KAPLICA POD LIPAMI - ODPUST 2007

        

 Kaplica "Pod Lipami" w Rozdzielu - odpust 2007. Kaplica "Pod Lipami" w Rozdzielu - Figura NMP.
Kaplica "Pod Lipami" w Rozdzielu. Figura Najświętszej Marii Panny w rozdzielskiej kaplicy.

     W sobotnie południe 16 czerwca 2007 roku, w uroczo położonej i mającej ciekawą legendę oraz  historię Kaplicy "Pod Lipami" w Rozdzielu odprawiona została przez goszczącego w żegocińskiej parafii ks. Kazimierza Trybułę odpustowa msza święta. Licznie przybyli wierni oddali cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Marii Panny, które patronuje temu miejscu. Rozdziele jest jedyną wsią na terenie Gminy Żegocina, w której jest zarówno kościół, jak i czynna kaplica.

 Kaplica "Pod Lipami" w Rozdzielu - odpust 2007.   Kaplica "Pod Lipami" w Rozdzielu - odpust 2007.
Czciciele NMP przybywają na odpust. Przed Kaplica zebrało się kilkaset osób.

   Licznie przybyłych wiernych, czcicieli Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, powitał najpierw ksiądz proboszcz z Żegociny Leszek Dudziak. Potem, w skwarze południa, odprawione zostało nabożeństwo, podczas którego piękną homilię o nowym kulcie Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny wygłosił ksiądz Kazimierz Trybuła. - Serce Matki Bożej było czczone od początku chrześcijaństwa, choć może niezbyt wyraźnie. Dopiero wieki XVII i XVIII przyniosły doskonalsze formy tego kultu. Powstała nawet msza święta poświęcona Sercu NMP, które nazywano najświętszym, przeczystym, konsekrowanym. Początkowo sprawowano te msze święto w Zgromadzeniu Zakonu Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, potem w tych diecezjach, które o to poprosiły. Powstały nowe akty poświęcenia się Najświętszemu Sercu Maryi Panny. Obdarzane one były odpustami. Z biegiem lat wytworzyła się praktyka obchodzenia 15 pierwszych sobót miesiąca w nawiązaniu do 15 tajemnic różańca świętego. Nowe światło na kult  Serca Matki Bożej rzuciły objawienia fatimskie. 13 lipca 1917 roku Matka Boża zażądała, aby czczono Jej serce i chciała dwóch rzeczy: aby Jej Sercu poświęcono wszystkie narody , w tym narody Rosji i by przyjmowano Komunię Świętą w duchu wynagrodzenia za zniewagi, jakich doznaje od ludzi. Te fatimskie objawienia zostały poparte następnymi w 1925 i 1929 roku - powiedział kapłan, po czym wyjaśnił dokładnie zasady nowego kultu: przez 5 kolejnych miesięcy odprawienie spowiedzi, przyjęcie komunii świętej, odmówienie jednego różańca i przez 15 minut rozmyślanie nad 15 tajemnicami różańcowymi w intencji zadośćuczynienia.  - Jest to druga forma czci Niepokalanego Serca Matki Bożej. Pierwsza to poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Najświętszej Marii Panny. Uroczystego poświęcenia narodów, w tym narodów Rosji dokonał papież Jan Paweł II. To pragnienie Matki Bożej zostało więc dokonane. Ale pozostało drugie, żeby były odprawiane pierwsze soboty miesiąca, według takich zasad: spowiedź (nie musi być w pierwszą sobotę) w duchu wynagrodzenia Matce Bożej za obelgi i zniewagi od ludzi, przyjęcie komunii świętej w pierwszą sobotę (także w duchu wynagrodzenia), odmówienie przynajmniej jednej części (5 tajemnic) różańca świętego, piętnastominutowe rozważanie nad tajemnicami różańcowymi i też w duchu wynagrodzenia - wyjaśniał kapłan.
     Po zakończeniu mszy świętej odmówiono Akt Poświęcenia Rodzin Sercu NMP, a potem litanię do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Na zakończenie odpustowej sumy w Kaplicy "Pod Lipami" celebrans udzielił specjalnego błogosławieństwa, a potem podziękował wszystkim, którzy przygotowali nabożeństwo.

 Kaplica "Pod Lipami" w Rozdzielu - odpust 2007.  Kaplica "Pod Lipami" w Rozdzielu - odpust 2007.
Nabożeństwo odpustowe celebrował i homilię wygłosił ks. Kazimierz Trybuła.
 Kaplica "Pod Lipami" w Rozdzielu - odpust 2007. Kaplica "Pod Lipami" w Rozdzielu - odpust 2007.
Część uczestników nabożeństwa. Odpustowe kramy po drugiej stronie drogi.

     Kilkaset osób - uczestników nabożeństwa - po jego zakończeniu zatrzymało się jeszcze na chwili rozmowy, zakupieniu na kramach tradycyjnych, odpustowych cukierków, po czym rozeszło się do domów.

[zegocina.pl]                     [rozdziele]