ŻEGOCIŃSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY - WŁADYSŁAW HEJMO

Władysław Hejmo.
WŁADYSŁAW HEJMO
 1923 - 2002

      Władysław Hejmo urodził się 23 maja 1923 roku w Żegocinie, jako syn Jana Hejmo - piłsudczyka, uczestnika wojny z Rosją (1920 r.), który po tej wojnie prowadził w Żegocinie karczmę i Agaty z domu Pączek..
    Uczył się najpierw w Szkole Powszechnej w Żegocinie, potem w Rajbrocie, w którym w 1936 roku ukończył siódmą klasę. Kolejne etapy kształcenia to: jedna klasa Gimnazjum w Nisku (1939 r.) i 2 klasy Liceum Ogólnokształcącego w Anglii (1946 r.)
    15 września 1938 roku został przyjęty jako ochotnik Szkoły Podoficerskiej dla Małoletnich w Nisku. W dniu 1 września 1939 roku został zwolniony z tej szkoły i 10 września 1939 roku przydzielony do Stryjskiego Pułku Piechoty, w którym jak strzelec był celowniczym rkm-u (ręcznego karabinu maszynowego). 22 września 1939 roku, po rozbiciu jednostki przekroczył z bronią granicę polsko - węgierską. Przez Węgry, Jugosławię, Grecję, Turcję dotarł do Syrii. W czerwcu 1940 roku wstąpił do Armii Polskiej w Syrii. Trafił do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. W sierpniu 1940 roku wraz z całą Brygadą udał się do Palestyny, a następnie do Egiptu. W lutym 1941 roku brał udział w walkach pod Tobrukiem, Gazalą, Cyrenajką. Pełnił funkcję gońca dowódcy kompanii. W styczniu 1942 roku jednostka została wycofana z walk i powróciła do Egiptu. W marcu 1942 roku wraz z SBSK udał się do Palestyny. W maju 1942 roku został skierowany do szkoły podoficerskiej, z której powrócił w sierpniu, obejmując funkcję drużynowego i instruktora.
    W październiku 1943 roku wraz z jednostką udał się do Iranu. Na własną prośbę został przyjęty do jednostki lotniczej. W czerwcu 1943 roku został przewieziony do Anglii. Tam był wyszkolony na strzelca pokładowego (na samolocie Wellington). Po powrocie ze szkolenia, w Kanadzie przesiadł się na samolot nowszego typu - na Lancastera. Zaliczył 12 lotów bojowych w 300. Dywizjonie Bombowym. Po zakończeniu wojny odbył jeszcze kilka lotów do Włoch, a także jeden do Berlina.
    W 1945 roku został awansowany do stopnia kaprala. Nie mogąc ściągnąć rodziny do Anglii, chciał wyjechać do Australii, ale ostatecznie skontaktował się z rodziną w Polsce i zdecydował się powrócić do kraju, w którym był chory ojciec, bracia: Stanisław i Józef oraz siostry: Janina i Katarzyna.
    W 1948 roku otrzymał odprawę wojenną i statkiem przypłynął do Gdyni. Po pobycie w obozie przejściowym przyjechał przez Kraków do Bochni, stąd dorożką do Łąkty, stamtąd pieszo dotarł do rodzinnego domu w Żegocinie.
     Po powrocie do Polski był wielokrotnie przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa. Miał propozycje współpracy, ale odmówił. Nie mógł przez to znaleźć pracy. Wyjechał do stryja Władysława Hejmo. Zatrudnił się w "Spółdzielni Pracy Komunikacyjno - Warsztatowej" w Krakowie przy ulicy Wrzesińskiej, w której pracował jako magazynier. Tak było do czasu przejścia na emeryturę.
     Do ZBOWiD nie wstąpił, bo uznał, że z "utrwalaczami władzy ludowej" nie będzie rozmawiał. Ale patentem nr 8944, wydanym przez Premiera Jerzego Buzka w 1999 roku otrzymał za walkę z najeźdźcami tytuł "Weterana Walk o Wolność Niepodległość Ojczyzny", podpisany także przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Za swoja walkę o niepodległość Ojczyzny otrzymał także odznaczenia: Krzyżem Lotniczym, Medalem Armii, Medalem "Za wojnę 1939 - 1945", brytyjskim "War Medal 1939-1945".
    Zmarł 5 kwietnia 2002 roku, przeżywszy 78 lat. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Władysław Hejmo w mundurze Szkoły Podoficerskiej. Władysław Hejmo w mundurze lotnika.
Przed domem rodzinnym w Żegocinie. W Żegocinie z grupą przyjaciół.

Przed domem rodzinnym w Żegocinie.

W Żegocinie z grupą przyjaciół.

Na Bliskim Wschodzie. W. Hejmo - pierwszy z prawej - Aleksandria 28.03.1942 r.

Na Bliskim Wschodzie.

W. Hejmo - pierwszy z prawej - Aleksandria 28.03.1942 r.

W Dywizjionie nr 300 w Anglii - drugi z lewej. W drodze powrotnej do kraju.

W Dywizjionie nr 300 w Anglii - drugi z lewej.

W drodze powrotnej do kraju.

Pierwsze strony książeczki wojskowej. Patent z tytułem Weterana Walk.

Pierwsze strony książeczki wojskowej.

Patent z tytułem Weterana Walk.

Źródła:
1.  Michał Twardowski - Wojenne losy Władysława Hejmo". Praca prawnuka Władysława, ucznia SP nr 34 w Krakowie, zgłoszona na Ogólnopolski Konkurs "Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914 - 1989", zorganizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, 2012 r.
2. Gazeta Wyborcza, Kraków, sobota-niedziela 4 - 5 maja 2002 r. str. 8.
3. Archiwum domowe Państwa Hejmów.

         [zegocina.pl]                                                                                   [wstecz]