ARCHIWUM PRASOWE - ARTYKUŁY Z ROKU 1970

1970-09-22 - Dziennik Polski

Uroczystości w Łąkcie Górnej

W
ielka pomoc i zaangażowanie ZMW
w tegorocznej batalii o chleb

  Już po raz trzeci na apel Zarządu Głównego ZMW - „Każdy kłos na wagę złota" - odpowiedziały tysiące zrzeszonych w organizacji dziewcząt i chłopców. Ich wysiłek w szczególnie uciążliwych tegorocznych żniwach to pomoc rolnikom mierzona w wielu hektarach zżętego zboża i kwintalach wymłóconego ziarna.
    Zwłaszcza w naszym województwie pomoc ta była niezbędna. Usuwaniu skutków powodzi i pomocy ofiarom kieski żywiołu poświęciła ZMW-owska młodzież wiele godzin pracy.
    Niedzielna uroczystość, która odbywała się w Łąkcie Górnej byta dla młodych aktywistów okazją do podsumowania akcji „Każdy kłos na wagę złota".  
    Meldunek o zakończeniu żniw i wydatnej w nich pomocy młodzieży złożył gospodarzowi święta plonów sekretarzowi KW PZPR Andrzejowi Czyżowi - starosta - przodujący młody rolnik - Ryszard Sysło wręczając wraz ze starościną Anną Pławecką pachnący bochen chleba i wieniec z kłosów zbóż. Wieńce i dary od rolników otrzymali też inni zaproszeni na uroczystość goście:

sekretarz NK ZSL - Emil Kołodziej, przewodniczący ZG ZMW - Zdzisław Kurowski, prezes WK ZSL - Stanisław Kozioł, zastępca przewodnicząrego Prezydium WRN - Władysław Cabaj, przewodniczący ZW ZMW - Antoni Urbaniec a także gospodarze powiatu bocheńskiego - I sekretarz KP PZPR - Tadeusz Ziembliński i przewodniczący Prezydium PRN - Tomasz Krzykalski.
    Wyrazem uznania dla wyróżniających się w akcji „Każdy kłos na wagę złota" było udekorowanie 18 członków złotymi i Srebrnymi Honorowymi Odznakami ZMW.
    W toku uroczystości udekorowano przodujących rolników i pracowników rolnictwa przyznanymi przez Radę Państwa odznaczeniami. Zloty Krzyż Zasługi otrzymał Tadeusz Samolej; ponadto wręczono osiem Srebrnych i dziewięć Brązowych Krzyży Zasługi.
    Piękne niedzielne święto umilały występy artystyczne zespołów regionalnych i orkiestry Kopalni Soli w Bochni. Końcowym zaś akordem był rozegrany między gromadami Żegociną a Łapanowem turniej i tradycyjny ludowy festyn.
    Na czynnej równolegle z dożynkami wystawie rolniczej dużym zainteresowaniem fachowców i rolników cieszyły się dorodne okazy trzody chlewnej.

(Ta)

Dziennik Polski nr 225 z 22.09.1970 r.

[wstecz]