PUBLICZNA  SZKOŁA   PODSTAWOWA  W ROZDZIELU - ZARYS HISTORII

   Szkoła we wsi Rozdziele została założona już około 1890 roku. Przedtem dzieci nauczano dorywczo po domach u różnych gospodarzy. W 1912 istniała dwuklasowa szkoła ludowa, do której uczęszczało 77 dzieci. Nauczycielkami były wtedy: M. Książkiewicz i J. Sołtysówna. W dokumentach archiwalnych szkoły w Rozdzielu możemy znaleźć informację, że od roku 1918 w tej placówce uczyła Stanisława Jagielska, która rok później została kierowniczką tej dwuklasowej szkoły powszechnej. Od roku szkolnego 1919/20 pracował tam również Józef Jagielski. Ich praca w Rozdzielu trwała dosyć krotko, bo w roku szkolnym 1922/23 brak ich już w wykazie pracujących tu nauczycieli.
   W latach trzydziestych XX wieku w budynku szkoły były 3 pomieszczenia do nauki oraz pokój i kuchnia dla nauczyciela. Dach poktyty był słomą. Wkoło budynku szkolnego było małe podwórze, studnia i drewutnia. Rosło tam kilka drzew owocowych i był obszerny ogród warzywny. Wszystko ogrodzone było płotem "drankowym". Po drugiej wojnie światowej, do rozdzielskiej szkoły uczęszczało aż 189 uczniów. Początkowo nauka odbywała się w jednej sali, a po wyremontowaniu oddano do użytu kolejne dwie. W 1947 roku powstała w tutejszej szkole dodatkowa klasa piąta. Do szkoły uczęszczało wówczas 155 uczniów. Dzieci młodsze z klas I - III uczyły się codziennie, a uczniowie klas IV i V co drugi dzień. Na krótki okres kadrę pedagogiczną zasilało dwóch nauczycieli. W 1948 roku funkcjonowała już szósta klasa. Pracę podjęli nowi nauczyciele. Rok później utworzono klasę VII, do której uczęszczali uczniowie mający przerwę w nauce rok lub dwa lata. Nauczanie odbywało się w klasach łączonych. Na stanowisko nauczyciela przyjęto kolejną nauczycielkę. W 1955 roku wprowadzono do szkoły naukę religii, której nauczali księża z parafii Żegocina. Gdy ta została zabroniona, religia odbywała się w punkcie katechetycznym wybudowanym w 1983 roku, który dotrwał do dziś.
   Stan techniczny szkoły był coraz gorszy. Budynek był stary i nie byłi odpowiednich pomieszczeń na sale lekcyjne i pomoce naukowe. Takie warunki pracy były powodem częstych zmian nauczycieli, co wpływało ujemnie na wyniki nauczania i pracę wychowawczą wśród dzieci i młodzieży. Aby podnieść warunki pracy i edukacji wynajęto czwartą salę lekcyjną w domu u jednej z mieszkanek Rozdziela. W 1957 roku wygospodarowano jeszcze jedno pomieszczenie w budynku szkoły, w wyniku podziału większej sali. W 1963 roku powstała w tutejszej szkole klasa VIII. W rozdzielskiej szkole z roku na rok przybywało dzieci i młodzieży, toteż w budynku było ciasno.
   W trosce o lepsze warunki lokalowe szkoły powstał pomysł budowy nowego, większego budynku. W 1961 roku wytyczono granice działki pod budowę szkoły, w miejscu dawnego dworu Zabawskich. Działka ta została wybrana komisyjnie przy współudziale architekta powiatowego. Wiosną 1970 roku rozpoczęły się prace przy budowie nowej szkoły. We wrześniu 1971 roku budowę szkoły zakończono. Uroczystego otwarcia nowej szkoły dokonano we wrześniu 1971 roku. W niedługim czasie, po wprowadzeniu się do nowej placówki odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Władysława Orkana. Od tego momentu baza placówki jest ciągle wzbogacana oraz przeprowadzane są liczne remonty w miarę zdobytych środków finansowych.
   W roku szkolnym 2003/ 2004 podjęto decyzję o utworzeniu Zespołu Szkół w Rozdzielu. Od tej pory w jednym budynku mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum. W 2004 roku wybudowano nową salę gimnastyczną, a w 2005 dokonano jej otwarcia. W 2006 wybudowano plac zabaw. W 2008 roku powstała pracownia komputerowa. W 2009 utworzono szkolną bibliotekę. W 2012 roku nadano imię i sztandar gimnazjum. Od tej pory patronuje mu Karolina Kózka (1898-1914). W budynku działa stołówka szkolna. Przy szkole, w osobnym budynku znajduje się oddział przedszkolny. Do szkoły uczęszcza około 120 uczniów.

<<< PSP Rozdziele >>>

[zegocina.pl]