ZASŁUŻENI DLA ZIEMI ŻEGOCIŃSKIEJ

 Szymon Dziedzic.
SZYMON DZIEDZIC
1917 - 1992

    Szymon Dziedzic urodził się 27 stycznia 1917 roku w Bytomsku, w rodzinie chłopskiej. W 1931 roku ukończył szkołę powszechną w Rajbrocie. W okresie międzywojennym pracował jako sezonowy robotnik rolny. Od 1932 roku był członkiem Koła Związku Młodzieży Wiejskiej RP w Bytomsku; a w latach 1935-39 wchodził w skład jego Zarządu Powiatowego w Bochni. W latach 1937-39 pełnił funkcje Prezesa Zarządu Wojewódzkiego ZMW w Krakowie. W 1935 roku wstąpił do Stronnictwa Ludowego i jako jego działacz uczestniczył w marszu chłopów na starostwo w Bochni w celu zamanifestowania solidarności ze zwolnionymi z pracy robotnikami (1936 r.) oraz strajku chłopskiego w Bochni (1937). Za tą działalność był kilka razy karany aresztem i pobity  przez policję.
    Po wybuchu wojny kontynuował naukę, kończąc w 1940 roku kursy księgowości spółdzielczej i rolniczej w Bronowicach koło Krakowa (uzupełnił je potem, w 1945 roku, w Kolumnie, powiat Łask). W okresie okupacji hitlerowskiej początkowo pracował w gospodarstwie. W 1941 roku, wspólnie z innymi działaczami, założył w Bytomsku Spółdzielnię Spożywców "Zgoda". Wkrótce został kierownikiem tej spółdzielni.
    Równocześnie zaczął działalność konspiracyjną, przyjmując pseudonim "Drozd". Od 1942 roku był przewodniczącym Gminnego Kierownictwa Ruchu Ludowego, a od 1943 przewodniczącym powiatowego kierownictwa organizacji "Młody Las". Należał do grona organizator Batalionów Chłopskich, Ludowego Związku Kobiet i Zielonego Krzyża w gminie Trzciana. Od maja 1944 był członkiem Oddziału Specjalnego "Jastrzębca". Uczestniczył w wielu akcjach sabotażowych i starciach z Niemcami.
    Po wyzwoleniu współorganizował struktury Stronnictwa Ludowego w gminie. Pracował jako referent do spraw aprowizacji w zarządzie gminnym. Był członkiem Zarządu Powiatowego ZMW RP "Wici" oraz Zarządu Powiatowego SL, a od 1945 roku - członkiem Zarządu Powiatowego  Polskiego Stronnictwa Ludowego w Bochni. Był również radnym Powiatowej Rady Narodowej w Bochni. W Bytomsku był organizatorem życia kulturalnego i animatorem społecznym. Jego żoną została Julia Fąfara.
    W 1946 roku był zmuszony wystąpić z PSL i wyjechać na Dolny Śląsk. Osiedlił się w Boleścinie (pow. Świdnica). Nadal pracował w placówkach spółdzielczych. W 1949 objął  gospodarstwo rolne w Boleścinie. W 1950 roku został członkiem tamtejszej spółdzielni produkcyjnej, w której przez kilka lat (1954-66) był był  jej księgowym. Od 1967 pracował na własnym gospodarstwie. Zajmował ważne stanowiska w ruchu spółdzielczym. W latach 1952-68 przewodniczył  Prezydium Powiatowego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych w Świdnicy, był także członkiem Prezydium Wojewódzkiego ZRSP we Wrocławiu. Wznowił działalność w ruchu ludowym. W latach 1952-60 był prezesem, a od 1960 - 75 wiceprezesem Powiatowego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Świdnicy; od 1954 członkiem Wojewódzkiego Komitetu Wykonawczego, a od 1959 - 73 wiceprezesem Wojewódzkiego Komitetu ZSL we Wrocławiu. Dotarł wysoko, do funkcji członka Naczelnego Komitetu ZSL (1956 -73). W latach 1961 - 69 (dwie kadencje) był także posłem na Sejm. Udzielał się także w terenowych radach narodowych, Zarządzie Oddziału Powiatowego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, a także Ogólnopolskim Komitecie Frontu Jedności Narodu (od 1957). Za swoja działalność społeczną i prace zawodową był odznaczony Orderem Sztandaru Pracy II klasy, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Zasłużony Działacz Spółdzielczy i in.
    Zmarł w Boleścinie 20 marca 1992 roku i tam został pochowany.

W czasie wojny - z uczestnikami kursu Zielonego Krzyża.

Podczas przemóienia w Warszawie.

[zegocina.pl]

[wstecz]