ARCHIWUM PRASOWE - ARTYKUŁY Z ROKU 1949

1949-09-30

Przez stałą łączność z jedną gminą wiejską - do lepszych wyników

 
Wyjazdy tej samej ekipy fabrycznej do różnych ośrodków i gromad wiejskich nie dawały zadawalających wyników. Nie można było bowiem zapoznać się dokładnie z potrzebami mieszkańców wsi, z ich życiem i miejscowymi warunkami.
   Obecnie, gdy załoga fabryki nawiązuje stały kontakt tylko z jedną gminą osiągnięcia w  tej dziedzinie naprawdę są imponujące.
    Ekipa Okręgowego Zjednoczenia Elektr. w Krakowie ma w swej pieczy gminę Trzciana z 12 gromadami (pow. Bochnia). Do obecnej chwili, poza naprawą maszyn rolniczych, ekipa postarała się o plany i dokumentację do budowy nowej szkoły w gromadzie (Trzciana, Domu Ludowego w gromadzie Łąkta Dolna, o kosztorys i plany powiększenia szkoły gromady Leszczyna i o plany budowy ośrodka maszynowego w Trzcianie.
    Na skutek interwencji ekipy przystąpiono do budowy lnii elektrycznej wysokiego napięcia w gminie Trzciana, umieszczono ponadto pięcioro dzieci małorolnych chłopów w szkołach krakowskich. Nezależnie  od udziału w akcji "H" i opieki nad spółdzielnią Samopomocy Chłopskiej wzmocniono również prace organizacji partyjnej.
    Gdy mowa o łączności załogi OZEK z mieszkańcami gminy i gromady Trzciana, wspomnieć również należy o dożynkach, w
których wzięli udział miejscowi chłopi i krakowscy robotnicy. Program dożynek był bardzo bogaty, na.
in. defilada, banderia konna w strojach ludowych, śpiewy i tańce ludowe wykonane na wysokim poziomie.
    Pożądane było by, aby biorące udział w dożynkach zespoły wvstąpiły i w Krakowie
w świetlicach robotniczych.

    

 

   Marian Gerlach
koresp. fabr.

Przedruk z czasopisma "Gazeta Krakowska" z 30.09.1949 roku.

[wstecz]