcyjny przysługuje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie funkcji. Jeżeli powierzenie funkcji nastąpiło z dniem pierwszym miesiąca, dodatek przysługuje za ten miesiąc.
2.    Dodatek funkcyjny przestaje przysługiwać z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło odwołanie z funkcji lub wygasł okres pełnienia funkcji. Jeżeli odwołanie z funkcji nastąpiło z dniem pierwszym miesiąca lub z tym dniem wygasł okres pełnienia funkcji, dodatek nie przysługuje od tego miesiąca.
3.    Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie, w którym nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, nie przysługuje również w czasie urlopu dla poratowania zdrowia.

ROZDZIAŁ VI
DODATKI ZA WARUNKI PRACY

§ 27

1.    Za pracę w trudnych warunkach i uciążliwych uznaje się prowadzenie zajęć wymienionych w § 8 i § 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 roku / Dz. U. Nr 22, poz. 181 z późn.zm. /.
2.    Dodatek za warunki pracy przysługuje za faktycznie przepracowane godziny
i w wysokości proporcjonalnej do liczby tak przepracowanych godzin w stosunku do etatowego pensum.
3.    Wysokość stawki wynagrodzenia za godzinę ponadwymiarową - obliczoną, jak § 8 regulaminu - jeżeli jest przepracowana w warunkach trudnych i uciążliwych, powiększa się odpowiednio, w sposób wynikający z regulaminu.

§ 28

1.    Wysokość dodatku za pracę w trudnych warunkach nie może przekroczyć 20 % wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela, jeżeli praca jest wykonywana w pełnym wymiarze godzin, za które to wynagrodzenie przysługuje.
2.    Uprawnionymi do dodatków w wysokości określonej w ust.1 są:
- nauczyciele prowadzący indywidualne nauczanie dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego.


ROZDZIAŁ VII
DODATEK MIESZKANIOWY

§ 29

Dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielom posiadającym kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionym w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć, w szkołach położonych na terenach wiejskich oraz w miastach liczących do 5 tys. mieszkańców.
§ 30
1.    Nauczycielowi, o którym mowa w § 29 regulaminu, przysługuje dodatek mieszkaniowy, zwany dalej  "dodatkiem", w wysokości uzależnionej od liczby członków rodziny, wypłacany co miesiąc w wysokości:
1/ dla 1 osoby - 27 zł
2/ dla 2 osób - 36 zł
3/ dla 3 osób - 45 zł
4/ dla 4 i więcej osób - 54 zł


2.    Do osób, o których mowa w ust.1, zalicza się nauczyciela oraz wspólnie z nim zamieszkujących: współmałżonka oraz dzieci do ukończenia 25 roku życia, a także rodziców pozostających na jego wyłącznym utrzymaniu.
3.    Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem, stale z nim zamieszkującym, przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej w ust. 1. Małżonkowie wspólnie określają pracodawcę, który będzie im wypłacał dodatek.
4.    Dodatek przysługuje nauczycielowi niezależnie od tytułu prawnego do zajmowania przez niego lokalu mieszkalnego.
5.    Dodatek przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu,
w którym złożono wniosek o jego przyznanie.

§ 31

1.    Dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:

1/ nie świadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,
2/ pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego,
3/ odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej; w przypadku jednak gdy z nauczycielem powołanym do służby zawarta była umowa o pracę na czas określony, dodatek wypłaca się nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa ta została zawarta,
4/ korzystania z urlopu wychowawczego przewidzianego w odrębnych przepisach.

§ 32

Dodatek przyznaje się na wniosek nauczyciela / dyrektora szkoły/ lub na wspólny wniosek nauczycieli będących współmałżonkami.

§ 33

Nauczycielowi dodatek przyznaje Dyrektor szkoły, a Dyrektorowi szkoły - Wójt Gminy.

ROZDZIAŁ VIII
DODATEK ZA WYSŁUGĘ LAT

§ 34

1.    Dodatek za wysługę lat przysługuje:

1/ począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższe stawki dodatku, jeśli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca, 2/ za dany miesiąc, jeśli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.

2.    Dodatek za wysługę lat przysługuje za dni, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

ROZDZIAŁ IX
NAGRODY ZE SPECJALNEGO FUNDUSZU NAGRÓD
§ 35

1. Tryb i kryteria przyznawania nagród ze specjalnego funduszu nagród nauczycieli, o których mowa w ust. art. 49 ust. 1 pkt. 1 i ust. 2 Karty Nauczyciela regulują odrębne przepisy.

2. Odrębnym przepisem, o którym mowa w ust. 1 jest Regulamin nagród organu prowadzącego ustalony uchwałą Nr XX/134/04 Rady Gminy w Żegocinie z dnia 10 grudnia 2004 roku w sprawie uchwalenia kryteriów i trybu przyznawania nagrody Wójta dla
nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze.

3. W budżecie Gminy tworzy się specjalny funduszu nagród w wysokości 1 % planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych nauczycieli z przeznaczeniem na wypłaty nagród Wójta Gminy i dyrektorów szkół z czego:
1/ 80% środków funduszu przeznacza się na nagrody dyrektorów
2/ 20% środków przeznacza się na nagrody Wójta Gminy.

4. Nagrody o których mowa w ust.1 są przyznawane nauczycielom/dyrektorom/ w terminie do 14 października każdego roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nagroda może być przyznawana w innym terminie.

ROZDZIAŁ X
PRZEPISY PRZEJŚCIOWE

§ 36
W przypadku nieuchwalenia do dnia 31 grudnia danego roku regulaminu na kolejny rok kalendarzowy stosuje się regulamin obowiązujący w roku poprzednim, nie dłużej jednak niż przez okres dwóch miesięcy od ogłoszenia ustawy budżetowej


ROZDZIAŁ XI
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 37
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, godziny zastępstw doraźnych oraz dodatek za warunki pracy i dodatek mieszkaniowy wypłacane są po upływie miesiąca, za który przysługuje (z dołu). Pozostałe składniki wynagrodzenia wypłacane są w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego.
§ 38
1.    Zapis Regulaminu został uzgodniony z zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi na terenie szkół.
2.    Zmiany do Regulaminu następują w trybie właściwym dla jego ustalenia.
3.    Regulamin obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 roku.

[wstecz]