ŻEGOCINA - TEKSTY  ŹRÓDŁOWE NR 39

    W numerze  6. z dnia 15. marca 1901 roku "Przewodnika Kółek Rolniczych", wydawanego dwa razy w miesiącu we Lwowie nakładem Zarządu Głównego Towarzystwa "Kółek rolniczych" we Lwowie ukazał się artykuł prezentujący Kółko Rolnicze w Żegocinie (Rzegocinie), pracujące pod przewodnictwem założyciela - ks. dr. Stanisława Dutkiewicza.
   Poniżej pełny tekst tego artykułu. 

Strona tytułowa pisma.

Artykuł o Kółku w Żegocinie.

  

   Kółko rolnicze w Żegocinie, pow. bocheńskiego, liczy z górą 100 członków i tworzy pod umiejętnem i troskliwem kierownictwem ks. Dr. Stanisława Dutkiewicza wzorowe stowarzyszenie rolnicze. Na zebraniach niedzielnych odczytują członkowie z pism rolniczych: "Przewodnik", "Poradnik gospodarski'' oraz odpowiednie rozdziały z książki dr. Miczyń-
skiego: "Rolnik wzorowy".
   Biblioteka Kółka liczy 230 książek, korzystało z niej 90 osób. Jako wspólną własność posiada Kółko dom z piwnicą wartości 6000 K. W r. 1900 sprowadzono nasion i zbóż za 581 K. - Z nawozów sztucznych zakupiono wagon żużli, wagon mąki kostnej preparowanej, 37. q. superfosfatu i wagon wapna. Otrąb nabyło Kółko za 2704 K.
   Sklep Kółka połączony z trafiką i sprzedażą wina we flaszkach posiada zapasy towarów wartości około 6000 K. Kółko nabywa od członków jaja i zboże, pierwszych zakupiono za 3275 K, drugiego za 1570 K.
  Przy Kółku powstała w r. 1899 Spółka oszczędności i pożyczek, przyjęta pod Patronat Wydziału krajowego. Ponieważ drenowanie gruntów w Żegocinie jest konieczne, dla tego przewodniczący Kółka ma zamiar zawiązania Spółki drenarskiej. Z Zarządu głównego przesłano już szczegółowe wskazówki w tej sprawie.
   Wszystko to świadczy bardzo pochlebnie o Kółku, jest jednakowoż jedno ale, którego pominąć nie można. Kółko ma kamień ti nogi, który na swobodne ruchy nie pozwala. Kamieniem tern, to wierzytelności. Zrozumiałą jest rzeczą, że Kółko dostarcza członkom w trudnych dla rolnika czasach towarów ze sklepu, czy nawozów lub nasion na kredyt, jednakowoż członkowie powinni pamiętać o tern, że po pewnym czasie należy długi spłacić. Nierzetelność w uiszczaniu długów podkopuje rozwój sklepu, utrudnia pożyteczną działalność Kółka a Zarządowi Kółka przysparza tysiące
kłopotów. Te same stosunki panują i po wielu innych Kółkach; zmiany koniecznie potrzeba i to wszędzie, bo inaczej sami doprowadzimy do upadku to, co z wielkim trudem i mozołem na pożytek ogółu stworzono.

Źródło: Przewodnik Kółek Rolniczych nr 6 z 15 marca 1901 roku.

[powrót]                                                                                                                            [zegocina.pl]