JUŻ 20 LAT ISTNIEJE KOŚCIÓŁ W ROZDZIELU

Kościół w Rozdzielu. Kościół w Rozdzielu.

     W tym roku mija 20 lat, od dnia, kiedy w rozdzielskim Kościele pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła odprawiono pierwsze nabożeństwo. Przez wiele wieków mieszkańcy tej wioski chodzili do kościoła w Żegocinie, albo Kamionki Małej, czy Laskowej. Od czasu wybudowania kaplicy, zwanej "Pod Lipami", spotykali się także tam, ale tylko latem.
      Nadarzającą się okazję na wybudowanie w Rozdzielu kościoła wykorzystał zmarły już ksiądz prałat Antoni Poręba - proboszcz Parafii w Żegocinie w latach 1982 - 2003. Tak wspominał tamto wydarzenie przed kamerą Krakowskiego Ośrodka Telewizyjnego, który w roku 1996 nakręcił w Żegocinie program pt. 'Niedziela w ... Żegocinie":

Ks. Antoni Poreba.
Ks. Antoni Poręba

    "Kościół w Rozdzielu został przeniesiony z Królówki w roku 1986. Wcześniej był w Królówce kościołem parafialnym pod wezwaniem Św.. Jakuba i pochodzi najprawdopodobniej z końca XV wieku. W Królówce wybudowano nowy kościół. Budowę skończyli w 1939 roku. Kiedy ukończyli budowę dostali decyzje na rozbiórkę starego kościoła. Przyszła wojna i starego kościoła nie rozebrali, ale zaraz po wojnie, w 1946, albo 1947 roku kościół został rozebrany i złożony tak na kupę drzewa. Co z tego mieli robić nie wiadomo. Konserwator Wojewódzki z Krakowa zarządził, że kościół trzeba jednak z powrotem złożyć na nowym miejscu. Żeby nie przeszkadzał widokowo nowemu kościołowi, wtedy postanowili złożyć go z powrotem na cmentarzu, gdzie służył jako kościół cmentarny. Złożyli go w 1949 roku. Było to jednak dość nieszczęśliwe złożenie, bo bez właściwych fundamentów. Na zwykłych kamyczkach złożyli to drzewo. Dlatego cała woda, która z górki cmentarza schodziła w dół, przechodziła pod ten kościół. Skutkiem tego było tam ciągle błoto, stale ten kościół był zawilgocony. W tej sytuacji zaczął kościół po prostu walić się. Nie miał go kto wziąć. Wtedy ksiądz prałat mnie poprosił, żeby zabrać ten kościół i wtedy popisaliśmy umowę w Kurii i ja ten kościół zabrałem. W 1985 roku wybudowaliśmy fundamenty, aby stał na kamieniu, a w 1986 przenieśliśmy go".

    W ten sposób zabytkowy, drewniany kościół z Królówki "ożył" po raz trzeci. Tym razem w pięknym Rozdzielu, gdzie stoi do dzisiaj i służy parafianom, jako kościół pomocniczy. Wdzięczni Księdzu Porębie za dar kościoła mieszkańcy Rozdziela  ufundowali Mu w 2004 roku tablicę pamiątkową, którą zamontowano na usytuowanym w południowej części kościelnego dziedzińca kamiennym głazie.

Budowa kościoła w Rozdzielu. Foto arch. z 1986 r. Jedno z pierwszych nabożeństw w rozdzielskim kościele.
Budowa kościoła w Rozdzielu. Foto arch. z 1986 r. Jedno z pierwszych nabożeństw w rozdzielskim kościele.

Pierwszy nabożeństwo ślubne w rozdzielskim kościele.

Nabożeństwo w rozdzielskim kościele w roku 2006.

Pierwszy nabożeństwo ślubne w rozdzielskim kościele.

Nabożeństwo w rozdzielskim kościele w roku 2006.

    Dzięki pomocy pani Anny Zelek, która w rozdzielskim kościele brała ślub jako pierwsza, możemy zaprezentować trzy archiwalne fotografie z czasów budowy, a właściwie rekonstrukcji zabytkowego kościoła w Rozdzielu, bez którego dzisiaj trudno byłoby sobie wyobrazić krajobraz Rozdziela.

LINKI DO STRON O KOŚCIELE W ROZDZIELU

www.jpg (16505 bytes)

Serwis o Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Serwis Gminy Żegocina - dział "Zabytki".

www2.jpg (25727 bytes)

   Jeśli ktoś z Państwa posiada archiwalne fotografie z czasów budowy i pierwszych lat funkcjonowania kościoła w Rozdzielu, prosimy o ich przesłanie, lub wypożyczenie w celu zeskanowania. Chętnie posłuchamy także relacji naocznych uczestników budowy tej świątyni.

   Fotografie można przesyłać na adres tolszewski@wp.pl

Serwis CKSiT w Żegocinie - dział "Zabytki".

[archiwumzegocina.pl]                                                             [rozdziele]