ARCHIWUM PRASOWE - 1973 ROK

1973-09-11.

Społeczne inicjatywy Żegociny

   (Inf. wł.) Żegocina w pow. bocheńskim znana jest z licznych inicjatyw społecznych. Tutejszy aktyw niejednokrotnie mobilizował mieszkańców gminy do realizacji przedsięwzięć
społecznym wysiłkiem. Dziś sama Żegocina może się poszczycić wieloma obiektami użyteczności publiczne], poważnie rozbudowanymi placówkami usługowymi i produkcyjnymi. Obok istniejącej przetwórni owocowo-warzywnej wznosi się wielką zamra
żalnię owoców. W Leszczynie przystąpiono do powiększenia sadu zblokowanego z 50 do 100 ha oraz do rozbudowy przechowalni owoców. Tu powstają pierwsze szklarnie zespołowe. W całej gminie z roku na rok przybywa gospodarstw specjalistycznych.
    Nie przypadkowo więc Sekretariat KW PZPR wybrał tę miejscowość na wczorajsze wyjazdowe posiedzenie. Jego tematem był program społeczno-gospodarczego rozwoju gminy.
Dlatego też w dyskusji wzięli równlei udział kierownicy wojewódzkich Instytucji służących wsi i rolnictwu oraz aktyw
gminny. Na rozbudowę różnego rodzaju obiektów o charakterze turystyczno-rolniczym przewiduje się tu w najbliższym pięcioleciu około 300 mln zł. Ten program minimum - jak go określono, może być znacznie rozszerzony, jeżeli w ślad za środkami społecznymi w dalszyrn ciągu rozwijać się będzie inicjatywę społeczną, Jeżeli władze gminy potrafią zabezpieczyć dostateczną pomoc w wykonawstwie.
    Realizację tych poważnych przedsięwzięć w różnych dziedzinach gospodarki rozpocząć się powinno już w roku przyszłym. Dlatego też szybko musi być przygotowany szczegółowy program inwestycyjny, określone najpilniejsze zadania oraz przygotowane plany zagospodarowania centrum Żegociny i Trzciany.

    Nie będzie to trudne, bowiem władze gminne nie czekają na decyzje władz wyższych, Już przygotowały szereg dokumentacji dla nowych obiektów, Zajdzie potrzeba koncentracji prac dla przyspieszenia realizacji tych zamierzeń.
   Na uwagę zasługuje fakt, że zgodnie z założeniami niezbędne inwestycje będą wykonywane we wszystkich 12 wsiach. Żegocina ma stać się wzorcowym ośrodkiem dla innych gmin.
    Członkowie Sekretariatu KW, z I sekretarzem Józefem Klasą w godzinach dopołudniowych zwiedzili kilka gospodarstw specjalistycznych. Interesowali się budową zespołowej szklarni, wznoszonej w gospodarstwie Stefana Chojecklego w Leszczynie oraz działalnością już istniejącej szklarni, którą kieruje Bronisław Kłusek, Pomoc udzielana przez państwo i spółdzielczość ogrodniczą zachęca innych do organizowania podobnych zespołów.
    Obok gospodarstw ogrodniczych przybywa tu także specjalistycznych gojpodarstw hodowlanych. Rolnicy specjalizują się zarówno w hodowli trzody, jak i bydła i drobiu. Zwiedzając brojlernię Leona Szewczyka w Łąkcie Dolnej, liczącą 7 tys. kurcząt interesowano się warunkami pracy, mech
anizacją i perspektywami dalszego rozwoju. Odwiedzono także gospodarstwo Stanisława Łękawy w Żegocinie specjalizującego się w hodowli trzody. W br. rolnik sprzeda 150 tuczników, w roku przyszłym zamierza powiększyć hodowlę do 200 sztuk.
   Na trasie wyjazdu znalazły się również będące w budowie:
tuczarnia na 11 tys. tuczników w Niegowici oraz zamrażalnia owoców w Łąkcie. Budowa obiektów dobiega końca, ale jak na finiszu obserwuje się tu zbyt wolne tempo robót. Wprawdzie wykonawcy zapewniają o terminowym zakończeniu prac, jednak patrząc na rozgrzebane płace budowy można mieć obawy o ich realność.

(ep)

     

                                                                                 Gazeta Krakowska z dnia 09.11.1973 r.

[wstecz]