HISTORIA SZKÓŁ GMINY ŻEGOCINA SZKOŁA W KIERLIKÓWCE |
Historia szkoły Na podstawie aktów szkolnych i opowiadań najstarszych ludzi wnioskować można, że szkoła w Kierlikówce powstała około 1875 r. Wtedy to złączono trzy gminy tj. Kierlikówkę, Rdzawe i Ujazd i utworzono jeden obwód szkolny pod nazwą: Szkoła Ludowa w Kierlikówce. Na salę szkolną początkowo wynajmowano izbę na Dębinie /wschodnia część Ujazdu/, potem dwór w Ujeździe oddał na salę szkolną tzw. folwark /środkowy Ujazd/. Taki stan przetrwał do 1915 roku, kiedy to "folwark" został sprzedany. Wtedy gmina Kierlikówka postarała się o szkołę u siebie. Wynajęto izbę w niezamieszkałym domu na skraju wsi pod tzw. Wójtówką. W 1915 roku zakupiono starą karczmę i wybudowano nędzną chałupinę, krytą słomą w której mieściła się jedna klasa. Budynek przetrwał do 1951 r. W 1926 r. władze szkolne dążąc do podniesienia stopnia organizacyjnego szkół połączyły szkoły z Ujazdu i Kierlikówki. Tak na gruzach dwu jednoklasowych powstała jedna, dwuklasowa szkoła w Kierlikówce. W 1932 r. w szkole tej uczyło się 113 dzieci. Pracowało tam wtedy dwoje nauczycieli: małżeństwo Władysława i Jan Styczniowie. W 1934 r. Ujazd zaczął budować własny drewniany budynek szkolny. W 1939 r. nauka rozpoczęła się dopiero 20 października. Ówczesny kierownik szkoły Jan Styczeń powołany do wojska, dostał się do niewoli. Kierowniczka szkoły Władysława Styczniowa wraz z sołtysem L. Sroką ukrywali przed Niemcami polskie książki. W 1945 r.
Inspektor Szkolny, wbrew woli mieszkańców ponownie połączył szkoły z Ujazdu i
Kierlikówki i utworzył jedną 6-klasową szkołę. W 1946 r. powrócił z niewoli Jan
Styczeń i ponownie został kierownikiem szkół. Podniósł stopień organizacyjny
szkoły do kl. VII. Wtedy też rozpoczął tu pracę Jan Przeniosło. W szkole powstało
kółko teatralne. 1 września 1961 roku nastąpiło oddanie do użytku nowej, obecnej szkoły - pierwszej tysiąclatki w powiecie bocheńskim. W 1969 r. ze względu na zły stan zdrowia przeszedł na emeryturę długoletni kierownik tej szkoły Jan Styczeń (zmarł w grudniu 1988 roku). Obowiązki kierownika objęła na krótko Stanisława Hejmo, potem Mikołaj Sumara. W 1970 roku pracowało w szkole 7 nauczycieli: M. Sumara - kierownik, Rozalia Wrona. Stanisława Hejmo, Stanisława Białka, Eleonora Hodowańska, M. Cieślak, Maria Ferenc. Już wówczas Tysiąclatka wymagała remontu - odpada tynk. W latach 1975-1977 dyrektorem szkoły, był Tadeusz Lis. Od stycznia 1978 roku obowiązki dyrektorskie pełniła Stanisława Białka. Kierowała 12-osobowym zespołem pedagogicznym. Byli w nim nowi nauczyciele: Zofia i Zdzisław Górnikiewiczowie, Stanisław IIcecewicz, Krystyna Dyląg, Andrzej Rosiek Maryla Więcław, Zbigniew Solak. Kronika szkolna nie zawiera, niestety żadnych zapisów z lat 1972 - 1983. W roku szkolnym 1985/84 pracowało tu 12 nauczycieli. W marcu 1984 roku szkoła była wizytowana przez dyrektora Zbiorczej Szkoły Gminnej w Żegocinie mgr Franciszka Widłę. Z końcem tego roku przeszła na emeryturę pani Irena Możdrzech a państwo Górnikiewiczowie przenieśli się do Szkoły Podstawowej w Stróży, gm.Zakliczyn. W r. szk. 1984/85 zaczynają pracę w tej szkole Maria Więcław i Roman Surma. Z końcem roku szk. z pełnienia funkcji dyrektora rezygnuje Stanisława Białka. Z
początkiem nowego roku szkolnego obowiązki dyrektora szkoły obejmuje mgr Tadeusz
Olszewski - dotychczas nauczyciel w SP w Żegocinie. Z oddziału przedszkolnego w Rdzawię
do szkoły w Kierlikówce przeniesiona zostaje Małgorzata Dudziak, a zwolnioną w
