ARCHIWUM PRASOWE - ARTYKUŁY Z ROKU 1963

1963-09-20 - GK. Naszym celem - ludowa obraonność

   W listopadzie 1962 roku odbył sią IV Krajowy Zjazd Ligi Obrony Kraju, w czasie którego zmieniono nazwę, organizacji (dawna Liga Przyjaciół Żołnierza) a przede wszystkim wytyczono nowe kierunki działania, związane głównie z problemami ludowej obronności kraju. Niewątpliwie nowy podstawowy kierunek działania organizacji stawia przed aktywem organizacyjnym, przed Jego kadrą konieczność nowego ustawienia sił, mobilizacji środków własnych, sięgnięcia do bogatych pokładów ludzkiej inicjatywy pozyskania nowych sojusznlków.
    Okres dzielący nas od Zjazdu Krajowego udowodnił, że Ligę stać na taki wysiłek, źe potrafiła ona poczynić pierwsze pomyślne kroki w realizacji tego podstawowego celu. Jemu też duża, organizowane na terenie całego kraju, LOK-owskie oddziały samoobrony, których w woj. krakowskim posiadamy w obecnej chwili ponad 80, a dalszych ponad 70 oddziałów
znajduje się w trakcie organizowania. Akcja tworzenia oddziałów samoobrony znajduje się więc w pełnym toku i - jak widać - zadanie zorganizowania oddziału samoobrony w każde) gromadzie, jako plan minimum, zostanie wykonane.

    Oczywiście, zgodnie z naszym planem 4-letnlego rozwoju organizacji, będziemy dążyli do tworzenia większej ilości oddziałów w gromadach, w zależności od lokalnych warunków, potrzeb i możliwości. Może powstać pvtanie czy oddziały takie są konieczne z wojskowego punktu widzenia, czy istnieje potrzeba zbudowania społecznych sił obronnych? Ta sprawa dawno przekroczyła zacisza sal l gabinetów sztabowych. System obrony terytorium kraju stał sle bowiem nierozłącznym elementem współczesnych sił wojskowych każdego państwa. W krajach NATO próbuje ila rozwiązać ten problem przy pomocy zarządzeń, drogą administracyjnego tworzenia oddziałów obrony terytorialnej, pomijając elementy społecznego zaangażowania ludzi, wyznaczonych do tych oddziałów. Rzecz jasna, rozumiejąc konieczność istnienia takiej formy społecznej obronności, w naszych warunkach spoleczno-ustrojowym drogą administracyjnych rozstrzygnięć nie jest rozwiązaniem szczęśliwym. Toteż zadanie podjęła organizacja społeczna, posiadająca bogate tradycje wsoólpracy z wojskiem, dorobek w działalności obronnej i politechnicznej - Liga Obrony Kraju.
  
Oslemdzleslęclotyslęczna rzesza członków LOK w naszym województwie posiada w swych szeregach licznych rezerwistów Wojska Polskiego, skupia ofiarny i świadomy aktyw, który nie tylko podjął się tworzenia oddziałów samoobrony, ale przyjął również na siebie szeroką prace, instruktażową i wyjaśniającą, polityczną i propagandową.
    Organizacja nasza postawiła przed swymi członkami,
przed kołami i klubami, przed oddziałami samoobrony niezwykle szeroki zakres działalności społecznej, nie ograniczającej się tylko i wyłącznie do zadań obronnych, lecz obejmującej również szeroki wachlarz możliwości konstruktywnej pracy pokojowej. Przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i katastrofom, jak powodzie, pożary, podejmowanie czynów społecznych dla dobra wsi czy gromady, jak budowa i remonty dróg i mostów, remiz strażackich i basenów przeciwpożarowych, udział w budowie obiektów kulturalnych i sportowych, prace przy zalesianiu nieużytków i regulacji groźnych w naszym województwie potoków i strumieni - oto elementy naszej działalności, świadczące o jej społecznym charakterze, o drugim, społecznie użytecznym obliczu oddziałów samoobrony.
    Nic więc dziwnego, że nowa działalność Ligi Obrony Kraju znalazła pełne zrozumienie i poparcie u władz partyjnych i państwowych. Głębokie zainteresowanie i troskliwa pomoc zarówno komitetów naszej partii, jak też rad narodowych wszystkich szczebli, są dowodem doceniania naszej pracy, a jednocześnie zachętą do dalszych wysików w imię ogólnospołecznego dobra, w imię pokoju i socjalizmu. Na tej niełatwej drodze Liga Obrony Kraju znalazła licznych i cennych sojuszników. Podpisane zostały porozumienia z organizacjami społecznymi, których działalność w swym charakterze wspomaga społeczną obronność. W efekcie porozumień
powołane zostały Komitety Koordynacyjne, w skład których wchodzą: LOK, Polski Czerwony Krzyż, Ochotnicze Straże Pożarne, Aeroklub PRL, Terenowa Obropa Przeciwlotnicza i Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej. Członkowie tych organizacji tworzą w oddziałach samoobrony służby specjalistyczne: przeciwpożarową, sanitarną, techniczną, porządkową. Łącznie ze służbą ogólnowojskową, którą szkoli i organizuje LOK, oddział samoobrony staje się organizmem wielozadaniowym, lecz i sprawnym, działającym w sposób jednolity, skoordynowany.
    Oczywiście, w skład oddziałów wchodzą także liczni oficerowie i podoficerowie rezerwy, którzy wykorzystując swe umiejętności zdobyte w czasie odbywania służby wojskowej/ służą oddziałowi doświadczeniem, a zarazem pogłębiają własną wiedzę wojskową.
    W najbliższą niedzielę, 22 września, na terenie gromady Żegocina w pow, bocheńskim odbędą się Wojewódzkie Ćwiczenia Pokazowe Oddziałów Samoobrony, w czasie których społeczeństwo będzie miało możność zaznajomienia się z działalnością zarówno oddziału w akcji bojowej, jak też w akcji społecznej. Pokazane zostanie w sposób praktyczny współdziałanie wszystkich organizacji zrzeszonych w Komitecie Koordynacyjnym, działających w obronie bezpieczeństwa własnej gromady, w interesie wszystkich jej mieszkańców. Pokażemy działanie służby ogólnowojskowej, sanitarnej, przeciwpożarowej, porządkowej, pokażemy ludzi, którzy posiadają poważne rezultaty w szkoleniu i pracy społecznej. Oddział samoobrony w Żegocinie ma bowiem na swym koncie budowę w czynie społecznym drogi wartości 50 tys. zł. Pokaz w Żegocinie będzie dla naszej organizacji poważnym wydarzeniem, zaświadczy o naszej gotowości służenia społeczeństwu zarówno w wypadku zagrożenia, jak też w czasie pokojowego życia, zaakcentuje społeczną użyzaakcentuje społeczną użyteczność naszego działania dla dobra kraju i jego obywateli.

Gazeta Krakowska z 20.09.1963 r.

[wstecz]