PARAFIA ŻEGOCINA - KSIĘŻA RODACY - STANISŁAW BILSKI

Ks. dr Stanisław Bilski.

KS. DR STANISŁAW BILSKI

    Stanisław Bilski urodził się 29 marca 1958 roku w Żegocinie, jako jeden z trzech synów Agnieszki i Antoniego Bilskich z Bełdna. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej, najpierw w Bełdnie, potem w Żegocinie. Ukończył Liceum, a następnie Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie. Na księdza został wyświecony przez Biskupa Jerzego Ablewicza 22 maja 1983 roku w Katedrze Tarnowskiej. Mszę prymicyjną w żegocińskiej parafii odprawił 29 maja 1983 roku. Na swoim prymicyjnym obrazku ks. Stanisław Bilski napisał słowa "Panie. Wszystko zawierzam Maryi na większą Twoją chwałę".
   Pracował jako wikary w Dąbrowie Tarnowskiej, Gliniku Mariampolskim k. Gorlic, Tarnowie - Mościcach oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie (1995 - 2003). W dniu 22.05.2000 r. uzyskał tytuł doktora teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, broniąc na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w Sekcji Teologii Pastoralnej, pracę doktorską pt. "Zaufanie jako element konstytutywny w relacji między nauczycielem a młodzieżą. Studium teologiczno-pastoralne", a wkrótce także nakładem Wydawnictwa "Biblos" książkę - studium teologiczno - pastoralne "Mam do Ciebie zaufanie", traktującą głównie o relacjach uczniów z nauczycielami. 
    Od 2003 r. jest proboszczem i kustoszem Sanktuarium Fatimskiego w Tarnowie, w parafii pod wezwaniem Świętego Józefa i Matki Bożej Fatimskiej. W 2003 roku mianowany spowiednikiem w WSD w Tarnowie oraz ojcem duchownym w dekanacie Tarnów - Północ.

Ks. Stanisław Bilski. Ks. Stanisław Bilski.

Ks. dr Stanisław Bilski o wychowaniu
    Człowiek nie jest samotną wyspą, stąd też jest w nim głęboko zapisane pragnienie rozwoju i zbliżenie do drugiego człowieka. Ufanie komuś zasadza się na przekonaniu, iż człowiek nigdy nas nie zrani. Wiemy, że nie zawsze będzie się z nami zgadzał czy też lubił to samo, co i my. Niemniej wiemy również, że nas nigdy nie zdradzi, nie okaże braku szacunku lub troski, zaakceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy i będzie miał na względzie nasze dobre samopoczucie i szczęście.

[wstecz]