ARCHIWUM PRASOWE - ARTYKUŁY Z 1999 ROKU

Gazeta Krakowska

25.08.1999

Weselny, francuski i inne. Ule w skansenie

1999-08-25

ŻEGOCINA. Weselny, francuski i inne. Ule w skansenie

    W położonej na skraju Beskidu Wyspowego Żegocinie miód zbierano od niepamiętnych czasów. Ule były tu prawie przy każdym domu. Warunki do zakładania pasiek są tu bowiem znakomite. Czyste środowisko naturalne, dużo lasów, sadów i roślin na górskich zboczach - to wszystko sprzyja zakładaniu pasiek.
    Dziś już ich tyle nie ma.choć żegocińscy pszczelarze m.in.: Stanisław Maurer, Józef Krawczyk czy Stanisław Gołąb z Rozdziela mają uznaną markę, a kolo pszczelarzy liczy ponad 40
członków. Arkana prowadzenia pasiek przekazywane są z ojca na syna.
   Tak jest na przykład w przypadku Zdzisława Janiczka z Żegociny, który odziedziczył pasiekę założoną przez ojca Józefa w 1936 r. Pszczelarstwem zajmował się też jego dziadek, który
nawet specjalnie sadził grykę, by pszczoły miały gdzie zbierać miód. Zbierał wtedy nawet 3-4-krotnie bardzo rzadkie miody majowe. Pszczele żniwa kończą się we wrześniu zbiorem miodów spadziowych.

    - Poprzednie zbiory oceniam jako średnie. Miód przyniosły tylko silne rodziny. Za takie uważa się te, które liczą 70 tys. osobników - twierdzi Zdzisław Janiczek.

    Trzy lata temu wpadł na pomysł urządzenia na własnym podwórku skansenu zabytkowych uli. Zebrane okazy wyremontował, wyczyścił i opisał. Jego mini skansen jest jeszcze niewielki, ale już wart zwiedzenia. Jest tu na przykład nietypowy ul z ramką francuską, którego dostał od znajomego ze Słopnic oraz bardzo rozpowszechniony kiedyś na Podolu, a dziś zapomniany ulik weselny podarowany mu przez pszczelarza z Piekiełka.
   Zdzisław Janiczek jest przekonany, że w okolicy jest jeszcze wiele ciekawych zabytkowych uli. które niszczeją. Warto sobie o nich
przypomnieć i oddać pod troskliwą opiekę miłośnika pszczelarstwa z Żegociny. Właściciel skansenu jest gotów za ciekawe okazy zapłacić, oczywiście, jeśli ceny będą przystępne.
   Na informacje o ulach, które mogłyby się znaleźć w żegocińskim w skansenie pan Zdzisłąw oczekuje pod numerem telefonu (0-14)
6132019. 

tols

[wstecz]