ENCYKLOPEDIA ŻEGOCIŃSKA - TRZY SKAŁKI W ŁĄKCIE GÓRNEJ

Trzy Skałki.

  Trzy Skałki - zwane też Trzema Kamieniami - to grupą trzech ostańców skalnych w zachodniej części masywu Paprotnej. Znajdują się one tuż poza obrębem Wiśnicko-Lipnickiego Parku Narodowego, na południe od granicy pomiędzy Muchówką a Łąktą Górną, a więc już na terenie Gminy Żegocina. Skałki wykształcone są w postaci graniastych ambon „wrośniętych” w stok ścianą południową, w piaskowcach istebniańskich dolnych i rozciągają się na szerokość około 50 metrów. Ich wielkość i kształt możemy dokładniej zaobserwować od strony północnej. Można zauważyć ich pięknie wykształconą strukturę komórkowo - arkadowo - miseczkowo - plastrową, przez wieki rzeźbioną przez wodę, mróz, słońce i wiatr, jak również małe kociołki wietrzeniowe, powstałe przez wietrzenie powierzchni skalnych, mające postać kolistej lub wydłużonej misy.
   Trzy Skałki z Łąkty Górnej, twory przyrody nieożywionej, niezwykle widokowe i wartościowe pod względem przyrodniczym, powinny znaleźć się na trasie turystów, a przede wszystkim geoturystów, odwiedzających okolice Żegociny.

    Do Skałek można dotrzeć stosunkowo łatwym podejściem od strony zachodniej, podążając duktem leśnym od strony Muchówki lub cmentarza wojennego nr 304 w Łąkcie Górnej.
Źródła:
1. http://www.lipniczanin.pl/lipnica-murowana-objeciach-wisnicko-lipnickiego-parku-krajobrazowego-6/
2.
https://geotyda.pl

[wstecz]