PARAFIA W ŻEGOCINIE - KSIĘŻA RODACY - WOJCIECH ROSZEK

Ks. Wojciech Roszek.1834 - 1894

WOJCIECH ROSZEK (1834 -1894)

       O księdzu Wojciechu Roszku do dziś wspominają górale w Poroninie. Widocznie jego zasługi dla parafii poronińskiej musiały być niemałe. Choć jak okazuje się z biogramu Bogusławy Czajeckiej w "Polskim Słowniku Biograficznym", zasługi księdza Wojciecha Roszka wykraczają daleko poza Poronin. Pochodził z Łąkty Górnej koło Bochni i był synem rolnika.
        Szkołę wydziałową i niższe gimnazjum ukończył w Bochni, po czym kształcił się w Krakowie, a następnie studiował w Seminarium Duchownym Instytutu Teologicznego w Tarnowie. W 1860 roku otrzymał święcenia kapłańskie od
biskupa Józefa Alojzego Pukalskiego. Jako wikary pracował w Trzcianie, Radłowie, Zassowej, Chełmie i w Bochni. Po dziesięciu latach został proboszczem w Poroninie jako piąty w historii parafii proboszcz. Jako proboszcz piastował też godność wicedziekana dekanatu nowotarskiego, a czas jego proboszczowania w Poroninie trwał 24 lata, a więc najdłużej ze wszystkich swoich poprzedników. Jego działalność duszpasterska jako też gospodarska i społeczna wyraźnie zaznaczyła się na każdym odcinku życia parafii. Tamtejsza parafia należała wówczas do diecezji tarnowskiej. Był proboszczem gospodarnym, ale dbał nie tylko o kościół i plebanię, ale też o inne sprawy parafian. Doprowadził m.in. do zbudowania szkoły w Poroninie. Jednocześnie niemal od samego początku swej pracy duszpasterskiej na Podhalu, działał w Towarzystwie Tatrzańskim. Poświęcił schronisko zbudowane przez Adama Uznańskiego przy Morskim Oku. Wydawał z ramienia TT jako członek zarządu pierwsze odznaki i książki przewodnickie. Pod jego kierunkiem budowano schroniska w Rostoce i Dolinie Pięciu Stawów i drugiego przy Morskim Oku. Własnoręcznie malował oznakowania szlaków turystycznych. Prowadził też badania naukowe, m.in. źródeł dopływowych Morskiego Oka, aby sprawdzić, czy zamarzają, a także obserwacje meteorologiczne. Założył zresztą w Poroninie stację meteorologiczną. Był członkiem Komisji Fizjograficznej Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, a później Akademii Umiejętności i publikował swe uwagi w sprawozdaniach komisji. Założył też stacje Towarzystwa Tatrzańskiego w Białce, Czarnym Dunajcu. Czorsztynie, Nowym Targu i Zakopanem, a w 1888 roku został opiekunem zbiorów Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego. Popierał rozwój przemysłu góralskiego i wysunął inicjatywę utworzenia szkoły snycerstwa w Zakopanem, propagował rozwój kółek rolniczych, dbał o oświatę wśród chłopów. Przyjaźnił się z ks. Józefem Stolarczykiem, słynnym zakopiańskim proboszczem, a także z Tytusem Chałubińskim i Janem Matejką. Zmarł 13 grudnia 1894 i spoczywa na cmentarzu w Poroninie, a na jego grobie stoi piękny granitowy krzyż. Zmarł w 1894 roku w Poroninie, mając zaledwie 59 lat.

Źródło: R. Dzieszyński "Z Łąkty" [W:] Ziemia Bocheńska, październik 1972
www.parafiaporonin.net

     Roszek Wojciech (17 IV 1834 Łąkta Górna k. Bochni - 13 XII 1894 Poronin). Ksiądz, taternik, działacz Towarzystwa Tatrzańskiego. W latach 1860-70 był wikarym w różnych parafiach poza Podhalem, a od 6 VII 1870 do śmierci proboszczem w Poroninie. Spisywał tam kronikę parafialną. Był prodziekanem dekanatu nowotarskiego.
    Dużo chodził po Tatrach, aż do 1892. Przy próbie wejścia na Gierlach w 1874 w towarzystwie Tytusa Chałubińskiego, ks. Józefa Stolarczyka i in. dokonał pierwszego wejścia na Ponad Ogród Turnię. W 1889 (?) uczestniczył w jednej z wypraw odkrywczych Edwarda Pauliego do Goryczkowej Jaskini.
    Był też jednym z pierwszych turystów zimowych w Tatrach: w lutym 1891 w gronie kilku osób odwiedził Morskie Oko. Był jednym z pierwszych członków TT, od 1874, i wieloletnim jego działaczem. Od 1874 był członkiem (potem także przewodniczącym) pierwszej komisji wykonawczej TT w Zakopanem; komisja ta zajmowała się schroniskami i ścieżkami w Tatrach. W 1876 kierował budową schronisk w Starej Roztoce i przy Pięciu Stawach Polskich, a w 1891 budową drugiego z kolei schroniska TT przy Morskim Oku.
     Jako jeden z pierwszych znakował ścieżki w Tatrach. W latach 1880-92 był członkiem wydziału TT.R. w 1875 wynalazł kandydata (Macieja Mardułę z Olczy) na pierwszego nauczyciela Szkoły Snycerskiej w Zakopanem, otwartej przez TT w 1876, a następnie w 1881-87 R. z ramienia TT był członkiem rady nadzorczej owej szkoły, zwanej już oficjalnie Szkołą Fachową dla Przemysłu Drzewnego. W Zakopanem działał też społecznie w in. dziedzinach, np. w Tow. Podtatrzańskim.
    W Poroninie prowadził od 1871 przez wiele lat obserwacje meteor. z ramienia krak. Komisji Fizjogr., a przez jakiś czas również obserwacje fenologiczne i ogłaszał ich wyniki w "Spraw. Komis. Fizjogr." (1874-78). W gościnnym domu R. w Poroninie bywał m.in. Jan Matejko.

Źródło:"Pam. TT" 16, 1895 (Leopold Świerz). - Zofia Roszek: Wśród nielegendarnych postaci Zakopanego. "Chrześcijanie" 6, 1981. - "PSB" 32, 1990 (Bogusława Czajecka, z błędami).

[wstecz]