ENCYKLOPEDIA ŻEGOCIŃSKA - KISZENIE KAPUSTY

Dawne kiszenie kaapusty.

Kiszenie kapusty - to jesienna, dziś już prawie zapomniana czynność czynność w gospodartwie, której celem jest sporządzenie kiszonej (nazywanej także kwaszonej) kapusty, która jest jednym z podstawowych składników wspaniałego bigosu, góralskiej kwaśnicy, klasycznego kapuśniaku, wigilijnych pierogów z kapustą i grzybami czy kapusty z grochem. Z jej udziałem przyrządza się też rozmaite sałatki i surówki.
  
   Kiszona kapusta jest zimą niezastąpioną skarbnicą cennych i wartościowych witamin (przede wszystkim C i E), których w tym trudnym okresie bardzo nam brakuje, a także rozmaitych związków działających przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczno.
 

   Dawniej niemal w każdym domu przyrządzano własną kapustę kiszoną, dzisiaj ten zwyczaj niemal zanikł i niewiele osób samodzielnie przygotowuje ten specjał.
   W różnych regionach Polski stosowano nieco odmienne, różne sposoby przygotowywania kiszonej kapusty. Stosowano także różne dodatki.

    Kiszenie kapusty najlepiej przeprowadzić w październiku. Przygotowania należy rozpocząć od zdobycia świeżych i dorodnych główek białej kapusty głowiastej (najlepiej odmian późnych), które będziemy musieli następnie wybielić (lub od razu kupić białą, przeznaczoną do kiszenia) i poszatkować (podzielnie główki i głąby). Wybielanie (przetrzymanie kilka dni w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu) doprowadzi do zaniku zielonego barwnika i zapobiegnie zgorzknieniu gotowego produktu. Wybieloną kapustę należy obrać z zewnętrznych lici i poszatkować na niezbyt grube paseczki.
    Poszatkowaną kapustę umieszcza się warstwami w naczyniu przeznaczonym do fermentowania (dawniej używano do tego celu drewnianej beczki, zasypuje niewielką ilością soli (sól niejodowana), mocno ugniata (do puszczenia soku, jednak bez miażdżenia liści) i układa kolejne warstwy, z każdą następną postępując dokładnie tak jak z pierwszą. Daweniej ugniatanie nastepowało poprzez deptanie nogami). Kiedy naczynie zapełni się w ok. 90%, na wierzchnią warstwę układa się czyste, zdrowe liście kapusty, kawałek surowej deski lub duży talerz i przyciska całość kamieniem lub słoikiem wypełnionym wodą.
    Następuje proces fermentacji. Najburzliwszy je okres to pierwsze kilka dni. W tym czasie kapustę należy przechowywać w miejscu o temperaturze pokojowej i czekać, aż procesy się nieco uspokoją. Pierwszy, spieniony sok, który pojawi się na powierzchni należy delikatnie zebrać i usunąć. Sok wytworzony w dalszym procesie fermentacji, będzie natomiast pełnił rolę naturalnej bariery dla tlenu i zanieczyszczeń. Po pierwszych 2-5 dniach, należy podnieść wieko oraz liście kapusty i nakłuć kiszonkę ostrym, czystym szpikulcem aż do samego dna. Pozwoli to pozbyć się wszelkich gazów i niepożądanych olejków lotnych, które mogłyby doprowadzić do zepsucia smaku kapusty. Po tym zabiegu kapustę można przenieść do ostatecznej beczki, naczynie przykryć czystym płótnem i ustawić w miejscu chłodnym i ciemnym (ok. 8-12°C). Od tej chwili powinniśmy jedynie kontrolować, czy powierzchnia kapusty zawsze pokryta jest sokiem, zapobiegającym rozwojowi bakterii gnilnych. Tak przygotowana kapusta jest podstawową i klasyczną wersją kapusty kiszonej, jednak na etapie układania jej w beczce, można uwzględnić również kilka dodatków smakowych. Do najpopularniejszych należą: poszatkowana marchew, plastry kwaśnych jabłek (np. antonówek) lub czerwonych buraków oraz przyprawy: kminek, nasiona kopru, owoce jałowca, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz. Po ukiszeniu taka wzbogacona kapusta będzie znakomicie nadawała się do wykorzystania w surówkach.

Źródła:

[wstecz]