ARCHIWUM PRASOWE

ARTYKUŁY Z 2002 ROKU

Dziennik Polski

23.04.2002

nr 95 (17585) 2002

Chcą ocalić cmentarz

Artykuł w Dzienniku Polskim. 23.04.2002.

    Z nastaniem wiosny rozpoczęły się prace porządkowe na dawnym żegocińskim cmentarzu położonym w przysiółku Biedroniówka. Na przełomie XVIII i XIX wieku założono w Żegocinie osobny cmentarz i ten z czasem przestał spełniać swe funkcje. Warto jednak podkreślić, że na tej opuszczonej przy końcu XIX w. nekropolii znajduje się najstarszy w Polsce chłopski nagrobek "Reginy Kuscyny" (Kuska) z 1833 r. Informacja ta pochodzi z książki R. Reinfussa "Ludowa rzeźba kamienna w Polsce" (Wrocław 1989 rok).

     - Przez kilkadziesiąt lat cmentarz zarastały drzewa, krzaki i trawa - mówi radny żegociński Tadeusz Olszewski. - Nagrobne pomniki poprzewracały się, kamienne płyty pokryły się mchem, a korzenie drzew rozsadziły wiele kamiennych postumentów. Pielęgnowane były tylko dwa najpóźniejsze groby, położone w zachodniej części cmentarza. Interpelację w sprawie ratowania zabytkowego cmentarza zgłaszał na jednej z sesji radny Bronisław Kuska. Wójt Jerzy Błoniarz obiecał wówczas zainteresować się sprawą i udzielić pomocy przy jego renowacji. Sprawą ratowania nekropolii od całkowej zagłady zainteresowało się również Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy. W ubiegłym tygodniu jego członkowie odbyli w tej sprawie naradę z proboszczem Żegociny księdzem prałatem Antonim Porębą. Stwierdzono że, nie można już odtworzyć całego cmentarza. Postanowiono więc, że wspólnymi siłami, odbuduje się tylko część cmentarza (najbardziej suchą), gdzie przeniesione zostaną ocalałe nagrobki. Teren zostanie ogrodzony i będzie pielęgnowany. Wcześniej sporządzona zostanie inwentaryzacja cmentarza w obecnym stanie.

     Do tej pory wycięto i usunięto drzewa, na mniej więcej połowie cmentarza. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jego renowacja zakończy się przed tegorocznym Świętem Zmarłych.

(PB)

[wstecz]