ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "ŁĄKTA"

"Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca ludzie mają. Bo wierzaj mi, ludzie źli Ci nigdy nie śpiewają."

HISTORIA  - ROK 2013

6 lutego - 7 lat zespołu.
    6 lutego świętowaliśmy 7. rocznicę istnienia zespołu. Po mszy świętej i Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy spotkaliśmy się w świetlicy, aby wspólnie z gośćmi świętować.

4 kwietnia  - Ślub Marty.
    Czwartego kwietnia cały zespół towarzyszył koleżance z Zespołu Marcie Grabiasz w szczególnym dniu zawarcia związku małżeńskiego. Przywitaliśmy śpiewem młoda parę i z pieśnią na ustach wprowadziliśmy ich do świątyni. W trakcie tej pięknej uroczystości zaśpiewaliśmy "Pieśń ślubną" i "Psalm", a na zakończenie wyśpiewaliśmy życzenia.

Udział w akcji turystycznej "Odkryj Beskid Wyspowy"

Udział w akcji turystycznej "Odkryj Beskid Wyspowy"

3 sierpnia - Udział w akcji turystycznej "Odkryj Beskid Wyspowy".
    Odkrywcy Beskidu Wyspowego mieli po raz pierwszy okazję "zdobyć" górę Kamionną. Organizatorzy Gmina Laskowa i Gmina Żegocina przygotowały dla odkrywców trzy trasy wędróki na szczyt. Ponad 400 osobową rzeszę turystów Kamionna przywitała pięknym słońcem i wspaniałymi widokami na Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki, a  organizatorzy wieloma miłymi niespodziankami.
    Pod szczytem Kamionnej przy górnej stacji SKI Laskowa, którą użyczył właściciel Bogdan Chwastek/ gości  powitali Wójt Gminy Laskowa  Stanisława Niebylska oraz Wójt Gminy Żegocina  Jerzy Błoniarz. Mszę Św. odprawił  ks. Leszek Dudziak- Proboszcz Parafii św. Mikołaja Biskupa w Żegocinie. Oprawę muzyczną Mszy zapełniła  Parafialna Orkiestra Dęta z Laskowej pod kierunkiem Romana Kogutowicza. Po Mszy wystąpiła z koncertem Parafialna Orkiestra Dęta z Laskowej, a  "Mali Laskowianie"  pod kierownictwem Marioli Zapiór przedstawili tańce lachowskie. Grupa śpiewacza Zespołu Pieśni i Tańca "Łąkta" z Łąkty wraz kapelą regionalną Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie wesołymi przyśpiewkami i pieśniami zachęcała wędrowców do wspólnego śpiewania. 

17 sierpnia - Ślub Justyny.
   Siedemnastego sierpnia cały zespół towarzyszył koleżancez Zespołu Justynie Dyrla w szczególnym dniu zawarcia związku małżeńskiego. Zebraliśmy się pod kościołem, gdzie przywitaliśmy młodą parę śpiewem. Z pieśnią na ustach wprowadziliśmy młodych do kościoła. W czasie trwania tej pięknej uroczystości zaśpiewaliśmy psalm i "Pieśń ślubną", a na zakończenie wyśpiewaliśmy życzenia.

2013-09-01-Dożynki Parafialne.

2013-09-01-Dożynki Parafialne.

1 września - Dożynki Parafialne.
   1 września 2013 r. dożynkowy korowód z wieńcami przyprowadzili do kościoła starostowie: Jolanta i Marian Piech z Łąkty Dolnej oraz Wioletta i Marek Dziedzic z Łąkty Górnej. Przed drzwiami świątyni powitali ich księża: Stanisław Szczygieł - proboszcz oraz Hieronim Kosiarski oraz Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz. Podobnie, jak w latach poprzednich delegacje obu wiosek należących do parafii, tj. części Łąkty Dolnej i Łąkty Górnej, przyniosły do  kościoła bochenki chleba, bukiety kwiatów oraz piękne wieńce żniwne, aby złożyć przed wizerunkiem Łąkieckiej Pani - Matki Bożej Nieustającej Pomocy dary ofiarne i podziękować Panu Bogu i Maryi za szczęśliwe żniwa i zebrane plony. Nabożeństwo uświetnił Zespół Folklorystyczny "Łąkta", któremu towarzyszyła Kapela Ludowa CKSiT w Żegocinie. Zespół towarzyszył orszakowi dożynkowemu w drodze do kościoła, śpiewał także podczas mszy świętej, a po zakończeniu nabożeństwa dał w kościele krótki koncert.

2013-09-08- Tenczyn - udział w "Beskidzkiej Podkówecce".

2013-09-08- Tenczyn - udział w "Beskidzkiej Podkówecce".

8 września - Tenczyn - udział w "Beskidzkiej Podkówecce"
   8 września 2013 roku w Tenczynie odbył się III Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka". W konkursie wystąpiło 12 Zespołów Regionalnych z Beskidu Wyspowego. Festiwal stał na wysokim poziomie, wszystkie zespoły włożyły dużo wysiłku w przygotowanie programów. Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać występy pełne żywiołowej muzyki, tańców, scenek rodzajowych oraz pięknie mieniące się kolorami stroje artystów. Było to udane zwieńczenie tegorocznej akcji "Odkryj Beskid Wyspowy". Komisja artystyczna pod przewodnictwem etnomuzykolga - prof. Aleksandry Boguckiej postanowiła przyznać w ategorii zespołów dorosłych I miejsce zespołom:  Kasinianie - Zagórzanie" z Kasiny Wielkiej i "Spod Kicek" z Mordarki, II miejsce:
Zespołowi Regionalnemu "Limanowianie"; trzecie trzem zespołom, w tym naszemu.  

