12 NOWYCH MINISTRANTÓW WŁĄCZONYCH DO POSŁUGI

 Przyjęcie nowych ministrantów. Przyjęcie nowych ministrantów.

    24 lutego 2008 roku w kościele parafialnym p.w. Św. Mikołaja w Żegocinie, podczas sumy koncelebrowanej przez księży: Emila Mroczka (pochodzącego z Kamionnej infułata, pracującego obecnie w Bielsku Białej) i księdza proboszcza Leszka Dudziaka, miała miejsce ceremonia przyjęcia do Służby Liturgicznej 12 nowych ministrantów: Mikołaja Janiczka, Łukasza Kuski z Bełdna, Mikołaja Bilskiego, Dawida Janiczka, Piotra Mleczki, Patryka Ptaszka, Mateusza Waligóry, Sławomira Twardosza, Arkadiusza Pączka, Kamila Długosza z Żegociny oraz Wojciecha Zapióra i Jakuba Pławeckiego z Rozdziela. Do tego ważnego w ich życiu i życiu parafii dnia przygotowywali tych chłopców (to uczniowie z klas I - VI szkoły podstawowej) księża Janusz Psonak w Żegocinie i Roman Łagosz w Rozdzielu. Ta niedziela - to także ważny dzień dla rodziców, którzy utwierdzali młodych chłopców w przyjęciu tylu nowych obowiązków. 
    Ministrant - to chłopiec posługujący wspólnocie przy celebracji mszy oraz przy sprawowaniu innych czynności obrzędowych, np. pogrzeby, nabożeństwa itp. Są osobami świeckimi, które po okresie próbnym, są uroczyście przyjmowani do grona Służby Liturgicznej poprzez błogosławieństwo do tej posługi. Ceremonia ma ściśle określony przebieg.

 Przyjęcie nowych ministrantów. Przyjęcie nowych ministrantów.
Przyjęcie nowych ministrantów. Przyjęcie nowych ministrantów.
Przyjęcie nowych ministrantów. Przyjęcie nowych ministrantów.

    Obrzęd włączenia ministrantów do posługi rozpoczął ks. Janusz Psonak od przedstawienia kandydatów. Każdy z nich został wezwany z imienia i nazwiska, odpowiedział "jestem". Gdy wszyscy kandydaci ustawili się przed ołtarzem ksiądz opiekun poprosił odprawiającego mszę świętą ks. proboszcza Leszka Dudziaka o dopuszczenie ich do pełnienia posługi ministrantów podczas sprawowania liturgii i odprawiania nabożeństw. Celebrans zapytał, czy zasługują na to, aby powierzono im zaszczytną służbę ministrantów w zgromadzeniu liturgicznym? Ks. Janusz oznajmił, że zostali pouczeni o wielkiej godności ministranta i jego obowiązkach. Wtedy ks. proboszcz oznajmił, że przyjmuje tych chłopców do grona ministrantów. - Wypełniajcie swoją służbę jak najlepiej. Nie poddajcie się lenistwu, bądźcie wiernymi sługami Chrystusa i dobrymi pomocnikami kapłanów - mówił do nowych ministrantów ks. proboszcz Leszek Dudziak. Po odmówieniu stosownej modlitwy i błogosławieństwie nałożył na białą komżę każdemu ministrantowi czerwoną pelerynkę, w zawiązaniu której pomagali młodszym kolegom starsi ministranci. Ks. Janusz Psonak wręczył każdemu ministrantowi dyplom ministranta, zaświadczający, że chłopiec został dopuszczony do pełnienia funkcji ministranta w Parafii Świętego Mikołaja w Żegocinie. W intencji nowych pomocników kapłanów, ich rodziców i bliskich odmówiono modlitwę.

Przyjęcie nowych ministrantów. Przyjęcie nowych ministrantów.

      - Służyć Bogu - kochani chłopcy - to najpiękniejsza rzecz w człowieku, służyć Bogu - to piękna sprawa. Są ministranci i lektorzy w naszej parafii, którzy przychodzą do kościoła codziennie. Nie każda tez parafia może się pochwalić taką ilością ministrantów. Gratuluję Wam i życzę, abyście w tej służbie Bogu mieli wielką radość i szczęście. Gratuluję rodzicom, bo nie każdy syn może być ministrantem. Dzisiejsza uroczystość i przyjęcie 12 nowych ministrantów do Służby Liturgicznej to zasługa nie moja, lecz księży katechetów, rodziców, nauczycieli. Módlmy się, aby nowi ministranci byli pociechą dla rodziców, nadzieją dla Kościoła, bo może kiedyś wśród nich wyrosną powołania kapłańskie, czy zakonne. Módlcie się o to - kochani rodzice i wszyscy zebrani na tej mszy świętej parafianie, módlcie się w intencji ministrantów i lektorów - mówił podczas ceremonii przyjmowania nowych ministrantów do Służby Liturgicznej ks. proboszcz Leszek Dudziak, który właśnie w intencji nowoprzyjętych ministrantów odprawił mszę świętą.

  Przyjęcie nowych ministrantów. Przyjęcie nowych ministrantów.

    Posługi ministrantów polegają na odpowiedzialności jest za dzwonki i gong, opiekowanie się świecami, trosce o księgi liturgiczne, przygotowanie ich przed celebracją liturgiczną; pracy przy naczyniach liturgicznych, niezbędnych do sprawowania eucharystii, podawaniu wina i wody, służbie do pateny; noszeniu krzyża podczas procesji, intonowaniu pieśni i wykonywaniu psalmów, odczytywaniu słów Pisma Świętego w zgromadzeniu liturgicznym. To wykaz funkcji specjalnych, które pełnią nie wszyscy, lecz wybrani ministranci. Ale są także funkcje, które sprawować może każdy ministrant niezależnie od stopnia "wtajemniczenia", a są to: odpowiedzialność jest za kadzielnicę, za jej przygotowania, utrzymanie w czystości, noszenie mirry, posługiwanie podczas pokropienia wodą święconą, trzymanie biskupiej mitry itp.

Źródło: http://www.ministranci.pl/

[wstecz]                                      [parafia]