ENCYKLOPEDIA ŻEGOCIŃSKA
ROSOCHATKA

Rosochatka. Fot. T. Olszewski
Rosochatka. Fot. T. Olszewski

 1. Rosochatka -  nazwa przysiółka w Rozdzielu, na południowym stoku Łopusza Wschodniego. Nazwa tego przysiółka najprawdopodobniej swoje źródło ma w słowie "rosochaty" tzn. "rozłożysty". Miało by to swoje uzasadnienie, gdyż przysiółek ten obejmuje północno - wschodnią część Rozdziela, a także dużą część wsi Kamionka Mała. Domy i gospodarstwa są tu rozproszone, często w dużych odległościach od siebie. Inne jednak słowo: rosocha (bardzo stare) oznacza rękojeść radła i może być, że tamtejsi gospodarze trudnili się wykonywaniem takich przedmiotów. Rosochatka była miejscem krwawych walk w czasie Operacji Limanowsko - Łapanowskiej w grudniu 1914. Wojska Augro - Węgier okopały się na "Rosochatce", a Rosjanie na Jastrząbce, gdzie dochodziło do zaciętych bitew. Na Rosochatce znajduje się kilka ciekawych kapliczek: min. kaplica pw. Jezusa Miłosiernego "u Jagustyna", kapliczka szafkowa na drzewie "u Durbosa", a także charakterystyczny młyn wiatrowy przy gospodarstwie agroturystycznym  również o nazwie "Rosochatka".

2. Rosochatka - nazwa potoku, lewego dopływu Rozdzielca. Swoje źródła ma na południowym stoku Łopusza Wschodniego, tuż pod jego szczytem, czyli na wysokości około 600 m n. p. m. Jego długość to ponad 2,5 km. Początkowo płynie głębokim parowem (zwanym w tym regionie paryją) w kierunku południowym, by po zejściu ku dolinie zmienić swój bieg na kierunek zachodni i ostatecznie ujść do Rozdzielca w miejscu zwanym We Wsi. Wzdłuż potoku biegnie granica między Rozdzielem, a Kamionką Małą. Nazwa Rosochatka, również Rosochaczka lub Rosochodka pojawia się już w latach 1786 - 1787 w Metrykach Józefińskich, a pochodzi od słowa rosochaty czyli rozłożysty. Inna nazwa potoku, również pojawiająca się w Metrykach, która jednak wyszła już z użycia to Potok Cygan.

3. Rosochatka - nazwa gospodarstwa agroturystycznego założonego i prowadzonego przez Irenę i Józefa Pławeckiego, specjalizującego się w ekologicznej żywności. Charakterystyczne obiekty tego gospodarstwa, oprócz domu i obejścia gospodarskiego, to pasieka, wędzarnia, młyn wiatrowy i położona nieopodal domu drewniana Kapliczka "U Józika" o charakterze otwartej wiaty, przykryta dachówką i zwieńczona drewnianym krzyżem. Wewnątrz na kamiennym postumencie dużych rozmiarów, drewniana rzeźba Jezusa Miłosiernego autorstwa Jana Leśniaka z Przyszowej. Kapliczka została zbudowana w 2007 roku z intencji Ireny i Józefa Pławeckich naprzeciw miejsca gdzie dawniej stał brzozowy krzyż. W stodole gospodarstwa małe muzeum etnograficzne, z dawnymi narzędziami rolniczymi.

Źródła:

[wstecz]