2013-09-15 - "Święto Chleba" w Żegocinie.

2013-09-15 - "Święto Chleba" w Żegocinie.

2013-09-15 - "Święto Chleba" w Żegocinie.

2013-09-15 - "Święto Chleba" w Żegocinie.

15 września - "Święto Chleba" w Żegocinie.
   Tradycyjna już impreza "Święto Chleba w Żegocinie", będąca czymś w rodzaju dożynek, miała miejsce w dniu 15 września 2013 roku na placu Gminnej Spółdzielni w Żegocinie i była dopełnieniem odbywającego się w tym samym miejscu "III. Festiwalu Rosołu". Korowód dożynkowy z chlebami przyprowadzili na Plac GS-u: Kapela Ludowa z Żegociny oraz Zespół Folklorystyczny "Łąkta". Oprócz zespołów w korowodzie szli rolnicy, którzy nieśli bochenki chleba. Już wcześniej na plac zostały przyniesione wieńce żniwne, które kilka tygodni temu były poświęcone w kościołach parafialnych w Łąkcie i Żegocinie. Cieszyły się sporym zainteresowaniem ze strony uczestników imprezy.
    Występy sceniczne rozpoczęły się od odśpiewania przez zespół śpiewaczy Zespołu "Łąkta" pieśni "Kosiarze stoją". Potem delegacja rolników, prowadzona przez radnego Reginalda Łukasika przekazała gospodarzowi gminy Wójtowi Błoniarzowi bochenek chleba. Towarzyszyli mu na scenie: dr Grzegorz Russak (przewodniczył wcześniej komisji konkursowej "III. Festiwalu Rosołu") oraz Prezes LDG "Dolina Raby" Krzysztof Kwatera i ks. Stanisław Szczygieł - Proboszcz z Łakty. 
   Wszystkich uczestników "Święta Chleba" powitał następnie Wójt Gminy Żegocina - Jerzy Błoniarz, który wygłosił okolicznościowe przemówienie Na estradzie nieustannie trwał koncert. Śpiewał i tańczył Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta", któremu akompaniowała kapela ludowa CKSiT w Żegocinie; po nim grali i śpiewali gorąco przyjęci przez publiczność "Łapanowianie". Kolejna kapela, tym razem z Przyszowej, zaprezentowała instrumentalne utwory z regionu lachowskiego. 

2013-10-06-Wypoczynek w Bieszczadach.

2013-10-06-Wypoczynek w Bieszczadach.

5 - 6 października - Wypoczynek w Bieszczadach.
      Dwa październikowe dni spędziliśmy na wycieczkowym wypoczynku w Bieszczadach. Zwiedziliśmy: Biecz - miasto, Kolegiatę Bożego Ciała; Odrzykoń - Zamek "Kamieniec", Myczkowce - Ogród Biblijny, Solinę - zapora (rejs statkiem wycieczkowym), Polańczyk, Wetlina (ognisko, nocleg); w drugim dniu: Wołowate ( wyjście na szlak na Tarnicę (najwyższy szczyt polskich Bieszczadów - 1346 m n.p.m.), Ustrzyki Górne (obiad), Komańcza (klasztor, msza święta). Przez cały wyjazd towarzyszył nam wspaniały humor mimo zmiennej pogody. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc poznając ich historię. Z najwyższego szczytu Bieszczad - Tarnicy podziwialiśmy wspaniałe widoki.

24 grudnia - Pasterka
    Tradycyjnie 24 grudnia spotkaliśmy się na uroczystej mszy świętej - Pasterce. Tak jak w roku poprzednim braliśmy czynny udział poprzez śpiew i posługę w tej wyjątkowej mszy.

2013-12-2-Jubileusze małżeńskie.

2013-12-2-Jubileusze małżeńskie.

2013-12-2-Jubileusze małżeńskie.

2013-12-2-Jubileusze małżeńskie.

28 grudnia - Jubileusze małżeńskie.
   Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Parafialnym w Żegocinie, odprawioną przez ks. Proboszcza Leszka Dudziaka, który wygłosił także do Jubilatów specjalne kazanie. Kilka minut po godzinie 16 w budynku CKSiT w Żegocinie zaczęli się gromadzić dostojni Jubilaci. Już na korytarzu witała ich Kapela CKSiT w Żegocinie, towarzysząca Zespołowi Pieśni i Tańca "Łąkta", który śpiewał okolicznościowe kuplety. Po uroczystym toaście szampanem, odśpiewaniu przez kapelę i Zespół "Łąkta" oraz wszystkich zgromadzonych "Sto lat" zaproszono uczestników uroczystości na poczęstunek oraz koncert melodii ludowych, kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Łąkta". Przy muzyce, kawie i ciastach wspominano dawne czasy, snuto refleksje nad zaistniałymi wydarzeniami, omawiano czasy współczesne.

CIĄG DALSZY >>> HISTORIA  - ROK 2014 >>>

[wstecz]                                            [zegocina.pl]