ARCHIWUM PRASOWE - ARTYKUŁY Z 2001 ROKU

Rajd inauguracyjny
24 września 2001

    Po zawodach, symbolicznym przecięciem wstęgi na tablicy informacyjnej, znajdującej się na początku trasy, nastąpiło uroczyste otwarcie "Żegocińskich Tras Rowerowych", a następnie wręczenie pucharów, nagród i dyplomów. Wśród dziewcząt ze szkoły podstawowej wygrała Patrycja Zoch z Żegociny, wśród gimnazjalistek najlepsza okazała się Iwona Krakowska z Trzciany, z chłopców uczących się w szkołach podstawowych najszybszy był Łukasz Jacak z Bytomska, a z gimnazjalistów Kamil Kukla z Kierlikówki. Nie zgłosił się żaden zawodnik z kategorii "Open", czyli powyżej 19 lat.

Otwarto Żegocińskie Trasy Rowerowe

   Na ostatnią sobotę, czyli Europejski Dzień bez Samochodu, przypadło otwarcie Żegocińskich Tras Rowerowych. Rajd, w którym wzięło udział prawie 50 osób, wyruszył spod parkingu obok kościoła parafialnego w Żegocinie. Jego pierwszy etap składał się z rekreacyjno-poznawczego przejazdu uczestników "zieloną trasą rowerową". Wiedzie ona z Żegociny do Łąkty Górnej, a stamtąd do Bełdna i z powrotem do Żegociny. Drugim etapem była jazda sportowo-sprawnościowa na sztucznym torze przeszkód przed kawiarnią "Bajka" w Żegocinie.
    Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali puchary i nagrody ufundowane przez Fundację "Partnerstwo dla Środowiska" oraz Urząd Gminy w Żegocinie. Nagrody rzeczowe otrzymali także zdobywcy miejsc: II i III. Wszyscy uczestnicy zawodów dostali pamiątkowe dyplomy i foldery "Żegocińskich Tras Rowerowych".
Przypomnijmy, że projekt tras rowerowych, którego koszt wyniósł dziesięć tysięcy złotych, został sfinansowany przez Urząd Gminy w Żegocinie oraz fundację Partnerstwo dla Środowiska. Trzy wyznaczone trasy mają łącznie około 25 kilometrów długości. Nie brak na nich pięknych widoków i elementów historyczno-kulturowych.
    Trasy tworzą dwie pętle o zasadniczo różnym stopniu trudności. Pętla czerwona przeznaczona jest tylko dla zaawansowanych rowerzystów. Wiedzie z Żegociny do źródełka św. Franciszka, a następnie na szczyt Kamionnej. Stamtąd zaś przez Przełęcz Widoma i Rozdziele z powrotem do Żegociny. Z kolei pętla zielona przeznaczona jest dla całych rodzin. Tą trasa przejechali uczestnicy rajdu inauguracyjnego. W ramach projektu oznaczono jeszcze trasę niebieską, która wiedzie z Rozdziela do Kamionki, leżącej już na terenie gminy Laskowa. Na terenie tej gminy również znajduje się sieć ścieżek rowerowych.

Dziennik Polski - 24.09.2001r.

[wstecz]