ENCYKLOPEDIA ŻEGOCIŃSKA
ŁOPUSZE

Pasmo Łopusza - widok od strony północnej.
Pasmo Łopusza - widok od strony północnej.

Pasmo Łopusza - widok od strony zachodniej.
Pasmo Łopusza - widok od strony zachodniej.

1) Łopusze - nazwa pasma górskiego obejmująca trzy szczyty w najdalej na wschód wysuniętej części Beskidu Wyspowego, który traci już tutaj swój "wyspowy" charakter i tworzy pasmo o równoleżnikowym przebiegu. Łopusze dzieli się na Zachodnie (661 m n.p.m.), Środkowe (596 m n.p.m.) i Wschodnie (612 m n.p.m.). Nazwa szczytów pochodzi od łopuchów (ludowa nazwa lepiężnika), które niegdyś tak masowo porastały jej zbocza, że przez miejscową ludność były wykorzystywane jako podściółka dla bydła. Ludowa nazwa góry to "Łopuse", na austriackich mapach figuruje ona pod błędną nazwą Opuszcza. Miejscowa ludność używała także nazwy Patryja, dawniej bowiem na szczycie Łopusza Zachodniego stała drewniana wieża triangulacyjna przez ludność nazywana patryją. Kazimierz Ignacy Sosnowski w wydanym w 1948 przewodniku Ziemia Krakowska używał nazwy Opuszcze.
   Z pasma wypływają potoki - dopływy Sanki i Uszwicy. Na południowych zboczach mają swoje źródła dopływy Rozdzielca: Mulówka, Rosochatka i Rzycki.
  Stoki północne Łopusza porasta ładny las bukowo - jodłowy regla dolnego, natomiast zbocza południowe są częściowo zalesione, w niektórych jednak miejscach pola uprawne wsi Rozdziele podchodzą pod sam szczyt góry (przysiółek Na Górach).
   Z odsłoniętych terenów pod szczytem Łopusza rozciąga się rozległa panorama widokowa na południową i południowo - zachodnią stronę obejmująca niektóre szczyty Beskidu Wyspowego i Gorców.
   29 maja 2002 roku pod szczytem Łopusza Zachodniego miała miejsce katastrofa lotnicza. Z powodu złej pogody (mgła) awionetka zahaczyła o drzewa. Zginęły cztery osoby. Przy tzw. starej drodze kościelnej znajduje się krzyż upami
ętniający to wydarzenie.
Z Żegociny na szczyt Łopusza Zachodniego, do skrzyżowania z szlakiem niebieskim, prowadzi z centrum Żegociny szlak zielony. Czas przejścia ok. 1 godziny, różnica wzniesień 290 m.

Gospodarstwo Agroturystyczne "Łopusze".

2) Łopusze - nazwa gospodarstwa agroturystycznego, prowadzonego w Żegocinie od 1 grudnia 1999 roku przez Annę i Arkadiusza Gasów, położonego na południowo - zachodnim stoku góry Łopusze Zachodnie.
   Budynek posiada trzy kondygnacje mieszkalne z niezależnymi wejściami do budynku (z trzech różnych stron). Na turystów czekają tu dwie komfortowo urządzone kondygnacje; w sumie 13 miejsc noclegowych w 4 pokojach.
   Dodatkowe atrakcje: "Wioska leśnych ludzi", "Piaskownica pod lipą", "Dziki trakt", "Palenisko i oczko wodne".
   Posiada bogata ofertę całoroczną. Leży na szlaku "Małopolska Wieś dla Dzieci" oraz "Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami". W 2014 roku obiekt uzyskał wyższy stopień kategoryzacji - "2 słoneczka".
   Gospodarstwo działa w strukturach Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej i Stowarzyszeniu "Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne" Kraków. 

Gospodarstwo Agroturystyczne "Łopusze".

 Gospodarstwo Agroturystyczne "Łopusze" - wejście frontowe.

    W roku 2000 Łopusze wygrało VII edycję konkursu agroturystycznego "Zielone Lato 2000" w Małopolsce i zdobyło wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Gospodarstwo Agroturystyczne "Łopusze" - wejście frontowe.

Źródła:
1.
http://www.lopusze.hg.pl

[wstecz]