Rdzawię posadę obejmuje Małgorzata Gumulińska - dotychczas nauczycielka w Zbydniowie. W październiku 1986 r. w wygospodarowanym pomieszczeniu przy pracowni fizycznej otwarła swój sklepik szkolna spółdzielnia uczniowska "Mrówka". Z początkiem 1987 r. dyrektor musiał na okres 8 -16 stycznia zawiesić zajęcia w szkole z powodu silnych mrozów. System ogrzewania szkoły (piece kaflowe) jest zły a zniszczona stolarka okienna w tak kiepskim stanie, że marzną i nauczyciele i uczniowie. 25.VI.1987 r. społeczność szkolna pożegnała przechodzącą na emeryturę po 35 latach pracy panią Rozalię Wrona. W nowym roku szkolnym zostaje na czas określony zatrudniona Elżbieta Kącka z Trzciany. Działająca w szkole od 1985 roku Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (prowadzi ją Tadeusz Olszewski) odnosi wspaniały sukces, zajmując w rozegranych 25.VI.1988 r. w Dąbrowie Tarnowskiej wojewódzkich zawodach sportowo-pożamiczych II miejsce. W roku szkolnym 1989/90 zostaje utworzony Szkolny Punkt Filialny w Rdzawie. Pracują w nim: kierowniczka - M. Gumulińska i nowa nauczycielka - Janina Tworzydło z Muchówki. W tym czasie patronat nad szkołą sprawuje Zakład Drobiarski w Ujeździe (kierownik Jerzy Adamus). Począwszy od l.IX.1990 r. do szkoły wraca nauka religii (prowadzi ją ksiądz Józef Makowski). Pod zarząd władz samorządowych przechodzą przedszkola. W szkole zostaje zatrudniony kolejny nauczyciel - Wojciech Machaj. Rozpoczyna akcję sadzenia drzew wokół szkoły, powstają również niewielkie przyszkolne ogródki skalne. Niestety władze szkolne zawiesiły działalność w zakresie zajęć nadobowiązkowych. Rozpoczyna się czas cięć budżetowych w oświacie. 1.01.1992 r. działający przy szkole oddział przedszkolny prowadzony przez p. Marię Więcław przechodzi pod zarząd gminy w Żegocinie. Protestując przeciw kolejnym cięciom finansowym w oświacie i ubożeniu pracowników oświaty rozpoczyna się w szkole 1-dniowy ostrzegawczy strajk nauczycieli (28.II.1992r.) Dyrektor szkoły T. Olszewski z początkiem 1992 r. rozpoczął starania o zbudowanie w szkole centralnego ogrzewania. Powstał pod przewodnictwem Jana Waligóry z Ujazdu społeczny komitet budowy, któremu, dzięki ogromnej pomocy miejscowego społeczeństwa, udało się oddać w październiku 1992 r. gazowe centralne ogrzewanie do użytku. Ale wówczas dyrektorem szkoły była już Stanisława Białka, która 9,71.1992 r. wygrała konkurs na to stanowisko. Dyrektor Olszewski zrezygnował z tej funkcji, choć nadal pozostał nauczycielem w tej szkole. Od 1.09.1992 r. dyrektorem szkoły jest więc ponownie S. Białka. Od tego czasu zachodzą też zmiany kadrowe. Rozpoczynają tu pracę: Teresa Biernat, Dorota Kruczyńska, Izabela Sroka. Rezygnuje zaś z pracy pedagogicznej P. Halina Grabowska. Pracuje też w szkole P. Halina Pączek. Religii uczy ks. Władysław Ryś.
Dyrektor szkoły p. S. Białka rozpoczyna starania o przebudowę dachu na budynku
szkolnym. Głównie dzięki wsparciu władz gmin w Żegocinie i później, po podziale tej
gminy, gminy, w Trzcianie w okresie wakacji 1995 roku rozpoczyna się przebudowa dachu,
prowadzona również przy dużym wsparciu rodziców.
Szkoła posiada następujące pomieszczenia: zastępcza sala gimnastyczna (14 x 6 m), sala
oddziału przedszkolnego, 5 sal lekcyjnych, biblioteka, pokój nauczycielski, kancelaria,
zastępcza kuchnia, ubikacje wewnętrzne. Szkoła posiada instalację gazową, c.o. (gaz),
wodną (własna studnia), elektryczną. W tym roku została przykryta spadzistym dachem
krytym blachą (wcześniej był stropodach). IV. Główne problemy
szkoły. |
[wstecz] |