ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "ŁĄKTA"

"Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca ludzie mają. Bo wierzaj mi, ludzie źli Ci nigdy nie śpiewają."

HISTORIA - ROK 2011

2011-02-02-Ostatki Kolędowe w Żegocinie.

2011-02-02-Ostatki Kolędowe w Żegocinie.

2 lutego - Ostatki Kolędowe w Żegocinie.
   Tradycyjnie już w Święto Matki Bożej Gromnicznej, przypadające na dzień 2 lutego, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie organizuje imprezę kulturalną pt. "Ostatki Kolędowe". W tym roku na scenie sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie zaprezentowały się kolejno: Chór Parafialny z Żegociny, który śpiewał kolędy i pastorałki, Mała Grupa Teatralna CKSiT, którzy zaprezentowała jasełka, Zespół Wokalny Żegocińskiego Klubu Seniora "Melodia", śpiewający przy akompaniamencie akordeonowym Andrzeja Lisa kolędy i pastorałki, przygotowana przez Annę Zelak Grupa Kolędnicza "Szczodroki" z Rozdziela, a dwugodzinne widowisko zakończył Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta", który przedstawił pełne humoru i wigoru widowisko folklorystyczne pt. "Po kolędzie". Grupie z Łąkty Górnej towarzyszyła kapela ludowa CKSiT w Żegocinie. Przed opuszczeniem sali kapela, chór i naz zespół z Łąkty zaśpiewali wspólnie "Za kolędę dziękujemy..." i tak zakończyły się "Kolędowe Ostatki 2011 w Żegocinie"

2 marca - 5 lat naszego zespołu.
   Drugiego marca obchodziliśmy "drewnianą" rocznicę istnienia naszego zespołu. Jak tradycja nakazuje, wzięliśmy udział w mszy świętej i Nowennie do MBNP. Po dziękczynieniu za 5 wspólnych lat spotkaliśmy się w świetlicy, aby wspólnie z zaproszonymi gośćmi świętować tańcem i śpiewem ten okrągły jubileusz.

8-10 kwietnia - IV edycja Międzykulturowego Przeglądu Folklorystycznego - "Zagłębie i Sąsiedzi" w Dąbrowie Górniczej.
    W dniach 08 - 10 kwietnia w Pałacu Kultury Zagłębia odbyła się już IV edycja Międzykulturowego Przeglądu Folklorystycznego - Zagłębie i Sąsiedzi. Wystąpiły zespoły folklorystyczne z województw: dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i oczywiście śląskiego. Przegląd ma charakter konkursu, w którym uczestniczyły dzieci w kategoriach: zespoły śpiewacze i zespoły taneczne oraz dorośli w kategoriach: zespoły śpiewacze, zespoły taneczne, kapele ludowe, śpiewacy ludowi i instrumentaliści. Wśród wykonawców był także nasz Zespół.

2011-04-25-Udział w Benefisie "100 lat Anny Łękawa". 2011-04-25-Udział w Benefisie "100 lat Anny Łękawa".
2011-04-25-Udział w Benefisie "100 lat Anny Łękawa". 2011-04-25-Udział w Benefisie "100 lat Anny Łękawa".

25 kwietnia - Udział w Benefisie "100 lat Anny Łękawa"
    Przepiękną i huczną uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin Pani Anny Łękawy zorganizowała Jej rodzina i lokalny samorząd w dniu 25 kwietnia 2011 roku. Zasłużona poetka i malarka otrzymała odznaczenia państwowe, listy gratulacyjne, mnóstwo kwiatów i jeszcze więcej życzeń. Dziękczynną mszę świętą za 100 lat życia w intencji i z udziałem Jubilatki odprawiło czterech kapłanów: ks. Hieronim Kosiarski, ks. prałat Zbigniew Kępa z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego oraz proboszczowie z Żegociny - ks. Leszek Dudziak i Łąkty - ks. Stanisław Szczygieł. W asyście wystąpili ministranci i członkowie Zespołu Folklorystycznego "Łąkta", którzy czytali także część tekstów oraz wykonali niektóre śpiewy liturgiczne. Druga część jubileuszowych uroczystości odbyła się w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łakcie Górnej. Jednym z elementów wystroju była wystawa obrazów autorstwa Pani Anny. Przybywających do sali graniem i śpiewaniem witała Kapela CKSiT w Żegocinie, akompaniująca Zespołowi Folklorystycznemu "Łąkta". Na ekranie wyświetlano archiwalne fotografie, przedstawiające Jubilatkę w różnych uroczystościach i imprezach, a także Jej obrazy. Przy akompaniamencie kapeli i Zespołu "Łąkta" życzenia i gratulacje składali swojej mamie, babci i prababci, cioci członkowie rodziny Łękawów, a po nich kolejne osoby, których trudno wyliczyć. Z każdą minutą powiększał się stos kwiatów i prezentów ofiarowanych Jubilatce. Pani Anna nie kryła wzruszenia. Kiedy składanie wyrazów szacunku, miłości i podziękowań oraz życzeń dobiegło końca Jubilatka poprosiła o mikrofon i przemówiła do zgromadzonych. Wzruszonym głosem złożyła podziękowania wszystkim, którzy przygotowali uroczystość, zdecydowali o przyznaniu wyróżnień, przybyli na uroczystość. Dla wszystkich Pani Anna przekazała w prezencie pachnące jeszcze farbą drukarską tomiki wierszy z osobistą dedykacją. Był także krótki program artystyczny, na który złożyły się recytacje dwóch wierszy Jubilatki, które powiedziały uczennice łąkieckiej szkoły: Aneta Pach i Wiktoria Kamionka oraz krótki koncert Zespołu "Łąkta".

