ZASŁUŻENI DLA ZIEMI ŻEGOCIŃSKIEJ

 Jan Przeniosło (1913 - 1989).

JAN PRZENIOSŁO
1913 - 1989

    Urodził się w wiosce podkrakowskiej. Szkołę powszechną ukończył w Krakowie. W 1933 r. ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. Grzegorza Piramowicza w Krakowie, uzyskując dyplom na nauczyciela szkół powszechnych. Ponieważ nie otrzymał pracy po uzyskaniu dyplomu, zgłosił się do Podoficerskiej Szkoły 44 Pułku im. Romualda Traugutta w Białymstoku. Służbę wojskową ukończył w 1935 r. Patent oficera rezerwy w randze podporucznika otrzymał w 1937 roku.
     W dniu 1 marca 1936 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel kontraktowy w powiecie gorlickim. 4 stycznia 1937 r. na własną prośbę został przeniesiony do pracy w Rozdzielu w powiecie bocheńskim, gdzie pracował do 31 sierpnia 1940 r. Przez pewien czas pełnił funkcję kierownika tej szkoły. 1 września 1940 r. został przeniesiony do Szkoły Powszechnej w Ujeździe, koło Trzciany, gdzie pełnił obowiązki kierownika szkoły. Podczas okupacji pracował w tajnym nauczaniu przez 2 lata i 9 miesięcy. Gdy z niemieckiej niewoli powrócił poprzedni kierownik tej szkoły Jan Styczeń, Jan Przeniosło pracował tu nadal, ale na stanowisku nauczyciela. W latach 1947 - 1948 ukończył Wyższy Kurs Nauczycielski w Kielcach - kierunek geografia i wychowanie fizyczne.
    Z dniem 31 sierpnia 1948 roku został mianowany kierownikiem Szkoły Podstawowej w Żegocinie. Na tym stanowisku przepracował 25 lat tj. do momentu przejścia na emeryturę. Od roku 1967 pełnił dodatkowo obowiązki kierownika Szkoły Przysposobienia Rolniczego w Żegocinie. Jako nauczyciel przepracował 37 lat. Pełniąc funkcję kierownika Szkoły Podstawowej w Żegocinie, położył bardzo duże zasługi dla środowiska lokalnego. Dokończył budowę szkoły, zadbał o jej właściwe i niezbędne wyposażenie. Dbał bardzo o podnoszenie wyników nauczania. Od początku swojej pracy pedagogicznej był członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zorganizował wiele konferencji rejonowych, zespołów metodycznych, praktyk pedagogicznych. Zorganizował Uniwersytet Wiedzy Powszechnej, będąc w tej instytucji również prelegentem. Nie obyła się też bez Jego udziału elektryfikacja wsi, likwidacja analfabetyzmu, kursy wieczorowe dla pracujących. W 1961 roku został współzałożycielem Koła Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Żegocinie i współorganizatorem budowy ośrodka domków campingowych. Z pasją organizował wiele wycieczek szkolnych . Przez kilka kadencji był radnym i Przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia. Za jego staraniem powstał Dom Nauczyciele i Państwowe Przedszkole w Żegocinie. Przy poparciu Wydziału Oświaty w Bochni zorganizował szkółkę narciarską dla dzieci. Pracował też jako społeczny kurator sądowy dla nieletnich i dorosłych.
     Za swą pracę otrzymał następujące odznaczenia państwowe: Złoty Krzyż Zasługi nadany w 1973 roku, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1983 r.), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1980 r.). Otrzymał również odznaczenia związkowe: Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego (1977 r.), Złotą Odznakę ZNP za tajne nauczanie (1985 r.). Za swą pracę społeczną otrzymał także wiele innych wyróżnień i dyplomów.

Jan Przeniosło z uczniami i nauczycielami.

Jan Przeniosło z uczniami i nauczycielami.

Opracowanie: Zofia Przeniosło

[wstecz]