ŻEGOCIŃSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

 Ks. Jan Bach.
JAN BACH
1877-1936

   Ksiądz i działacz społeczny. Proboszcz parafii w Wilczyskach i Żegocinie. Notariusz dekanatu bobowskiego, Dziekan dekanatu lipnickiego. Kanonik honorowy tarnowskiej kapituły katedralnej.
    Urodził się 23 stycznia 1877 w Bielczy, jako syn Jana Bacha - rolnika i Marianny Kobyłeckiej. Teologię studiował w Tarnowie i tu 29 czerwca 1899 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk Biskupa Ignacego Łobosa. Pełnił funkcje wikarego od 15 lipca 1899 roku w Ryglicach, od 18 kwietnia 1901 roku w Zawadzie koło Dębicy, od 30 września 1901 roku w Bochni, gdzie od 7 sierpnia 1907 był katechetą gimnazjalnym. W 1909 objął probostwo w Wilczyskach. W 1913 został notariuszem dekanatu bobowskiego, 20 września 1916 roku został mianowany proboszczem w Żegocinie, a w 1928 dziekanem dekanatu lipnickiego.
    Dbając o rozwój życia religijnego i sakramentalnego Ksiądz Bach zasłużył się nie tylko dla podniesienia religijności w Parafii Żegocina, ale dbał również o jej rozwój kulturalny i ekonomiczny. Zachęcał do posyłania dziewcząt, które ukończyły 16 lat, do szkoły gospodyń wiejskich w Szynwałdzie oraz popierał czytelnictwo czasopism katolickich i ich prenumeratę. Po śmierci ks. Andrzaja Pawickiego, od stycznia 1917 r. przewodniczył jako przełożony zarządu Spółki Oszczędności i Pożyczek w Żegocinie, stowarzyszenia zarejestrowanego z nieograniczoną poręką. W 1920 Ksiądz Jan Bach założył spółkę hodowców drobiu i zbytu jaj, rozwinął działalność kółka rolniczego. Z jego inicjatywy w 1922 uruchomiono ponownie mleczarnię. Dbał o rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej i Kasy Stefczyka, propagował rozwój bractw oraz organizacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej.
Dzięki ks. Dudkiewiczowi i Bachowi w parafii rozwijała się oświata rolnicza i powoli zmieniało się oblicze parafii, która zaczęła wyróżniać się osiągnięciami rolniczymi, hodowlanymi i handlowymi.
   
Ks. Jan Bach podjął się usunięcia dość dużych wad przy wybudowanym kościele. Pierwsza - to zbudowanie całych ścian odgradzających nawę główną od bocznych, a druga - to wieża, która przynajmniej o dwa piętra powinna być wyższa. Ks. Bach szukając środków materialnych wydrukował kartę pocztową z wizerunkiem kościoła w Żegocinie z nową wieżą; a dochód z jej sprzedaży był przeznaczony na dokończenie budowy. Przebudowę wieży rozpoczęto w 1927 r. a zakończono w 1931 r. Została podwyższona o kilka metrów i zwieńczona kopułą. Jednocześnie przekuto ściany boczne pomiędzy kaplicami, a nawą główną i zamieniono boczne wejścia do kaplic na frontowe (stan obecny).
    Za jego staraniem sprawiono także dwa nowe dzwony (na większym dzwonie wypisano: "Fundacja parafii Żegocina na pamiątkę wskrzeszenia Polski", a na drugim "na pamiątkę ocalenia Żegociny podczas wojny 1914 r.".), upiększono świątynię, doprowadzono do porządku budynki kościelne. Rozwinęła również swoją działalność biblioteka parafialna. Sam pisał kazania, które były drukowane w Nowej Bibliotece Kaznodziejskiej (t. 46 [1934] s. 149-204: Kazania pasyjne). W odpustowym roku jubileuszowym 1926 organizował uroczyste procesje odpustowe do Rajbrotu i Laskowej. W 1934 został kanonikiem honorowym tarnowskiej kapituły katedralnej. Odznaczony EC, RM w 1913 r.
     Zmarł 14 października 1936 roku, spoczywa na cmentarzu w Żegocinie.

[wstecz]