20-22 maja - "Krakowski Wianek" w Szczurowej.
   W piękny majowy weekend 20, 21 i 22 maja w parku w Szczurowej zabrzmiała muzyka folkloru krakowskiego podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych im. Jędrzeja Cierniaka "Krakowski Wianek". Do udziału w przeglądzie zgłosiło się 15. zespołów regionalnych z 9 powiatów województwa małopolskiego. Prezentacje poszczególnych wykonawców oceniała Komisja Artystyczna pod przewodnictwem Aleksandry Szurmiak-Boguckiej - etnomuzykolog z Krakowa. Nasza grupa - Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta" otrzymał wyróżnienie w kategorii zespołó prezentujacych formy artystycznie opracowane.

2011-09-04-XXV Łąkieckie Dożynki.

2011-09-04-XXV Łąkieckie Dożynki.

4 września - XXV Łąkieckie Dożynki
    "Łąkieckie dożynki zwyczajem się stały, bo 25 lat  szczęśliwie przetrwały. Zebrali się wszyscy, zebrali się razem: wszystkie gospodynie, wszyscy gospodarze. Przyszli tutaj starzy, przyszli tutaj młodzi, bo sprawa dożynek wszystkich nas obchodzi. Przyszliśmy tu dzisiaj, aby poświętować i Bogu za plony szczerze podziękować. Dziękujemy Bogu i naszej Panience za zdrowie i siły w to lato męczące" - tak śpiewali członkowie Zespołu Folklorystycznego "Łąkta" i Kapeli Ludowej CKSiT w Żegocinie prowadząc w niedzielę 4 września 2011 roku dożynkowy orszak do kościoła na mszę świętą o godzinie dziesiątej. Przybyłych uczestników dożynkowego nabożeństwa powitał ksiądz proboszcz Stanisław Szczygieł. - Historia naszych parafialnych dożynek ma już 25 lat. Zrodziła się z potrzeby wdzięczności Bogu i ludziom za dar chleba. Corocznie dziękujemy naszym rolnikom, którzy orzą i sieją, choć często wiatr nieprzychylny wieje im w oczy. Dziś, serdecznie Wam - drodzy rolnicy - za tą pracę dziękujemy. Niech nasze spotkanie umocni naszą wieź z Bogiem i między sobą - powiedział kapłan, po czym przedstawił tegorocznych Starostów: Panią Krystynę Burek z Łąkty Górnej oraz Pana Piotra Pączka z Łąkty Dolnej. Poświęcenia dożynkowych wieńców dokonał ks. Hieronim Kosiarski, którzy wystąpił w koncelebrze mszy świętej, a także wygłosił kazanie. Nabożeństwo uświetnił śpiewem nasz Zespół, który po zakończeniu mszy świętej dał na przykościelnym placu krótki koncert piosenek ludowych.
 

2011-10-22-Srebrne i złote gody małżeńskie Gminy Żegocina.

2011-10-22-Srebrne i złote gody małżeńskie Gminy Żegocina.

22 października - Srebrne i złote gody małżeńskie Gminy Żegocina.
   Uroczyste obchody Srebrnych i Złotych Godów Małżeńskich - to stała już tradycja żegocińskiego Urzędu Stanu Cywilnego, kierowanego obecnie przez Panią Marię Pławecką Stańdo.  Przybywających do CKSiT w Żegocinie, w dniu 22 października 2011 roku, Dostojnych Jubilatów i członków ich rodzin witali muzyką i śpiewem: Kapela CKSiT w Żegocinie oraz Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta". Wszyscy zebrani wraz z Zespołem Folklorystycznym "Łąkta" oraz Kapelą Ludową CKSiT w Żegocinie odśpiewali "Sto lat". Zespół dał także krótki koncert, podczas którego zaprezentował popularne piosenki - niektóre specjalnie dedykowane Parom Jubilatów.   

24 grudnia - Pasterka w Łąkcie.
    24 grudnia zebraliśmy się całym zespołem w naszym kościele parafialnym, aby móc uczestniczyć w Pasterce. Tak jak i w latach ubiegłych braliśmy czynny udział poprzez śpiew i posługę w tej wyjątkowej mszy.

CIĄG DALSZY >>> HISTORIA  - ROK 2012 >>>

[wstecz]                                            [zegocina.pl]